• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Prezydent RP wśród gwarków Jastrzębskiej Spółki Węglowej na karczmie w kopalni Pniówek

Najcenniejsze bogactwo

Andrzej Duda z zainteresowaniem przyglądał się górniczym tradycjom i rytuałom Karczmy Piwnej
Autor: Witold Gałązka
Andrzej Duda z zainteresowaniem przyglądał się górniczym tradycjom i rytuałom Karczmy Piwnej
Utworzono: czwartek, 14 grudnia 2017
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Górnictwo to nie jest zawód, ale stan. I służba bliźnim. Służba godna niezwykłego szacunku. Jestem wzruszony i dumny, że jako prezydent mogę być tutaj z Wami – powiedział do górników w kopalni Pniówek Andrzej Duda, który w czwartek wieczorem, 7 grudnia, wziął udział w tradycyjnej Karczmie Piwnej JSW.

Prezydenta RP posadzono po lewicy Prezesa Karczmy – Lisa Majora, którym był dyrektor Pniówka Józefa Jaszczyka. Obok za stołem prezydialnym karczmy usiedli Daniel Ozon - prezes JSW, ks. prałat Bernard Czernecki - duszpasterz górniczej Solidarności, Adam Mirek - prezes WUG, Stanisław Prusek - dyrektor GIG, Tomasz Rogala - prezes PGG, oraz Robert Ostrowski i Artur Wojtków- wiceprezesi JSW.

Prezydent zanim skosztował zimnego piwa z kufla, chleba ze smalcem i dymiącej golonki,wygłosił wielką pochwałę górnictwa.

- My nie mamy cenniejszego bogactwa niż węgiel! Zapewnia on nam suwerenność. Musimy polskie górnictwo nie tylko zabezpieczyć, ale i rozwijać. Nawet jeśli są inne trendy w Europie. Wierzę, że węgiel będzie nam potrzebny nie tylko dziesięciolecia, ale setki lat. Tak, jak potrzebna będzie nie tylko górnicza, ale też wielka śląska tradycja, której jesteście ostoją – mówił.

- Kiedy czasem słyszę rozmaite sarkania, narzekania na kopalnie, zawsze wtedy mówię: „To wstań i idź tam w ciemność. Czasem i kilometr pod ziemią. I bądź tam cały dzień, bez możliwości wyjścia”. Pracuj w nocy, w dzień świąteczny. Po co? Po to, żeby mogła trwać Rzeczpospolita... Bo bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z podstawowych - mówił Prezydent RP.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...

W Brukseli o polityce klimatycznej

Rozmowa z KAZIMIERZEM GRAJCARKIEM, koordynatorem Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24....
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!