• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Uroczystości w 36. rocznicę zastrzelenia górników z kopalni Wujek

Trudna lekcja solidarności

Pod pomnikiem-krzyżem przy kopalni Wujek przedstawiciele różnych środowisk złożyli wieńce i wiązanki kwiatów
Autor: Witold Gałązka
Pod pomnikiem-krzyżem przy kopalni Wujek przedstawiciele różnych środowisk złożyli wieńce i wiązanki kwiatów
Utworzono: piątek, 22 grudnia 2017
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Tragedia ta nie miała prawa się wydarzyć. Stan wojenny był jawnym złamaniem umowy zawartej przez władzę z Polakami, był zdradą, aktem agresji wobec własnego społeczeństwa. W kopalni Wujek atak ten przybrał najbrutalniejszą formę i przyniósł najtragiczniejsze żniwo – napisał prezydent RP w liście na 36. rocznicę dramatycznych wydarzeń przed kopalnią Wujek 16 grudnia 1981 r.

Słowa prezydenta do uczestników uroczystości odczytał w sobotę pod pomnikiem-krzyżem minister Andrzej Dera. Przypomniał, że w całej Polsce spacyfikowano ogółem 40 zakładów, z czego „znaczną część stanowiły kopalnie i zakłady na Śląsku” (prezydent przywołał m.in. brutalną rozprawę ze strajkującymi w jastrzębskim Manifeście Lipcowym).

O trudnej lekcji „najbardziej wymagającej miłości, która umie przebaczać, która modli się za nieprzyjaciół”, mówił w homilii rocznicowej podczas mszy św. w kościele przy ul. Pięknej w parku Kościuszki opodal kopalni sufragan katowicki bp Adam Wodarczyk. Przytoczył w kazaniu biografię każdego z poległych górników i apelował, by nigdy, mimo upływu czasu, nie zapominać ich twarzy, imion, życiowych dokonań. Zauważył, że nie było w nich nienawiści. Tak, jak nie było jej – mimo bólu i poczucia niesprawiedliwości – w reakcjach rodzin przez wszystkie lata po tragedii.

Rozmiary dramatu, który rozpoczął się od gestu elementarnej solidarności górników występujących w obronie zatrzymanych kolegów, przypomniał w liście odczytanym przez posłankę Bożenę Borys-Szopę marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.
Z najbliższymi dziewięciu zamordowanych górników wieczorem przełamała się opłatkiem wicepremier Beata Szydło. Pod pomnikiem-krzyżem przy kopalni Wujek złożono wieńce i wiązanki kwiatów od prezydenta, premiera, obu izb parlamentu, instytucji, urzędów państwowych, środowisk związkowych, zakładów pracy, młodzieży. Hołd zamordowanym górnikom oddali w sobotę m.in. ministrowie Grzegorz Tobiszowski i Witold Bańka, a także prezesi górniczych spółek z Tomaszem Rogalą, szefem Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia Wujek.

Kulminacją uroczystych obchodów 36. rocznicy wydarzeń w Wujku był apel poległych i trzykrotna salwa kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej Wojska Polskiego z Bytomia.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Zarząd KSSE przedstawił aktywność Strefy w 2018 r. w czasie spotkania z dziennikarzami w Katowicach

KSSE zachowała pozycję lidera

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2018 r. pozyskała 51 inwestycji...
Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia. Miał 89 lat

Reżyser i węgiel

Kazimierz Kutz, reżyser, pisarz, felietonista, Ślązak z krwi i kości....
Umowę dotyczącą wsparcia dla inwestycji tuż przed świętami podpisali szefowie JSW Koks i NFOŚiGW

Koksownia wytworzy ciepło i prąd

Nowoczesny blok energetyczny w Koksowni Radlin powstanie dzięki pożyczce z...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!