• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Dzięki innowacyjnym działaniom skutecznie edukuje i zmienia naszą ekologiczną rzeczywistość

Fundusz na miarę oczekiwań

Podczas uroczystej gali z okazji 25-lecia istnienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedstawiciele instytucji i gmin województwa śląskiego odebrali wyróżnienia za współpracę
Autor: Kajetan Berezowski
Podczas uroczystej gali z okazji 25-lecia istnienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedstawiciele instytucji i gmin województwa śląskiego odebrali wyróżnienia za współpracę
Utworzono: czwartek, 08 marca 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach świętuje jubileusz 25-lecia. W tym czasie wydał ponad 8 mld zł na ochronę środowiska, rozbrajanie ekologicznych bomb i przeciwdziałanie niskiej emisji.

Co do tego nikt nie ma wątpliwości – WFOŚiGW w Katowicach jest liderem działalności ekologicznej wśród wszystkich szesnastu funduszy rozsianych po całej Polsce.

- To rekin wśród płotek – podsumował krótko jego działalność Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O skali przedsięwzięć katowickiego Funduszu świadczą najlepiej środki rozdysponowane w ciągu minionego ćwierćwiecza na różne działania ekologiczne. Zamknęły się one kwotą ponad 8 mld zł. Na tym oczywiście nie koniec, przed WFOŚiGW stoi mnóstwo nowych wyzwań.

- Fundusz ma się bardzo dobrze. Dzięki innowacyjnym działaniom możemy skutecznie edukować i zmieniać naszą rzeczywistość. Kwota, którą wykorzystaliśmy, żeby wcielać w życie ambitne plany, robi wrażenie. Naszym największym celem jest niewątpliwie walka o czyste powietrze, a dotychczasowe osiągnięcia w tym względzie dobrze rokują na przyszłość – przyznał prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot podczas uroczystej gali jubileuszowej, która odbywała się 1 marca br. w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Stanęli po jednej stronie
W zasadzie trudno znaleźć w województwie śląskim zadanie ekologiczne wykonane bez wsparcia WFOŚiGW.

- Dzięki innowacyjnym działaniom staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów, począwszy od walki ze smogiem po wsparcie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, np. poprzez współfinansowanie Zielonych Pracowni. Aktywnie też uczestniczymy we wdrażaniu środków unijnych. Doświadczeni 25-letnim stażem pracy zamierzamy nadal wspierać działania mające na celu realizację polityki ekologicznej państwa, uwzględniając jednocześnie oczekiwania regionalnych społeczności. Praktycznie w każdej miejscowości naszego województwa jest już wykonana kanalizacja. Poprzednia perspektywa finansowa promowała zadania dotyczące gospodarki wodnej, nowa promuje ochronę powietrza. Wierzę, że środki na tego typu przedsięwzięcia będą znacznie, znacznie większe - mówił Andrzej Pilot.

Katowicki WFOŚiGW czeka zatem sporo pracy, miejmy nadzieję, że nie mniej efektywnej niż w poprzednich latach. Prezes WFOŚiGW przyznał, że to właśnie dzięki mediom nagłośniony został problem smogu. To zaś zmobilizowało wiele środowisk do stworzenia koalicji antysmogowej.

- Zainteresowane instytucje i autorytety stanęły po jednej stronie. Wprowadzono rozwiązania kompleksowe, w tym Uchwałę antysmogową. 22 lutego br. wystartował rządowy program "Smog Stop", którego celem jest poprawa jakości powietrza w miastach do 100 tys. mieszkańców, a zwłaszcza w tych, które w swoim ostatnim raporcie wskazała Światowa Organizacja Zdrowia. Rząd z pewnością nie orientował się, że w województwie śląskim również realizowany jest program „Smog Stop”. My mamy tę satysfakcję, że byliśmy pierwsi. Najistotniejszy jest jednak fakt, że jednoczy nas wspólny cel. Na pewno istnieje pilna potrzeba zjednoczenia wszystkich sił, w tym wszystkich funduszy, żeby programy powstające na szczeblu samorządów i państwa można było realizować kompleksowo – zaakcentował Andrzej Pilot.

Praca nie do przecenienia
Działania WFOŚiGW wysoko ocenił obecny podczas uroczystości jubileuszowych w Operze Śląskiej w Bytomiu marszałek województwa Wojciech Saługa.

- Ta mrówcza praca wszystkich, którym stan naszego środowiska leży na sercu, jest nie do przecenienia. Dzięki temu mogę powiedzieć, że żyjemy w przyzwoitym środowisku, wiele udało się zmienić, choć wciąż wiele przed nami, głównie jeśli chodzi o stan powietrza. Fundusz jest w tym wypadku pionierem, od kilkunastu lat prowadzi inwestycje i działania edukacyjne w walce ze smogiem. Jestem przekonany, że to nowe pokolenie, które kroczy za nami, ma zdecydowanie większą świadomość ekologiczną i wiedzę, która pozwoli myśleć o przyszłości z optymizmem – mówił Saługa.

W trakcie uroczystości wręczono statuetki EkoKarlika 25-lecia. Trafiły one m.in. do rąk arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, prezydentów: Zabrza - Małgorzaty Mańki-Szulik, Bytomia - Damiana Bartyli, Tychów - Andrzeja Dziuby, Rybnika - Piotra Kuczery, Katowic - Marcina Krupy oraz burmistrzów: Kalet - Klaudiusza Kandzi, Żywca - Antoniego Szlagora i Tarnowskich Gór - Arkadiusza Czecha. Za aktywne działania na rzecz walki ze smogiem i wprowadzenie uchwały antysmogowej dla regionu wyróżniony został także marszałek Wojciech Saługa.

Doceniono ponadto wkład pracy instytucji współpracujących z WFOŚiGW w Katowicach, m.in.: Oczyszczalni Ścieków „Warta” w Częstochowie, Fundacji „Park Śląski”, Komendy Śląskiej Chorągwi ZHP, Fundacji na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy, Tauronu Ciepło, Komend Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej i Policji w Katowicach, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska i Lasów Państwowych, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Polskiej Izby Ekologii, Regionalnej Izby Gospodarczej, a także Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Odznaczono także pracowników WFOŚiGW. Złotymi Odznakami „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” udekorowani zostali: Elżbieta Derczyńska, Ewa Maniecka i Marek Malkowski. Srebrne otrzymali: Anna Krzysztofik, Ewa Pastuszka, Bożena Riegl oraz Grzegorz Skowron.

Warto na koniec przypomnieć, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jest publiczną instytucją finansową realizującą politykę ekologiczną województwa śląskiego. Jego działalność koncentruje się na wspieraniu działań proekologicznych podejmowanych przez administrację publiczną, przedsiębiorców, instytucje i organizacje pozarządowe oraz zarządzaniu środkami europejskimi ukierunkowanymi na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.

 

 

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!