• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Mimo wielu problemów logistycznych oraz formalnych, udało się osiągnąć sukces na skalę krajową

Nowa odsłona piekarskiego osiedla

W nowszej części piekarskiego osiedla również prowadzone będą prace związane z termomodernizacją budynków
Autor: Kajetan Berezowski
W nowszej części piekarskiego osiedla również prowadzone będą prace związane z termomodernizacją budynków
Utworzono: czwartek, 14 grudnia 2017
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Mieszkańcy starego piekarskiego osiedla im. Wieczorka doczekają się centralnego ogrzewania i termomodernizacji swoich budynków. Remont kapitalny ma kosztować prawie 100 mln zł. Połowę tej kwoty przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cała operacja została podzielona na dwa etapy. W pierwszej kolejności podłączone zostanie centralne ogrzewanie. Koszty doprowadzenia ciepła do budynków poniesie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Następnie gruntowny remont przejdą same budynki. Zostaną odnowione i ocieplone. W sumie w kolejce do remontu czekają 74 budynki. Z racji tego, że należą one do wspólnot mieszkaniowych, sami mieszkańcy też będą partycypować w kosztach.

Ciekawa architektura
Miasto pozyskało 50 mln zł z WFOŚiGW, na które składają się: dotacja bezzwrotna w wysokości 30 mln zł oraz nieoprocentowana pożyczka w kwocie 20 mln zł. Wkład własny do tego projektu wynosi 25 mln zł – na co składa się 20 mln zł z budżetu miasta i 5 mln zł, które wniosą właściciele mieszkań. Pożyczka będzie spłacana przez 20 lat. Przy okazji wyremontowanych zostanie również 5 budynków należących w całości do miasta, w tym także przedszkole. Środki na ten cel pochodzić będą z funduszy unijnych.
- Budynki będą się różnić między sobą odcieniami. To na pewno odważna zmiana, ale projektanci chcieli, aby było to modelowe osiedle i przykład ciekawej architektury – informuje Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.
Rewitalizacja osiedla obejmie również drogi, chodniki, trawniki i otoczenie budynków.
W opinii Andrzeja Pilota, prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, projekt rewitalizacji osiedla Wieczorka będzie znakomitym przykładem tego, jak powinno wyglądać tego rodzaju przedsięwzięcie. Dobrze się też wpisuje w program walki ze zjawiskiem smogu. Piekary Śląskie, podobnie jak inne miasta województwa śląskiego, notują szczególnie w okresie zimowym znaczne przekroczenia dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń powietrza, w szczególności pyłu PM10. Na terenie gminy dopuszczalne dobowe stężenie PM10 jest przekraczane średnio 35 razy w roku!

Same korzyści
- Mieszkańcy zyskają nie tylko na tym, że dzięki likwidacji pieców węglowych zmniejszy się smog, a roczna emisja pyłów zostanie zmniejszona o 9 tys. t. Dzięki termomodernizacji zaoszczędzą również na rachunkach, a budynki i osiedle na estetyce – przekonuje szef katowickiego WFOŚiGW.
Inwestycja już ruszyła. Do końca roku zaplanowano podłączenie do sieci ciepłowniczej 12 budynków.

- Każdy budynek będzie wyposażony w wysokosprawny węzeł ciepłowniczy - dwufunkcyjny, który pozwoli dostarczyć ogrzewanie i ciepłą wodę - podkreśla Bartosz Szuber, członek zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Piekarach Śląskich, które doprowadzi na własny koszt magistralę ciepłowniczą i przyłącza do wszystkich budynków.
W dalszej kolejności zostaną podpisane umowy z WFOŚiGW i ogłoszone przetargi na ich termomodernizację. W przyszłym roku zaplanowane są prace na starym osiedlu na ul. Andersa, Maczka, Jana Pawła II i Waculika. W 2019 r. rewitalizacja obejmie ulice Maczka, Jana Pawła II, Waculika, Armii Krajowej, Jankego, Okulickiego i Mastalerza. W ostatnim, 2020 r. dojdą ulice Hallera i Kleeberga. Rewitalizacja zakończy się w 2021 r. robotami modernizacyjnymi na Maczka, Waculika i Roweckiego.

Same korzyści
Inwestycja dotyczyć będzie także termomodernizacji budynków znajdujących się na nowym osiedlu, które nie zostały objęte wcześniejszymi programami.
- Mimo wielu problemów logistycznych oraz formalnych, udało się osiągnąć sukces na skalę krajową. Tak ogromna inwestycja jest nie tylko powodem do dumy, ale też dużym zobowiązaniem dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Bez tych funduszy Piekary Śląskie nie byłyby w stanie wyremontować tylu budynków w tak krótkim czasie nawet zaciągając komercyjne pożyczki. Rodzi to przed nami wiele wyzwań oraz problemów logistycznych – zauważa Wioletta Bielawska z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich.

Mieszkańców rewitalizowanych domów w osiedlu Wieczorka czeka trudny czas, lecz – zdaniem inwestora – prace powinny sprawnie posuwać się naprzód. W efekcie wyraźnie podniesie się komfort życia lokatorów, a rachunki za korzystanie z dostarczonego ciepła zostaną urealnione dzięki zastosowaniu inteligentnych liczników indywidualnych.

Cieszy również fakt, że podobne działania szykują inne śląskie gminy. 30 listopada w siedzibie WFOŚiGW została podpisana kolejna umowa w ramach Poddziałania 1.7.2 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu na terenie województwa śląskiego, tym razem związana z projektem pn.: „Likwidacja niskiej emisji na terenie miasta Ruda Śląska poprzez przyłączenie do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej budynków wielorodzinnych wykorzystujących indywidualne źródła ciepła”. Koszt całkowity projektu wynosi ponad 4,5 mln zł. Wydatki kwalifikowalne (kwalifikujące się do refundacji w ramach udzielonego dofinansowania) stanowią kwotę ok. 3,7 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie - ponad 3,1 mln zł. Dzięki realizacji projektu wybudowane zostaną 2,74 km sieci ciepłowniczej oraz 39 indywidualnych węzłów cieplnych.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!