• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Z pomocą WFOŚiGW Węglokokoks Energia ZCP uciepłowi 40 budynków

Czyste ciepło dla Rudy Śląskiej

Jerzy Warmuziński - prezes Węglokoks Energia ZCP i Andrzej Pilot - prezes WFOŚiGW w Katowicach po podpisaniu umowy, która pomoże rudzianom pozbyć się smogu
Autor: Węglokoks SA
Jerzy Warmuziński - prezes Węglokoks Energia ZCP i Andrzej Pilot - prezes WFOŚiGW w Katowicach po podpisaniu umowy, która pomoże rudzianom pozbyć się smogu
Utworzono: piątek, 22 grudnia 2017
Źródło: Trybuna Górnicza

Dzięki umowie zawartej na początku grudnia tego roku pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a spółką Weglokoks Energia ZCP do sieci ciepłowniczej zostanie włączonych 40 budynków wielorodzinnych w Rudzie Śląskiej.

- Zmiana sposobu dostawy ciepła pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów odpowiednio o 1540 t i 15,2 t na rok - wylicza Wojciech Janocha z biura prasowego Węglokoksu SA.

- Wymiana starych pieców-kopciuchów na nowe i ekologiczne, uchwały antysmogowe usuwające z rynku opałowego węgiel najgorszej jakości, odpady jak floty i muły, czy akcje społeczne to ważne przedsięwzięcia. Jednak najskuteczniejszą metodą w walce z niską emisją, która jest podstawową przyczyną smogu, jest systematyczne przyłączanie do sieci kolejnych budynków. To właśnie robimy – mówi Jerzy Warmuziński, prezes Węglokoks Energia ZCP.

Umowę na dofinansowanie projektu pod nazwą „Likwidacja niskiej emisji na terenie miasta Ruda Śląska poprzez przyłączenie do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej budynków wielorodzinnych wykorzystujących indywidualne źródła ciepła” podpisali prezes spółki Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o. Jerzy Warmuziński oraz prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot 8 grudnia tego roku.

Koszt całkowity projektu wynosi ponad 4,5 mln zł. Z tego tzw. wydatki kwalifikowalne stanowią około 3,7 mln zł, a przyznane dofinansowanie to ponad 3,1 mln zł. Budynki zostaną podłączone do sieci do 2019 r., co w tym czasie bardzo znacznie poprawi czystość powietrza w Rudzie Śląskiej.
Jednocześnie spółka Węglokoks planuje budowę instalacji na paliwo alternatywne w Elektrociepłowni Mikołaj w Rudzie Śląskiej. Inwestycja ta jest elementem modernizacji zakładu, której podstawowym celem ma być zmniejszenie emisji i dostosowanie się do restrykcyjnych norm środowiskowych Unii Europejskiej. Blok energetyczny w elektrociepłowni oparty będzie na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych. Opalany będzie przetworzonymi odpadami, pozbawionymi elementów możliwych do recyklingu, oraz biodegradowalnych. Projektanci podkreślają, że paliwo tego typu w żadnym przypadku nie wydziela przykrego zapachu, z którym kojarzymy odpady.

- Paliwo to klasyfikowane jest jako odnawialne źródło energii (OZE). Produkować będziemy zatem „zieloną” energię. Szacujemy, że w związku z modernizacją elektrociepłowni emisja pyłów i gazów zmniejszona będzie aż o 80 proc. - tłumaczy prezes Jerzy Warmuziński.

Inwestycja ma zwiększyć wydajność i efektywność elektrociepłowni. Mieszkańcom Rudy Śląskiej zapewni stabilne dostawy ciepła, a inną istotną korzyścią będzie zmniejszenie się ilości odpadów składowanych na terenie miasta.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!