• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Bez tego sprawdzonego w świecie rozwiązania za dwa lata nie mielibyśmy prądu w gniazdkach

Jest ustawa, jest moc

Nowe rozwiązanie prawne da elektrowniom szansę na modernizację istniejących lub budowę nowych bloków energetycznych
Autor: Jarosław Galusek
Nowe rozwiązanie prawne da elektrowniom szansę na modernizację istniejących lub budowę nowych bloków energetycznych
Utworzono: czwartek, 14 grudnia 2017
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Ustawa o rynku mocy czeka już tylko na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy. To jeden z najważniejszych dokumentów opracowanych w resorcie energii.

Celem ustawy, przyjętej przez posłów 8 grudnia br., jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu i do gospodarstw domowych na terenie kraju w ilości i czasie, jakie wynikają z ich potrzeb. Rozwiązania podobne do planowanych w Polsce istnieją w Wielkiej Brytanii, Francji i USA.

- Bez tej ustawy za dwa lata nie mielibyśmy prądu w gniazdkach – podkreślił w Sejmie Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Po co nam ta ustawa? Prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej podkreśla, że nasza ustawa o rynku mocy to odpowiednik sprawdzonych rozwiązań zastosowanych w Wielkiej Brytanii.

Wojciech Piecha, senator PiS uważa, że na ustawie o rynku mocy skorzystamy wszyscy.

- Środki finansowe, jakie uda się nam pozyskać dzięki nowemu prawu, pozwolą na odtworzenie mocy energetycznej pochodzącej ze starych bloków, które będziemy zmuszeni zamykać m.in. z powodu unijnych uregulowań. Na świecie normą jest finansowanie energetyki przez odbiorców. W tym przypadku pierwsze koszty mogą pojawić się w 2021 r. i nie będą one dotkliwe. Za to zyskamy bezpieczeństwo energetyczne – przekonuje senator.

Wprowadzenie mechanizmu rynku mocy zapobiegnie niedoborom mocy wytwórczych, stworzy przedsiębiorstwom energetycznym zachęty ekonomiczne do budowy nowych bloków energetycznych oraz utrzymania i modernizacji istniejących elektrowni. Przyczyni się także do racjonalnego zużywania energii przez odbiorców końcowych.

Wytwórcy energii elektrycznej, którzy wygrają aukcje mocy, będą otrzymywali wynagrodzenie nie tylko za energię dostarczoną do odbiorców, ale też za gotowość dostarczenia mocy w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...

W Brukseli o polityce klimatycznej

Rozmowa z KAZIMIERZEM GRAJCARKIEM, koordynatorem Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24....
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!