• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Prestiżowe nagrody trafią jak zwykle do rąk osób wyróżniających się w działalności proekologicznej

Czeki gotowe do rozdania

Zielone Czeki od wielu lat wpisane są do kalendarza konkursów organizowanych przez WFOŚiGW w Katowicach
Autor: ARC Jarosław Galusek
Zielone Czeki od wielu lat wpisane są do kalendarza konkursów organizowanych przez WFOŚiGW w Katowicach
Utworzono: czwartek, 22 lutego 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza kolejną edycję „Zielonych czeków”, nagród przyznawanych od 1994 r. z okazji Dnia Ziemi. Przyjęty został już regulamin tegorocznego konkursu.

Prawo zgłaszania kandydatów do „Zielonych czeków” przysługuje samym kandydatom, członkom Kapituły oraz Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Śląskiego, instytucjom ochrony środowiska i pozarządowym o charakterze regionalnym, placówkom edukacyjnym, szkołom wyższym i instytucjom naukowym, izbom gospodarczym, a także Klubowi Publicystów Ochrony Środowiska EKOS. Zgłoszenie kandydata musi zawierać wypełniony wniosek wraz z uzasadnieniem, rekomendację przynajmniej jednej z wymienionych powyżej instytucji w przypadku zgłoszeń wypełnionych przez kandydatów oraz instytucji zgłaszającej, jeśli to ona typuje kandydata.

Prestiż i walor promocyjny
Dokumenty należy składać w Kancelarii Funduszu w Katowicach, przy ul. Plebiscytowej 19 z dopiskiem „Zielony czek”. Termin przyjmowania wniosków w biurze Funduszu upływa 16 marca br. Później Kapituła składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody wyłoni laureatów w kategoriach: programy i akcje dotyczące ochrony przyrody; prace naukowo-badawcze; edukacja ekologiczna; szkolna edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży; publicystyka ekologiczna; działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych oraz nagroda specjalna. Nagroda indywidualna wynosi 7,5 tys,. zł. Zespołowa dwa razy tyle. Zespół jednak nie może liczyć więcej niż trzy osoby. Przypomnijmy, że „Zielone czeki” to nagroda dla osób wyróżniających się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.

- Postanowiliśmy nagradzać osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie naszego województwa. Zwłaszcza te, mające ogromny zapał do pracy i patrzące w przyszłość z troską o stan środowiska naturalnego. Przyznając „Zielone czeki” już od 1994 r. doceniliśmy działalność ponad 250 osób, zespołów. Wysokość nagród przekroczyła już 2 mln zł. Przyznawanie tego typu wyróżnień jest niezwykle ważne dla Funduszu, by również w ten sposób wpływać na aktywność i postawy mieszkańców regionu.

Wiele z nominowanych osób ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny. Jest to doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, tematach podejmowanych w pracach naukowych czy akcjach społecznych, mających wpływ na to, czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród laureatów są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz pasjonaci ochrony środowiska, którzy poświęcają swój wolny czas na rzecz środowiska – przyznaje Andrzej Pilot, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Warto było pracować
W ubiegłorocznej edycji konkursu Kapituła przyjęła 38 nominacji, zgłoszonych m.in. przez przedstawicieli organizacji ekologicznych i samorządowców. Liczyły się rekomendacje osób, które od lat działają na rzecz środowiska naturalnego - profesorów, samorządowców, prezesów izb gospodarczych i szefów organizacji ekologicznych. Wśród laureatów „Zielonych czeków” znaleźli się m.in. Romuald Kalyciok, Henryk Kretek i Dominik Wojtek, nagrodzeni w kategorii „Innowacje i technologie” za działalność w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych w branży grzewczej. Z kolei Kazimierz Kwaśniak i Wiesław Siwczak odebrali nagrodę za zaprojektowanie koncepcji ekologicznej, finansowej i technicznej likwidacji „bomby ekologicznej” w Katowicach-Szopienicach w postaci osadników szlamów cynkowych, niespełniających norm ekologicznych.

„Zielone czeki 2017” w kategorii „Programy i akcje proekologiczne” trafił także do rąk Marka Tereszkiewicza, Piotra Sobieraja i Anny Sobieraj za wieloletnią działalność na rzecz ochrony przyrody poprzez edukację ekologiczną, w szczególności kontynuowanie prowadzonej przez Fundację Ekologiczną „Silesia” akcji „Posadź swoje drzewko”, stymulującej ochronę bioróżnorodności przyrodniczej. Nagrodą specjalną wyróżniono prof. Janusza Kotowicza za działania związane z organizacją procesu kształcenia. Dzięki zaangażowaniu naukowca Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej otrzymał wysokie notowania za zaangażowanie w projekty strategiczne, mające olbrzymie znaczenie dla ochrony środowiska.

- Żywię ogromną nadzieję, że prowadzone akcje na rzecz środowiska, badania naukowe, czy działania edukacyjne przekładać się będą na jakość naszego powietrza, a Kapituła rozpatrująca nominacje będzie miała jeszcze trudniejsze zadanie, by wyłonić laureatów – podsumowuje prezes Andrzej Pilot.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!