• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Naukowcy z GIG określili, które rejony Tarnowskich Gór są najbardziej narażone na zanieczyszczenie

Eko Patrol melduje wykonanie zadania

Jednym z elementów Eko Patrolu jest dron, który szybuje ponad kominami domowych palenisk, zasysa wydostający się z nich dym i poddaje go analizie.
Autor: Kajetan Berezowski
Jednym z elementów Eko Patrolu jest dron, który szybuje ponad kominami domowych palenisk, zasysa wydostający się z nich dym i poddaje go analizie.
Utworzono: czwartek, 12 kwietnia 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W Tarnowskich Górach, w ciągu dwóch miesięcy Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa przejechał ponad 1000 km, wykonując ok. 120 tys. pomiarów powietrza.

Wnioski? Powietrze w Tarnowskich Górach jest nawet lepszej jakości niż w wielu innych miastach aglomeracji górnośląskiej, a trucicieli wcale nie jest tak wielu, jak sądzono. Potrafią jednak zatruwać środowisko ze zdwojoną siłą.

Władze samorządowe Tarnowskich Gór podsumowały akcję „Hajcujymy, nie trujymy”. Przeprowadzono ją w oparciu o umowę, do której przystąpili w styczniu br.: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz działający od 17 lat na rynku usług konsultingowych - Regionalny Fundusz Ekorozwoju w Bielsku-Białej.

Miała ona charakter pilotażowy. Do badań wykorzystano aparaturę specjalistyczną opracowaną przez ekspertów z Głównego Instytutu Górnictwa. Jest to dron, który szybuje ponad kominami domowych palenisk. Urządzenie wytwarzając podciśnienie, zasysa wydostający się z nich dym, poddając go analizie. Współpracuje z nim elektryczny samochód, wyposażony w profesjonalną aparaturę umożliwiającą badanie zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Aparatura łączy się z bazami danych, np. z BDOT - bazą danych obiektów topograficznych. Pomiary obejmują m.in.: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla.

Uświadamiać, nie karać
- Postaramy się wskazać, które części miasta są najbardziej narażone na zanieczyszczenie - mówił podczas inauguracji programu (15 stycznia br.) burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

I tak też się stało, ale wiedzieć trzeba, że projekt z góry nastawiony był na uświadomienie mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają, a nie na karanie ich za spalanie w piecach odpadów.

- Przez dwa miesiące praktycznie wszystkie ulice Tarnowskich Gór odwiedziła aparatura pomiarowa Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa, a wyniki badań były bezpośrednio nanoszone na mapę zanieczyszczeń. Każdy mieszkaniec może teraz sprawdzić w internecie, jakiej jakości jest powietrze w jego najbliższej okolicy lub w każdym innym punkcie miasta - przyznał Piotr Korab z tarnogórskiego magistratu.

Pomiary były prowadzone rano, późnym popołudniem i wieczorem, gdy intensywność grzania była największa.

- Najgorsze wyniki w ciągu dwóch miesięcy prowadzenia pomiarów zanotowano 6 lutego br. Tam, gdzie domy mieszkalne ogrzewane są siecią ciepłowniczą, wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM10 były czterokrotnie niższe w porównaniu z rejonami, w których znajdują się domy wyposażone w paleniska indywidualne – stwierdził Adam Hamerla z Eko Patrolu GIG.

Zaprezentował również zdjęcia budynku w Strzybnicy wykonane z drona.

- Pewien emitent zanieczyszczeń zatruł dosłownie całą okolicę. Na dowód tego mamy pomiar z drona. Jakość powietrza w okolicy budynku była nawet pięć razy gorsza niż w pozostałej części dzielnicy - dodał.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot nie miał wątpliwości - pomysł Eko Patrolu GIG jest w stu procentach trafiony i warto go kontynuować.

Odebrali nagrody
- Osiągnięcie poprawy jakości powietrza bez uświadomionego społeczeństwa jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego ta akcja spełniła swoje zadanie - podkreślił dodając, że Tarnowskie Góry od lat inwestują w działania antysmogowe, biorąc aktywny udział we wszystkich etapach programu ograniczenia niskiej emisji.

- Pieniądze z umorzenia części pożyczki z funduszu, zaciągniętej na budowę kanalizacji, zostały przeznaczone na wymianę kotłów. Pojawił się pomysł podłączenia do sieci ciepłowniczej kilkuset domków jednorodzinnych - przypomniał szef WFOŚiGW.
Nagrody dla najczystszych miejsc w Tarnowskich Górach zdobyły m.in. ulica Sosnowa w dzielnicy Lasowice i dzielnica Śródmieście-Centrum z ulicami Roździeńskiego, Wenecką i Zachodnią. Przedstawiciele mieszkańców odebrali pamiątkowe tablice oraz sadzonki drzew.

Władze miasta zapowiadają kolejną edycję programu w przyszłym roku. Tymczasem GIG stara się przekonać inne samorządy do przetestowania pomysłu Eko Patrolu. Koszty akcji oszacowano na 112 tys. zł, w przypadku Tarnowskich Gór dofinansowanie WFOŚiGW przekroczyło znacznie połowę tej kwoty.

Warto przy okazji podkreślić, że opracowana przez naukowców z GIG mobilna platforma do pomiaru zanieczyszczeń powietrza została nagrodzona podczas zeszłorocznych Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Innova w Barcelonie.

 

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!