• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Dotacje do wymiany kotłów węglowych sięgają od 50 do 80 proc., ale są gminy, które nie dopłaciły nawet złotówki

Kopciuchy czas wymienić

Pellet to jedna z propozycji paliw będący alternatywą dla tych tradycyjnych
Autor: Krystian Krawczyk
Pellet to jedna z propozycji paliw będący alternatywą dla tych tradycyjnych
Utworzono: piątek, 22 grudnia 2017
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Coraz więcej samorządów decyduje się na dopłaty do wymiany kotłów węglowych, tzw. kopciuchów. Wielkość dofinansowania jest różna i uzależniona od środków, którymi dysponują miasta. Mieszkańcy mogą liczyć na dopłaty od 50 do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, które obejmują zakup kotłów gazowych, elektrycznych czy urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii. Są jednak w kraju i takie samorządy, które na ten cel nie wydały jeszcze ani złotówki.

W wielu miastach w Polsce wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizują programy dotyczące niskiej emisji. W ich ramach dofinansowywany jest zakup nowego pieca, który miałby zastąpić ten stary, węglowy. W każdym mieście szczegóły programu różnią się od siebie. I tak na przykład w Bytomiu jest program, w ramach którego można dostać zwrot 70 proc. kosztów, ale nie więcej niż 1,5 tys. zł. Dofinansowanie dotyczy kosztów inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na proekologiczne. W Żorach można odzyskać 60 proc. (nie więcej niż 6 tys. zł). W Tychach w tym roku dotacja wzrosła nawet do 80 proc. (w zależności od rodzaju inwestycji).

Najwięcej w Gliwicach
Gliwiczanie, którzy nie skorzystali do tej pory z miejskiej dotacji i nadal mają przestarzałe instalacje węglowe, mogą do listopada 2018 r. ubiegać się o dofinansowanie zadań termomodernizacyjnych w ramach pilotażowej edycji Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Dotacja jest udzielana do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 8 tys. zł w przypadku systemów gazowych, węglowych i elektrycznych i nie więcej niż 24 tys. zł w przypadku pomp ciepła. Ubiegając się o dofinansowanie tej ostatniej, można wnioskować także o dotację do prac termoizolacyjnych, np. docieplenia ścian, dachów albo wymiany okien. Na docieplenie ścian można otrzymać do 17,6 tys. zł, na docieplenie stropodachów lub dachów – ponad 10 tys. zł, a na wymianę okien i drzwi zewnętrznych – do 14 tys. zł. Łącznie, na instalację pompy ciepła i termomodernizację budynku można w ramach PONE dostać ponad 66 tys. zł!

Z kolei w Gdańsku w ramach stałego programu dofinansowanie wynosi 100 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Dotacja może być przeznaczona na zmianę ogrzewania na ekologiczne. W Jeleniej Górze program trwa do 31 października 2018 r., można starać się o dotację w wysokości 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 7 tys. zł. W Krakowie działają dwa programy. W ramach pierwszego można starać się w 2018 r. o dotację w wysokości 60 proc. W 2017 r. było to 80 proc. W ramach drugiego (Lokalny Program Osłonowy) można liczyć na dofinansowanie do rachunków.

W Łodzi programy trwający od 2017 do 2019 r. przewiduje dofinansowanie do 75 proc. kosztów, ale nie więcej niż: 1,8 tys. zł na przyłącze gazowe, 5 tys. zł na kocioł gazowy, 10 tys. zł na węzeł cieplny.

Zaoszczędź i nie truj
Przypominamy, że 1 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Przewiduje ono restrykcje dla pieców produkowanych i instalowanych w kraju o mocy do 500 kW. Chodzi o kotły, które stosowane są w domowych kotłowniach czy małych i średnich zakładach. Wprowadzony został okres przejściowy dla pieców wyprodukowanych przed wejściem w życie rozporządzenia. Piece wyprodukowane przed 1 października 2017 r. mogą zostać wprowadzone do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 r.

Zmiany mają wyeliminować kotły na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych,czyli „kopciuchy” Jednak przekonanie mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej ekologiczne jest nierealne bez zachęty finansowej w postaci dopłat, które przynajmniej częściowo zrekompensują poniesione wydatki.

W przeciętnym budynku jednorodzinnym można zaoszczędzić blisko 60 proc. energii dzięki przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji. Koszt takich prac waha się od 50 do 100 tys. zł, ale część zainwestowanych pieniędzy zwraca się w niższych rachunkach za ogrzewanie. Korzyścią jest też czystsze powietrze, ponieważ budynki z przestarzałym systemem grzewczym w 40 proc. odpowiadają za problem smogu w Polsce.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!