• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

W święto Objawienia Pańskiego przypadł Dies episcopi – dzień modlitwy za abp. Wiktora Skworca

Żyje sprawami diecezji i górnictwa

Abp Wiktor Skworc otrzymał kielich mszalny - dar pracowników Polskiej Grupy Górniczej - z rąk prezesa Tomasza Rogali
Autor: Maciej Dorosiński
Abp Wiktor Skworc otrzymał kielich mszalny - dar pracowników Polskiej Grupy Górniczej - z rąk prezesa Tomasza Rogali
Utworzono: czwartek, 11 stycznia 2018
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Górnictwo od samego początku było wpisane w życie metropolity katowickiego. Urodził się 70 lat temu w Rudzie Śląskiej, którą śmiało można uznać za najbardziej górnicze z polskich miast. Tam też poznał trud pracy górniczej, bo w czasie studiów w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie odbył obowiązkowy roczny staż w kopalni Walenty-Wawel.

Po święceniach pełnił posługę na terenie Górnego Śląska. Był m.in kanclerzem kurii diecezjalnej w Katowicach. Z początkiem 1998 r. został biskupem tarnowskim, ale pod koniec 2011 r. wrócił na Górny Śląsk. Jako metropolita katowicki wielokrotnie zabierał głos w sprawach dotyczących górników i górnictwa. Dlatego też w sobotę, 6 stycznia, gdy świętował jubileusz 20-lecia święceń biskupich, nie mogło zabraknąć węgla. To ten surowiec przyozdobił kielich mszalny, który Polska Grupa Górnicza podarowała arcybiskupowi. Za umieszczenie w nim fragmentów „czarnego złota” odpowiadał pracownik ruchu Rydułtowy kopalni ROW, należącej do Grupy.

Nabożeństwo odprawione z okazji jubileuszu było pełne wspomnień. Biskup diecezjalny tarnowski Andrzej Jeż, który w 2011 r. objął diecezję po arcybiskupie Skworcu, mianowanym na metropolitę katowickiego, przypomniał jego zaangażowanie w życie duszpasterskie powierzonych mu diecezji.

- Twoje pasterskie serce podąża za tymi, którzy się zagubili na drogach współczesnego świata, dla których - niestety - coraz mniej jest drogowskazów wskazujących prawdę - powiedział.
Hierarcha zapewnił także metropolitę katowickiego o modlitwie.

- Wszak mocno wierzymy, że pasterz, za którego modli się wspólnota, staje się silniejszy mocą zanoszonej do Boga za niego modlitwy - mówił bp Jeż.

Eucharystię zakończyło błogosławieństwo apostolskie z odpustem zupełnym, którego udzielił metropolita katowicki.

Po nabożeństwie abp Skworc wyszedł do wiernych, którzy szli w orszaku Trzech Króli. Pobłogosławił ich i zachęcał do głoszenia Dobrej Nowiny. Z okazji jubileuszu zebrani zaśpiewali mu „Sto lat”.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...

W Brukseli o polityce klimatycznej

Rozmowa z KAZIMIERZEM GRAJCARKIEM, koordynatorem Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24....
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!