• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Polska Grupa Górnicza miała powody, żeby świętować podczas Barbórki

Branża ma przyszłość

Premier Beata Szydło podczas uroczystości barbórkowych w PGG podkreśliła, że rząd chce, by górnictwo było kołem zamachowym polskiej gospodarki.
Autor: Maciej Dorosiński
Premier Beata Szydło podczas uroczystości barbórkowych w PGG podkreśliła, że rząd chce, by górnictwo było kołem zamachowym polskiej gospodarki.
Utworzono: czwartek, 07 grudnia 2017
Źródło: Trybuna Górnicza

Premier Beata Szydło uważa, że reforma górnictwa się powiodła. Podczas uroczystości barbórkowej PGG w Rudzie Śląskiej-Halembie, 1 grudnia, stwierdziła, że można już mówić zarówno o stabilizacji branży, jak i o jej rozwoju. Wśród gości byli także Krzysztof Tchórzewski, minister energii, i odpowiedzialny za węgiel wiceminister Grzegorz Tobiszowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Chcemy, by górnictwo było kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ten sukces jest sukcesem nas wszystkich. Dzięki zaangażowaniu i pracy ministrów energii udało się przekonać Unię, że górnictwo jest potrzebne. Jeśli jest determinacja i ludzie, którzy uczciwie podchodzą do swoich zadań, to sukces jest możliwy - powiedziała premier Beata Szydło do zebranych w rudzkiej hali MOSiR.

Stwierdziła, że kiedy zapowiadano reformę górnictwa w Polsce, niewiele osób w nią wierzyło.

- Powiem więcej - byli tacy, którzy wątpili w nią, ale tak naprawdę nie chcieli, by została przeprowadzona. Rząd nigdy nie wątpił, że nie tylko Śląsk, ale cała polska gospodarka potrzebuje węgla i górnictwa - powiedziała.

Premier dodała, że reforma jeszcze się nie skończyła. Potrzeba na to czasu, ale już teraz możemy mówić o stabilnym rozwoju polskiego górnictwa, nie tylko węgla kamiennego, ale też węgla brunatnego.

Minister Krzysztof Tchórzewski wspomniał, że w trakcie wielomiesięcznych prac, rozmów z kierownictwami spółek, stroną społeczną udało się wypracować strategię dla branży oraz finansowanie dla kopalń kończących wydobycie.

- Znaleźliśmy dobre rozwiązania dla górnictwa. Górnictwo ma przyszłość - mówił szef resortu energii. Dodał także, że trzeba myśleć o budowie nowych kopalń, bo Polsce potrzeba więcej węgla.

W laudacji Tchórzewski z uznaniem ocenił kompetencje swego współpracownika - odpowiedzialnego za górnictwo sekretarza stanu Grzegorza Tobiszowskiego, któremu w dowód uznania nadano stopień górniczy generalnego dyrektora ministerialnego.
- Po raz pierwszy od 1989 roku o górnictwie mówi się dobrze, także o jego przyszłości. W tę Barbórkę naprawdę mamy powody do świętowania i radości - cieszył się wiceminister Tobiszowski.

Do uczestników Barbórki PGG zwrócił się także prezes spółki.

- To nasza druga wspólna Barbórka w strukturach PGG. Wykonaliśmy ogromną pracę we wszystkich obszarach przedsiębiorstwa, co potwierdzają stale poprawiające się wyniki spółki. Nabyliśmy kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego i zintegrowaliśmy je z naszą strukturą. Prowadzimy ogromny proces inwestycyjny. Udostępniamy nowe pokłady węgla i kupujemy nowoczesne maszyny i urządzenia – mówił prezes Tomasz Rogala.

 Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Zarząd KSSE przedstawił aktywność Strefy w 2018 r. w czasie spotkania z dziennikarzami w Katowicach

KSSE zachowała pozycję lidera

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2018 r. pozyskała 51 inwestycji...
Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia. Miał 89 lat

Reżyser i węgiel

Kazimierz Kutz, reżyser, pisarz, felietonista, Ślązak z krwi i kości....
Umowę dotyczącą wsparcia dla inwestycji tuż przed świętami podpisali szefowie JSW Koks i NFOŚiGW

Koksownia wytworzy ciepło i prąd

Nowoczesny blok energetyczny w Koksowni Radlin powstanie dzięki pożyczce z...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!