• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Nauczyciel musi wyjść z uczniami w teren, zebrać materiał i umieć w ciekawy sposób przekazać wiedzę

Zielone pracownie ponownie na starcie

WFOŚiGW nie po raz pierwszy zamierza docenić projekty wyróżniające się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni
Autor: ARC/WFOŚiGW w Katowicach
WFOŚiGW nie po raz pierwszy zamierza docenić projekty wyróżniające się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni
Utworzono: czwartek, 22 lutego 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Już po raz czwarty Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił konkurs Zielona Pracownia Projekt. Jest on adresowany do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego, które nie otrzymały dofinansowania w poprzednich jego edycjach.

Przedmiotem konkursu jest utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy też chemiczno-fizycznych. Celem zaś nagrodzenie pomysłów, których przyszła realizacja wpłynie znacząco na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów z terenu województwa śląskiego poprzez uatrakcyjnienie warunków nauczania oraz zastosowanie kreatywnych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni szkolnej.

Czasu nie jest dużo
Oceny zgłoszonych wniosków dokona jury, biorąc przede wszystkim pod uwagę sam pomysł na zagospodarowanie pracowni, a więc wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, a także różnorodność pomocy dydaktycznych, w tym wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu. Nagrody przyznawane będą w formie pieniężnej oraz wyróżnień.

Przewidywana pula nagród to 280 tys. zł. Maksymalna wysokość nagrody pieniężnej dla jednego laureata nie może jednak przekroczyć 20 proc. kosztu całkowitego wdrożenia projektu ekopracowni i stanowić kwoty wyższej niż 7500 zł. Poza tym nagroda pieniężna musi być przeznaczona na wdrożenie nagrodzonego projektu ekopracowni w roku szkolnym 2018/2019. Czasu nie zostało zbyt wiele. Projekty trzeba bowiem złożyć do 28 lutego br., a rozstrzygnięcie planowane jest już 23 marca br.

Równolegle ogłoszony został konkurs pod nazwą Zielona Pracownia 2018, który przeznaczony jest dla organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym te, które zostaną nagrodzone w konkursie Zielona Pracownia Projekt 2018 i nie otrzymały dofinansowania w poprzednich edycjach tegoż konkursu. I w tym przypadku celem jest dofinansowanie w formie dotacji najlepszych wniosków dotyczących utworzenia ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych i geologicznych. Dofinansowane zostaną projekty wyróżniające się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni. Wnioski będą przyjmowanie od 3 do 20 kwietnia 2018 r. WFOŚiGW przyzna dotację z uwzględnieniem efektów zadania i możliwości finansowych do wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota nie może przekroczyć 30 tys. zł.

Naturalnie 20 proc. kosztów kwalifikowanych zadania powinno zostać pokryte ze środków własnych lub pochodzących z nagrody finansowej przyznanej laureatowi konkursu Zielona Pracownia Projekt 2018.

Sztandarowy program
- Do tej pory udało się już otworzyć prawie sto pracowni. Pamiętam jak zastanawialiśmy się wspólnie z ekspertami, czy nowy pomysł na konkurs sprawdzi się. Dziś już wiemy, że jest to nasz sztandarowy program, jeśli chodzi o edukację ekologiczną. Cieszy się ogromnym powodzeniem. Pierwsza edycja, przyniosła 50 wniosków, druga 100, a trzecia już ponad 160. Samorządy i dyrektorzy szkół pytają, czy będzie nowa edycja konkursów. Oczywiście, że tak – zapewnia Andrzej Pilot, prezes zarządu katowickiego WFOŚiGW.

Naturalnie samorządy mogą dołożyć więcej środków, w miarę ich posiadania. Wówczas mają szanse powstać prawdziwe pracownie laboratoria, jak stało się to w Żorach i Bieruniu.

- Nie ukrywam, że wyszliśmy naprzeciw pedagogom w związku z reformą oświaty. Znikają bowiem gimnazja, a w ich miejsce powstają nowe szkoły podstawowe, w których nie ma pracowni. Tymczasem do 7 klas wchodzą nowe przedmioty: geografia, biologia, fizyka, chemia i taka pracownia z prawdziwego zdarzenia staje się niezbędna. Pomysły są często wprost fantastyczne, że aż przyjemnie się na to patrzy. Nauczyciel, książka i uczeń to dziś już za mało. Młodzież ma teraz zupełnie inne oczekiwania. Nauczyciel musi wyjść z uczniami w teren, zebrać materiał i umieć w ciekawy sposób przekazać wiedzę. Zielone pracownie wydatnie w tym pomagają – podsumowuje Andrzej Pilot.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!