• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

O restrukturyzacji i nowoczesnych kopalniach dyskutowano w Krakowie

Sporo do nadrobienia

Jeden z paneli Forum Gospodarki Energetycznej poświęcony był przyszłości energetyki opartej na węglu
Autor: Jacek Madeja
Jeden z paneli Forum Gospodarki Energetycznej poświęcony był przyszłości energetyki opartej na węglu
Utworzono: czwartek, 22 marca 2018
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

W Krakowie w dniach 19-20 marca odbyło się Forum Gospodarki Energetycznej. Jeden z paneli dyskusyjnych poświecony był przyszłości energetyki opartej na węglu. Głównymi tematami rozmów były m.in. restrukturyzacja sektora węglowego i kwestia nadrobienia zapóźnień, które dzielą polskie kopalnie od światowych liderów.

Organizatorem konferencji Forum Gospodarki Energetycznej KRAKÓW 2018 był Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Gospodarki Energetycznej Polski. W panelu pt. „Przyszłość węgla w Polsce w dobie promocji gospodarki innowacyjnej” wzięli udział: Józef Pruchnicki, dyrektor Biura Marketingu i Analiz Polskiej Grupy Górniczej, Jacek Boroń, prezes Węglokoksu Energii, dr Jerzy Kicki z IGSMiE PAN, Dawid Klimczak, prezes Enea Trading, dr hab. inż. Marek Ściążko z Centrum Energetyki AGH oraz Mirosław Taras, wiceprezes PD Co. Debatę prowadził Rafał Zasuń z portalu Wysokie Napięcie.

Już na wstępie do tablicy został wywołany dyrektor Pruchnicki, który został zapytany o obniżenie kosztów wydobycia węgla w PGG.

Restrukturyzacja biegnie
- Podstawowym wyzwaniem dla nas jest restrukturyzacja i ona biegnie. Bezspornym faktem jest to, że stoimy przed zadaniem obniżki kosztów, ale równocześnie rysują się nam na horyzoncie roszczenia płacowe – podkreślił Pruchnicki. Przypomniał, że obecnie koszty stałe spółki wynoszą ok. 80 proc. wszystkich kosztów, z czego 50 proc. to są koszty osobowe.

- Trudno dzisiaj prognozować, czy możliwe jest obniżenie jednostkowego kosztu wyprodukowania tony węgla o wspomniane 37 zł. Zakładamy, że tak i taki też jest plan. Natomiast efekt końcowy będzie zależał od rozpoczynających się negocjajcji dotyczących układu zbiorowego pracy i sposobów wynagradzania załogi. Ewentualne podwyżki to dodatkowy koszt. Prognozy zeszłoroczne wskazywały na zysk ok. 200 mln zł - wyliczał Pruchnicki.

Pytany o dodatkowy koszt ewentualnych podwyżek wynagrodzeń podał, że dla spółki byłby to 300-350 mln zł w skali roku.

Dyrektor Pruchnicki odniósł się również do kwestii cen węgla oraz zwiększenia możliwości produkcyjnych.

- Jeden obszar naszych odbiorców to cały sektor odbiorców strategicznych. To jest głównie energetyka, czyli odbiorcy miałów energetycznych, których mamy w strukturze produkcji ok. 80 proc. Pozostałe 20 proc. to jest sektor komunalno-bytowy. W tym przypadku, czyli jeśli chodzi o węgiel opałowy, ten poziom cen, który osiągnęliśmy, to jest już raczej poziom graniczny. Natomiast jeśli chodzi o miały energetyczne, również nie możemy za bardzo podnosić cen. Patrząc na prognozy, jesteśmy w tej chwili na górce cenowej, trzeba się liczyć ze spadkiem cen - argumentował.

- Jeszcze dwa lata temu energetyka zawodowa była zainteresowana wolumenem ok. 14-15 mln t węgla z naszej spółki. Nagle w przeciągu lat 2016 i 2017 pojawił się popyt na dodatkowe 5 mln t węgla. Dziś, jeśli chodzi o kontraktacje PGG dla energetyki zawodowej, jest to poziom 18 mln t węgla i to wyczerpuje nasze zdolności produkcyjne. Nie jest możliwe, i wszyscy mamy tego świadomość, skokowe zwiększenie ani też ograniczenie zdolności produkcyjnych w górnictwie. U nas proces inwestycyjny trwa od 2 do 5 lat – dodał Pruchnicki.

Chiński przykład
O tym, że w ostatnich latach górnicza światowa czołówka uciekła polskim kopalniom pod względem wydajności i technologicznego zaawansowania mówił Mirosław Taras, wiceprezes PD Co.

- Dziś nowoczesne jest górnictwo chińskie. Podam tylko kilka liczb charakteryzujących chińską kopalnię, w której byłem. Zakład wydobywa 12 mln t węgla rocznie zatrudniając 480 osób. Połowa produkcji zostaje na miejscu, bo zaraz obok znajduje się m.in. zakład wytwarzający metanol z węgla. Reszta jest pociągiem transportowana do energetyki zawodowej – powiedział Taras.

- Dzieli nas naprawdę sporo i mamy dużo do nadrobienia. Nie trzeba nawet szukać tak daleko, wystarczy porównać wydajność kopalń PGG z Bogdanką. Dzisiejszą sytuację PGG oceniłbym jako trudną. To, co w tej chwili się dzieje, czyli żądania płacowe, w świetle osiąganych wyników są co najmniej absurdalne - dodał dr Kicki.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!