• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Liczyła się szeroka wiedza

Zwycięzcami tegorocznego Turnieju Wiedzy Górniczej zostali  Paweł Szymanek i   Mirosław Cholewa z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Kamil Śledź z Politechniki Śląskiej
Autor: Maciej Dorosiński
Zwycięzcami tegorocznego Turnieju Wiedzy Górniczej zostali Paweł Szymanek i Mirosław Cholewa z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Kamil Śledź z Politechniki Śląskiej
Utworzono: czwartek, 01 marca 2018
Źródło: Trybuna Górnicza

Tylko dziewięcioro studentów stanęło w tym roku do walki w Turnieju Wiedzy Górniczej w ramach Szkoły Eksploatacji Podziemnej, ale emocji jak zwykle nie brakowało.

Ostatecznie miejscami na podium podzielili się żacy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Mieć takiego kibica jakim jest dr Krystian Salamon, były student Politechniki Śląskiej i laureat Turnieju Wiedzy Górniczej sprzed siedmiu lat, to połowa sukcesu. Obecny pracownik ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie wygłosił podczas tegorocznej SEP wykład o wzmacnianiu wyrobisk korytarzowych i zaraz potem nie omieszkał odwiedzić swoich młodszych kolegów startujących w Turnieju Wiedzy Górniczej. Mimo solidnego oparcia reprezentanci Politechniki Śląskiej: Kamil Śledź, Bartłomiej Jasionowski i Łukasz Szumal nie mieli jednak tęgich min po wypełnieniu testu składającego się z 40 pytań. Co prawda zakończyli go przed czasem, ale wątpliwości było trochę.

- Trafiły nam się zagadnienia z dziedziny górnictwa miedziowego Wiadomo, w tym nie jesteśmy najmocniejsi, ale wierzymy, że pozostałe odpowiedzi zakreśliliśmy prawidłowo – mówił Kamil Śledź.
Dobre humory dopisywały za to drużynie Politechniki Wrocławskiej.

- Miedź to nasz atut i nie mieliśmy specjalnych problemów z tym tematem. Zaskoczyły nas jednak pytania o to, gdzie odbędzie się przyszłoroczny kongres górniczy, w której kopalni jako pierwszej KGHM International rozpoczął eksploatację, albo kiedy kopalnia Wieliczka została wpisana na listę zabytków UNESCO. Test był jak widać adresowany do ludzi, którzy dużo wiedzą o górnictwie i interesują się szeroko dniem dzisiejszym branży. Można więc było sparzyć się na zupełnie błahej kwestii – powiedział Adrian Westfal z Wrocławia.

Pewni swego byli również studenci Akademii Górniczo-Hutniczej.

- W zasadzie na zajęciach poznajemy tajniki wszystkich górnictw. To dobrze, choć nie jestem do końca pewien, czy jest to wiedza na tyle szczegółowa, by móc biegle odpowiadać na każde pytanie z dziedziny górnictw miedziowego – przyznał Mirosław Cholewa, reprezentant AGH.

Leszek Malinowski z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii nauk, a zarazem przedstawiciel organizatorów konkursu, ocenił jednak test jako bardzo trudny.

- Absolwent wydziału geologiczno-górniczego musi być w dzisiejszych czasach doskonale uzbrojony w rozległą wiedzę, stąd nie mogliśmy ograniczać się tylko do górnictwa węgla kamiennego. Chociaż tym razem turniej nie miał międzynarodowej obsady, to jednak zależało nam na utrzymaniu jego wysokiego poziomu. Celowo zdaliśmy kilka bardzo podchwytliwych pytań – przyznał przedstawiciel PAN.

Członkowie Jury, Cezary Bachowski z KGHM Polska Miedź oraz Sylwester Rajwa z Głównego Instytutu Górnictwa dużo czasu poświęcili sprawdzaniu testów.

- Moim zdaniem studenci mieli w tym roku trudne zadanie. Trzeba było dobrze zastanowić się, którą odpowiedź wybrać, bo były bardzo podobne do siebie. Jestem pełen podziwu dla wiedzy, którą ci młodzi ludzie zdołali sobie przyswoić. Widać, że lubią się uczyć, lubią górnictwo – przyznał Cezary Bachowski.

Ostatecznie zwyciężyła ekipa z Akademii Górniczo-Hutniczej - Paweł Szymanek stanął na najwyższym podium, drugi był Mirosław Cholewa. Trzecie miejsce zajął Kamil Śledź z Politechniki Śląskiej. W nagrodę zwycięzcy pojadą na zaproszenie europarlamentarzysty prof. Jerzego Buzka do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Patronat medialny nad Turniejem Wiedzy Górniczej sprawowały redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!