• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Szefowie resortu energii spotkali się z brytyjskim inwestorem, który chce reaktywować zamkniętą kopalnię

Krupiński bez przełomu

Kopalnia Krupiński w Suszcu, która należała do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wraz z końcem marca 2017 r.
Autor: Maciej Dorosiński
Kopalnia Krupiński w Suszcu, która należała do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wraz z końcem marca 2017 r.
Utworzono: czwartek, 12 kwietnia 2018
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

W Ministerstwie Energii odbyło się spotkanie szefów resortu energii z inwestorami z brytyjskiej firmy Tamar Resources oraz przedstawicielami Solidarności. Wciąż nie jest jasne, czy nawet jeśli Brytyjczykom uda się kupić zamkniętą kopalnię, będą mogli wznowić wydobycie.

Kopalnia Krupiński w Suszcu, która należała do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wraz z końcem marca 2017 r. To oznaczało likwidację niedoinwestowanego zakładu, który przez lata przynosił straty.
Jesienią pojawił się inwestor, który zapowiedział, że zainwestuje 600 mln zł w ponowne uruchomienie wydobycia węgla w Suszcu na bazie infrastruktury likwidowanego zakładu. Chodzi o brytyjską firmę Tamar Resources, której gwarancje finansowe ma dać fundusz GreenStone. Reaktywowany Krupiński miałby zatrudniać ok. 2 tys. osób i fedrować głównie węgiel koksowy. W szukanie inwestora zaangażowali się związkowcy z Solidarności, którzy wcześniej założyli spółkę pracowniczą, mającą na celu ponowne uruchomienie wydobycia w Krupińskim.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów przedstawiciele resortu zastrzegli, że czwartkowe rozmowy nie przyniosą żadnych rozstrzygnięć. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że zakład od roku jest wyłączony z ruchu, więc można go będzie kupić jedynie jako mienie pogórnicze. W ocenie szefa resortu na wykupienie i reaktywację zakładu - do kwoty trzeba doliczyć również konieczność zwrócenia kosztów poniesionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - potrzeba razem ok. 1 mld zł.

„Wcześniej Ministerstwo Energii poprosiło brytyjską firmę o przedstawienie dokumentów potwierdzających wiarygodność finansową przedsiębiorstwa i doświadczenie w tego rodzaju działalności. Dzisiejsze rozmowy nie mają na celu podjęcia decyzji ws. KWK Krupiński. Jest to pozytywna odpowiedź Ministerstwa Energii na prośby strony społecznej i kontynuacja dialogu w sprawach działań restrukturyzacyjnych w sektorze górniczym” – można było również przeczytać w komunikacie nadesłanym przez ME jeszcze przed rozpoczęciem rozmów.

Do spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Energii, o które zabiegał inwestor i związkowcy z Solidarności, doszło w czwartek, 5 kwietnia. W rozmowach wzięli udział ministrowie energii Krzysztof Tchórzewski i Grzegorz Tobiszowski. Jak przekazały po zakończeniu spotkania służby prasowe resortu, firma Tamar Resources zadeklarowała, że w przypadku pozytywnej decyzji o dalszej współpracy może samodzielnie podjąć się zmiany kategorii obiektu. Brytyjski inwestor wyraził również chęć podpisania listu intencyjnego w sprawie KWK Krupiński. W odpowiedzi Ministerstwo Energii zadeklarowało, że zamierza „przeanalizować rozmowy”.

W mediach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił, że resort energii „otworzył się na możliwość sprzedaży kopalni Krupiński”, choć jak dodał, do wyjaśnienia pozostało jeszcze wiele kwestii formalnoprawnych związanych z planami reaktywacji zakładu. W tym przypadku głównym problemem jest kwestia dotycząca notyfikacji pomocy publicznej dla sektora górniczego.

Kolorz interpretację prawną resortu, która mówi, że kopalnię Krupiński można co prawda sprzedać, ale inwestor i tak nie będzie mógł tu prowadzić wydobycia, określił jako „pomyłkę”, powołując się przy tym na analizy ekspertów Solidarności. Zapowiedział, że w tej sprawie zostanie skierowane zapytanie do Komisji Europejskiej, które pozwoli wyjaśnić ewentualne wątpliwości i różnice interpretacyjne.

Przed rozpoczęciem rozmów ze związkowcami oraz przedstawicielami inwestora przed Ministerstwem Energii odbyła się pikieta przeciwników sprzedaży kopalni zagranicznemu inwestorowi. Z uczestnikami zgromadzenia spotkał się wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

- Jesteśmy otwarci na opinie strony społecznej i szanujemy każde zdanie, dlatego spotkałem się z protestującymi i wysłuchałem ich argumentów - podkreślił wiceminister.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!