• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Ważne jest aby znać przepisy BHP, ale jeszcze ważniejsze jest to, by je stosować w pracy

Górnictwo w ofensywie

Pokonali blisko 5 tys. osób i zdobyli najwyższe laury w konkursie "Pracuję bezpiecznie" organizowanym w PGG. Od lewej: Damian Starowicz z ruchu Halemba kopalni Ruda, Piotr Pucka z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit i Zbigniew Bugdol z ruchu Chwałowice kopalni ROW
Autor: Maciej Dorosiński
Pokonali blisko 5 tys. osób i zdobyli najwyższe laury w konkursie "Pracuję bezpiecznie" organizowanym w PGG. Od lewej: Damian Starowicz z ruchu Halemba kopalni Ruda, Piotr Pucka z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit i Zbigniew Bugdol z ruchu Chwałowice kopalni ROW
Utworzono: czwartek, 23 listopada 2017
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

W tegorocznej edycji konkursu „Pracuję bezpiecznie” wystartowało 4999 pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Zwycięzca mógł być tylko jeden. Jego nazwisko poznaliśmy w czwartek, 16 listopada, w czasie finałów rozegranych w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. W tym roku najlepszą znajomością przepisów dotyczących BHP wykazał się Piotr Pucka, sztygar zmianowy z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Za zwycięstwo otrzymał 8 tys zł. Ponadto na podium znaleźli się Zbigniew Bugdol z ruchu Chwałowice kopalni ROW oraz Damian Starowicz z ruchu Halemba kopalni Ruda. Otrzymali oni odpowiednio 6 i 5 tys. zł.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, bo po raz pierwszy wzięli w nim udział pracownicy kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, które na początku kwietnia trafiły do PGG. Internetowe eliminacje trwały od kwietnia do września. To one oraz wyniki audytu stanowiskowego uprawniały do walki w półfinale. Na tym etapie mierzyło się 58 pracowników. Z ich grona wyłoniono 10 najlepszych.

Ostatni etap konkursu w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach obserwowali m.in. senator Wojciech Piecha, poseł Krzysztof Sitarski, wiceprezes PGG ds. technicznych Piotr Bojarski, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek, przedstawiciele nadzoru górniczego oraz dyrektorzy kopalń wchodzących w skład PGG. Finał konkursu, po raz pierwszy w historii, można było także śledzić na żywo w serwisie YouTube.

W pierwszej fazie finału zawodnicy odpowiadali na pytania wyświetlane na ekranach komputerów. Ci, którzy zdobywali najmniej punktów w danej rundzie, odpadali. W ten sposób wyłoniono czterech najlepszych zawodników. W tym gronie znaleźli się: Andrzej Siwczyk, Damian Starowicz, Zbigniew Bugdol i Piotr Pucka, który w półfinałach rozgrywanych 7 listopada w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach zdobył rekordową liczbę 26 punktów.

W ostatniej fazie finału zawodnicy mierzyli się z 14 pytaniami - nieparzyste były skierowane do wszystkich, a w przypadku parzystych obowiązywała zasada – kto pierwszy, ten lepszy. W tej rywalizacji bezkonkurencyjny okazał się sztygar zmianowy z ruchu Piast.
Wszystkim finalistom gratulacje złożyli i nagrody wręczyli wiceprezes Bojarski oraz prof. Prusek. Obaj przyznali, że ważne jest, aby znać przepisy, ale jeszcze ważniejsze jest to, by je stosować w pracy.

- Czuję ogromną satysfakcję, ale również ogromną ulgę, że to już koniec i to z takim pozytywnym efektem. W kopalnianych eliminacjach byłem dopiero 20., a potem udało się wywalczyć pierwsze miejsce w półfinałach i zakończyć na pierwszym miejscu cały konkurs. Ujmując to w kategoriach sportowych, mogę powiedzieć, że forma wzrastała – powiedział tuż po finale Piotr Pucka. Dziękował także żonie, która pozwoliła mu w ostatnich dniach skupić się wyłącznie na przygotowaniach do finału.
Finałowe zmagania ocenił Grzegorz Ochman, dyrektor Biura BHP i Szkoleń PGG, które odpowiadało za organizację konkursu.

- Tegoroczni finaliści byli chyba najlepsi w historii konkursu. Pamiętam z wcześniejszych edycji, że były takie pytania, na które nikt nie był w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi. W tym roku nie mieliśmy takiej sytuacji – powiedział dyrektor Ochman.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Zarząd KSSE przedstawił aktywność Strefy w 2018 r. w czasie spotkania z dziennikarzami w Katowicach

KSSE zachowała pozycję lidera

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2018 r. pozyskała 51 inwestycji...
Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia. Miał 89 lat

Reżyser i węgiel

Kazimierz Kutz, reżyser, pisarz, felietonista, Ślązak z krwi i kości....
Umowę dotyczącą wsparcia dla inwestycji tuż przed świętami podpisali szefowie JSW Koks i NFOŚiGW

Koksownia wytworzy ciepło i prąd

Nowoczesny blok energetyczny w Koksowni Radlin powstanie dzięki pożyczce z...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!