• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Gwarancja kontynuacji zmian w górnictwie, gdyż w resorcie energii po staremu Aldona Minorczyk-Cichy

Rząd po restrukturyzacji

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji. Mimo napiętego grafiku znalazł się czas na pierwsze oficjalne zdjęcie.
Autor: ARC/KPRM
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji. Mimo napiętego grafiku znalazł się czas na pierwsze oficjalne zdjęcie.
Utworzono: czwartek, 11 stycznia 2018
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Minister Krzysztof Tchórzewski i jego zastępca Grzegorz Tobiszowski (odpowiedzialny za górnictwo) zachowali swoje stanowiska w resorcie energii. Ich praca została dobrze oceniona przez premiera Mateusza Morawieckiego. To gwarancja kontynuacji zmian tak w górnictwie, jak i w energetyce. Nic nie zapowiada rewolucji w rządowym kursie w tych sferach gospodarki.

Do rządu we wtorek weszli: Joachim Brudziński (MSWiA), Jacek Czaputowicz (MSZ), Łukasz Szumowski (Ministerstwo Zdrowia), Teresa Czerwińska (Ministerstwo Finansów), Jerzy Kwieciński (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju) oraz Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii). Stanowiska zmienili: Mariusz Błaszczak (trafił do MON), Andrzej Adamczyk (stracił budownictwo, została infrastruktura) oraz Henryk Kowalczyk (został ministrem środowiska). Z rządu odeszli: Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, Konstanty Radziwiłł, Anna Streżyńska i Jan Szyszko.

- Gratuluję objęcia urzędów, a także tych ponad 2 lat dobrej pracy dla RP, by ta zmiana, jaką zapowiadaliśmy, była zmianą dobrą – podkreślił prezydent Andrzej Duda zaraz po zaprzysiężeniu ministrów.
Pogratulował odwagi i umiejętności dokonywania zmian personalnych i strukturalnych premierowi Morawieckiemu, aby ministerstwa jeszcze sprawniej funkcjonowały.

- Wiele dobrych rzeczy udało się zrobić za czasów, kiedy premierem była Beata Szydło (...), ale wiele jeszcze przed nami, zwłaszcza kiedy weźmie się do ręki program, z którym szliśmy do wyborów – powiedział prezydent.

Dodał, że jest otwarty na współpracę.
- Ogromnie zależy mi na tym by to, co jest robione dla Rzeczpospolitej, było robione jak najlepiej stwierdził prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest pięknym żaglowcem płynącym po coraz bardziej nieznanych morzach i oceanach. Jego zdaniem, to, czy zawinie bezpiecznie do portu, zależy przede wszystkim od ministrów. Zapowiedział, że chce, aby jego rząd był rządem wielkiej modernizacji.

- Polska demokracja musi być demokracją z sercem, która służy ludziom. Nie jesteśmy tutaj dla prestiżu czy zaszczytów. Jesteśmy tutaj, by służyć przez 24 godziny na dobę – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki pod koniec zeszłego roku w Katowicach ogłosił „Program dla Śląska”, który przewiduje budowę-odtworzenie kopalni węgla koksowego w perspektywie lat 2018-2019 kosztem 1,8 mld zł oraz budowę-odtworzenie kopalni węgla energetycznego kosztem ok. 5 mld zł, w której wydobycie miałoby zostać uruchomione najpóźniej w 2030 r. Odpowiedzialny za przygotowanie programu był Jerzy Kwieciński, wówczas zastępca ministra rozwoju, obecnie szef resortu inwestycji i rozwoju. To także wyraźny sygnał, że obietnice zainwestowania w województwie śląskim w ciągu kilku najbliższych lat 40 mld zł są realne.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Zarząd KSSE przedstawił aktywność Strefy w 2018 r. w czasie spotkania z dziennikarzami w Katowicach

KSSE zachowała pozycję lidera

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2018 r. pozyskała 51 inwestycji...
Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia. Miał 89 lat

Reżyser i węgiel

Kazimierz Kutz, reżyser, pisarz, felietonista, Ślązak z krwi i kości....
Umowę dotyczącą wsparcia dla inwestycji tuż przed świętami podpisali szefowie JSW Koks i NFOŚiGW

Koksownia wytworzy ciepło i prąd

Nowoczesny blok energetyczny w Koksowni Radlin powstanie dzięki pożyczce z...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!