• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

„Program dla Śląska” zakłada budowę dwóch kopalń, kolejne zakłady górnicze chcą budować prywatni inwestorzy

Będą nowe kopalnie

Najmłodszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce jest kopalnia Budryk w Ornontowicach
Autor: Krystian Krawczyk
Najmłodszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce jest kopalnia Budryk w Ornontowicach
Utworzono: czwartek, 28 grudnia 2017
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

W ogłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programie dla Śląska” znajdują się plany budowy dwóch nowych kopalń – jedna ma wydobywać węgiel energetyczny, druga koksowy. Znowu wróciły czasy, kiedy węgiel daje zarobić, więc otwarciem nowych zakładów są również zainteresowani prywatni inwestorzy.

Kopalni węgla koksowego, o której mowa w „Programie dla Śląska”, ma powstać na bazie infrastruktury jednego z zakładów zlikwidowanych w latach 1997-2001. Inwestycja ma się rozpocząć już w przyszłym roku i zakończyć w 2019 r. W zakładzie ma pracować 1,5 tys. osób (kolejne 1,5 tys. osób ma znaleźć zatrudnienie w sektorze dostaw i usług dla kopalni), a koszt inwestycji to 1,8 mld zł. Projekt ma zrealizować jedna z działających na Śląsku spółek węglowych przy wsparciu kapitału prywatnego, zarówno krajowego i zagranicznego.

Druga kopalnia, wydobywająca węgiel energetyczny, ma rozpocząć wydobycie najpóźniej do 2030 r. Zakład ma wydobywać 2 mln t węgla rocznie, a odbiorcą ma być nowo powstała elektrownia. Kopalnia ma zatrudniać ok. 2 tys. osób.

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, podkreśla, że taka inwestycja to konieczność, bo górnośląskie kopalnie mają już swój wiek, a węgiel jest podstawową częścią naszego miksu energetycznego.

- Będziemy potrzebować efektywniejszego dojścia do złóż, które mamy na Śląsku po to, abyśmy mogli wypełnić zobowiązania w miksie energetycznym. Musimy się zastanowić, w którym miejscu będziemy budować kopalnie i stawiać szyby, tak aby skutecznie i łatwo dojść do złoża i wydobywać węgiel po obniżonych kosztach - zaznaczył Tobiszowski w rozmowie z nettg.pl.

Warto również przyjrzeć jak wyglądają plany prywatnych inwestorów, którzy są zainteresowani budową nowych kopalń.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...

W Brukseli o polityce klimatycznej

Rozmowa z KAZIMIERZEM GRAJCARKIEM, koordynatorem Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24....
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!