• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Największa polska spółka węglowa ujawnia tegoroczne plany zatrudnienia

Jest praca dla górników

PGG pomaga szkołom górniczym w organizacji praktycznej nauki zawodu. Absolwenci są przygotowani do przyszłej pracy nie tylko teoretycznie, ale też nabywają pewnego doświadczenia
Autor: Bartłomiej Szopa
PGG pomaga szkołom górniczym w organizacji praktycznej nauki zawodu. Absolwenci są przygotowani do przyszłej pracy nie tylko teoretycznie, ale też nabywają pewnego doświadczenia
Utworzono: czwartek, 08 lutego 2018
Źródło: Trybuna Górnicza

Polska Grupa Górnicza planuje w tym roku zatrudnić około 1600 osób, w tym niemal 370 uczniów, którzy mieli udzieloną wcześniej gwarancję pracy, oraz innych zainteresowanych absolwentów szkół o profilu górniczym.

Jerzy Janczewski, wiceprezes PGG do spraw pracowniczych, podkreśla, że istotnym założeniem strategii kadrowej spółki jest pozyskanie ludzi młodych, przygotowanych do pracy w górnictwie, którzy kształcili się na kierunkach przydatnych dla branży.

- Zgodnie z tym założeniem zamierzamy kontynuować współpracę z samorządami w zakresie kształcenia w zawodach górniczych. Ramy tej współpracy pozostaną zbliżone do tych wypracowanych przez naszą poprzedniczkę Kompanię Węglową. Jednak zdając sobie sprawę z naglącej potrzeby odbudowania zainteresowania wśród młodych ludzi branżą górniczą, pracujemy także nad nowymi rozwiązaniami, które będą miały na celu zachęcenie młodzieży do podjęcia nauki w szkołach górniczych – mówi wiceprezes Janczewski.
Do tej pory uczniom objętym programem współpracy oferowano zatrudnienie po zakończeniu nauki. Teraz PGG chce im także zaproponować stypendia fundowane w trakcie nauki oraz dodatkowe nagrody roczne za dobre wyniki. Spółka zamierza też pomagać przy organizacji praktycznej nauki zawodu, tak, by absolwent szkoły był przygotowany do zawodu teoretycznie i praktycznie.

Nie tylko szkolnictwo zawodowe na tym poziomie jest przedmiotem zainteresowania spółki. W 2017 r. PGG podpisała umowę o współpracy z Politechniką Śląską w zakresie modyfikacji ścieżki kształcenia na studiach II stopnia, uwzględniającej aspekt praktyczny i wdrożeniowy.

- Współpraca polega na organizacji przez PGG praktyk i zajęć studenckich w okresie całego przebiegu studiów. To jest niezwykle przydatne dla studentów. Odbywają oni praktyki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i wytypowanych opiekunów w niemal wszystkich działach ruchu zakładu górniczego – informuje wiceprezes PGG.

Dodaje, że w tym czasie studenci mogą wybrać dział, który uznają za najbardziej odpowiedni dla siebie.

- W trakcie studiów studenci będą podpisywać stosowne porozumienia. Ci, którzy zechcą związać przyszłość z PGG, otrzymają miesięczne stypendia fundowane przez naszą firmę. Projekt ten jest dla obu stron obiecujący, gdyż studenci mają okazję do zapoznania się ze sztuką górniczą pod okiem naszych fachowców, a my mamy nadzieję na pozyskanie ich do pracy po ukończeniu studiów – podsumowuje Jerzy Janczewski.

Celem tej współpracy jest to, aby młody inżynier stał się pełnowartościowym pracownikiem inżynieryjno-technicznym zaraz po zakończeniu studiów i podjęciu pracy.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!