• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Wynagradzać i motywować tak, aby nie stracić rentowności

Układ zbiorowy jak konstytucja

Przy wspólnym stole spotkali się prezesi polskich firm górniczych i liderzy związków zawodowych, aby dyskutować o założeniach układu zbiorowego
Autor: Bartłomiej Szopa
Przy wspólnym stole spotkali się prezesi polskich firm górniczych i liderzy związków zawodowych, aby dyskutować o założeniach układu zbiorowego
Utworzono: piątek, 22 grudnia 2017
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Konieczne jest opracowanie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy w górnictwie i później na jego podstawie stworzenie układów dla poszczególnych zakładów – do takiego wniosku niemal jednogłośnie doszli uczestnicy konferencji, która odbyła się 19 grudnia w Katowicach, w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Trzeba uprościć i ujednolicić system wynagradzania w górnictwie. Nowoczesny układ zbiorowy pracy, wypracowany w przemyśle wydobywczym, można potem zastosować w całej gospodarce – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Dodał, że konieczne jest opracowanie takiego systemu, aby kiedy przyjdą gorsze czasy, trudniejsza sytuacja gospodarcza, móc nadal dobrze branżą zarządzać.
- Górnik musi wiedzieć, że nie zarobi wtedy mniej - podkreślił wiceminister.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz uważa, że układ zbiorowy pracy powinien być w każdym przedsiębiorstwie jak konstytucja.

- Jak jest dobra sytuacja ekonomiczna, to firmy powinny się dzielić z pracownikami. Tak dzieje się w polskiej fabryce Volkswagena, gdzie prawdopodobnie doczekamy się niedługo sytuacji, kiedy zarobki zrównają się z tymi w niemieckich fabrykach. Dzisiaj ta różnica to już jedynie ok. 20 proc. Tymczasem w górnictwie różnie to bywa – podsumował Dominik Kolorz.

Także prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala nie miał wątpliwości, że trzeba stworzyć takie warunki, by zarządzana przez niego spółka była atrakcyjnym pracodawcą.

- Tak wynagradzać i motywować, by utrzymać rentowność. Przeregulowanie w branży może doprowadzić do sytuacji takiej jak we Francji, gdzie górnicy, owszem, są, ale już nie fedrują – podkreślił prezes Rogala.
Prof. Michał Seweryński z Uniwersytetu Łódzkiego, wicemarszałek Senatu RP przyznał, że układ zbiorowy pracy jest źródłem prawa.

- Polscy pracodawcy nie kwapią się do zawierania układów, bo myślą, że skrępują im one ręce. Tymczasem to może być czynnik stabilizujący – mówił prof. Seweryński.

Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym, w którym udział wzięli prezes PGG Tomasz Rogala, wiceprezes JSW Artur Wojtków, prezes LW Bogdanka Krzysztof Szlaga, prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek oraz liderzy związków zawodowych - górniczej Solidarności Jarosław Grzesik, WZZ Sierpnia 80 Bogusław Ziętek, Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała i Związku Zawodowego Pracowników Dołowych Jerzy Dembski.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!