• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Wieczorek już prawie w SRK

Kopalnię, która należy do Polskiej Grupy Górniczej, czeka likwidacja, bo kończy się węgiel
Autor: Maciej Dorosiński
Kopalnię, która należy do Polskiej Grupy Górniczej, czeka likwidacja, bo kończy się węgiel
Utworzono: czwartek, 29 marca 2018
Autor: JM
Źródło: Trybuna Górnicza

Akt notarialny w sprawie przeniesienia kopalni Wieczorek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ma zostać podpisany 31 marca.

Złoże należące do Wieczorka wciąż jednak będzie fedrowane, a urobek będzie wyjeżdżał na górę skipem kopalni Murcki-Staszic.

Kopalnię, która należy do Polskiej Grupy Górniczej, czeka likwidacja, bo kończy się węgiel. Wraz z końcem marca Wieczorek stanie się własnością Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Według wstępnych ustaleń SRK przejmie 46,6 km podziemnych chodników i wyrobisk, trzy szyby (Pułaski, Roździeński i Giszowiec) oraz 442 obiekty: budynki i budowle na powierzchni – rurociągi, torowiska, bocznice, pomosty, wiadukty, sieci ciepłownicze.

Kilkanaście budynków wpisanych jest do rejestru zabytków lub objętych opieką konserwatora, w tym zwłaszcza budynek dyrekcji kopalni oraz część warsztatów.

Razem z kopalnią do SRK trafi niewielka część załogi, pozostali pracownicy są przenoszeni do innych zakładów PGG. Jak poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, alokacje z KWK Wieczorek prowadzone są na bieżąco i zostaną zakończone 1 kwietnia br.
- Stan zatrudnienia w kopalni wynosi 1502 osoby. Z tego do KWK Murcki-Staszic trafi 1255 osób, a do pozostałych kopalń PGG 118 osób. Do SRK trafi 129 osób, z tego z pakietu osłonowego skorzysta 85. Reszta będzie pracowała w SRK – wylicza Głogowski i zastrzega, że te liczby mogą jeszcze nieco się zmienić.

Przy okazji przekazywania Wieczorka łącznie do SRK ma zostać przeniesionych razem ok. 300 pracowników (oprócz 129 osób z kopalni Wieczorka do SRK trafią również pracownicy z innych zakładów PGG).
Co ważne, znaczna część pracowników przeniesiona z likwidowanego zakładu do kopalni Murcki-Staszic jeszcze przez jakiś czas, aż do wyczerpania złoża, będzie wydobywała węgiel z Wieczorka. Dzięki podziemnemu połączeniu urobek będzie wydobywany od strony kopalni Murcki-Staszic.

Obecne działania to drugi, już ostateczny etap likwidacji kopalni Wieczorek, której historia sięga niespełna 200 lat. Równo przed rokiem do SRK została przekazana część zakładu określana roboczą nazwą „Wieczorek 1”. Wtedy do SRK trafiły m.in. szyby Poniatowski i Wschodni oraz blisko 600 pracowników. 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!