• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Jednorazowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych – alarmuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Pakowanie po nowemu

Żywot torby foliowej jest bardzo krótki i wynosi on zaledwie kilkanaście minut. Później staje się ona odpadem, który zanieczyszcza środowisko
Autor: Krystian Krawczyk
Żywot torby foliowej jest bardzo krótki i wynosi on zaledwie kilkanaście minut. Później staje się ona odpadem, który zanieczyszcza środowisko
Utworzono: czwartek, 23 listopada 2017
Źródło: Trybuna Górnicza

Nowela ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi stała się faktem. Od 1 stycznia 2018 r. jednorazowe torby w sklepach nie będą już bezpłatne. Bruksela domaga się, aby do końca 2019 r. roczne zużycie foliowych siatek zmniejszyć maksymalnie do 90, a do 2025 r. nawet 40 sztuk rocznie w przeliczeniu na osobę. Dla porównania statystyczny Kowalski zużywa obecnie ok. 450 foliówek rocznie.

Przepisy Unii Europejskiej nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia plastikowych toreb na zakupy. Ministerstwo Środowiska musiało przygotować odpowiednie przepisy, które będą zachęcać do używania toreb wielokrotnego użytku. Doświadczenia innych krajów UE wskazują, że opłata recyklingowa pozwala ograniczyć zużycie toreb foliowych nawet o 90 proc. Rząd RP zdecydował się zaproponować w przepisach ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi odpłatność za torby foliowe pobierane w sklepach. Opłata za plastikową torbę nie będzie podatkiem, ponieważ nie jest obowiązkową płatnością – zwraca uwagę resort środowiska.

Każdy z nas będzie miał więc wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy zapakować je do torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć. Już 13 krajów UE wprowadziło opłaty za torbę foliową wydawaną w sklepie. Są w tym gronie: Irlandia, Wielka Brytania, Łotwa, Malta, Holandia, Chorwacja, Bułgaria, Czechy, Estonia, Słowacja, Austria, Węgry, Belgia. Niektóre kraje wkrótce całkowicie zabronią użycia torebek foliowych.

25 minut życia
Jednorazowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych! – bije na alarm Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 mln t odpadów. A jak długo używamy jedną? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy – wyliczają eksperci WFOŚiGW.

- Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut. Później staje się ona odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Chcemy to zmienić. Dlatego uważamy, że wprowadzenie nawet niewielkiej opłaty za lekkie torby plastikowe może stanowić pewien impuls do zastanowienia się przy kasie, czy kupować foliówkę, czy może przyjść na zakupy z torbą wielokrotnego użytku – podkreśla Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Jak poinformował, począwszy od 1 stycznia 2018 r., koszt torby jednorazowej na zakupy wyniesie 20 gr. Niektóre sieci handlowe już sprzedają torby plastikowe po 8 lub 12 gr. Będą więc zmuszone podnieść ceny. Ale uwaga! Maksymalna stawka opłaty recyklingowej przewidziana w ustawie wynosi 1 zł za jedną lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Obowiązująca stawka 20 gr. określona została w rozporządzeniu ministra środowiska po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających m.in. specyfikę polskiego rynku, siłę nabywczą dochodów, poziomu cen, itp.

Zgodnie z informacją resortu opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli takie, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie. Bezpłatne natomiast pozostaną tzw. zrywki, a więc torby o grubości poniżej 15 mikrometrów, lecz pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem - warzyw, owoców, mięsa, ryb itp. Pieniądze uzyskane z opłat za torebki trafią do budżetu państwa. Według zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego uzyskane w ten sposób środki zostaną skierowane na walkę ze smogiem.

Potrzebne zmiany ustawowe
Sławomir Mazurek zaznaczył jednak, że do zwiększenia poziomu recyklingu w Polsce konieczna jest m.in. zmiana ustawy o porządku i czystości w gminach .

- Chodzi o to, by wspomóc samorządy w realizacji tych celów oraz „walczyć” z szeregiem patologii, które w tym obszarze są – wyjaśnia.

W jego opinii niezbędne będzie również wprowadzenie zmian do ustawy o odpadach. Obecnie – jak poinformował wiceminister - znajduje się ona obecnie na etapie prac legislacyjnych i ma już nadany numer druku w Sejmie. W przyszłości pozwoli walczyć z patologiami, które dzieją się w sektorze gospodarki odpadami. Wprowadzi też elektroniczną bazę danych odpadowych.

Pierwszą zmianą legislacyjną postulowaną przez resort środowiska, pozwalającą samorządom bezprzetargowo realizować zadania z zakresu zagospodarowania odpadów była tzw. procedura in-house. Zdaniem wiceministra Mazurka, w Polsce 60 proc. rynku w tym zakresie stanowią duże podmioty zagraniczne, które dyktują określone ceny, zaś odpowiedzialność spoczywa na samorządach. I z tego powodu konieczna jest zmiana ustawy o porządku i czystości w gminie.

- W pracach rządu taki projekt zgłosiliśmy, aby z jednej strony wspomóc samorządy w realizacji tych celów, z drugiej zaś, by walczyć z szeregiem patologii, które w tym obszarze są – wyjaśnił przypominając, że odnośnie gospodarki odpadami powstało sześć dyrektyw europejskich. Jednak ich wykładnie są często niejasne. To z kolei sprzyja działalności zorganizowanych grup przestępczych, wykorzystujących nieprawidłowości i nieścisłości w ustawach.

Edukować nie tylko dzieci
Wiceszef Ministerstwa Środowiska wskazał też na fakt, że segregacja odpadów jest również problemem kultury współistnienia ze środowiskiem i pewnych przyzwyczajeń. Zwrócił uwagę na konieczność edukacji ekologicznej najmłodszego pokolenia Polaków.

Regularne edukowanie społeczeństwa w temacie gospodarki odpadami jest niezwykle istotne. W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70 proc. śmieci, podczas gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to tylko 1 proc. By dane te uległy zmianie, potrzebna jest zmiana nawyków Polaków poprzez uświadamianie im szkodliwości składowania odpadów.

- Istotne jest indywidualne podejście do problemu gospodarowania odpadami na poziomie samorządów. Nieprawidłowości związane z segregacją odpadów są pokłosiem tego, że kiedy wprowadzono w Polsce recykling, czy nawet zmieniono ustawę o porządku i czystości w gminie, to nie wprowadzono jednolitych standardów – twierdzi wiceminister środowiska.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!