• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Naukowcy z GIG określili, które rejony Tarnowskich Gór są najbardziej narażone na zanieczyszczenie

Eko Patrol melduje wykonanie zadania

Jednym z elementów Eko Patrolu jest dron, który szybuje ponad kominami domowych palenisk, zasysa wydostający się z nich dym i poddaje go analizie.
Autor: Kajetan Berezowski
Jednym z elementów Eko Patrolu jest dron, który szybuje ponad kominami domowych palenisk, zasysa wydostający się z nich dym i poddaje go analizie.
Utworzono: czwartek, 12 kwietnia 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W Tarnowskich Górach, w ciągu dwóch miesięcy Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa przejechał ponad 1000 km, wykonując ok. 120 tys. pomiarów powietrza.

Wnioski? Powietrze w Tarnowskich Górach jest nawet lepszej jakości niż w wielu innych miastach aglomeracji górnośląskiej, a trucicieli wcale nie jest tak wielu, jak sądzono. Potrafią jednak zatruwać środowisko ze zdwojoną siłą.

Władze samorządowe Tarnowskich Gór podsumowały akcję „Hajcujymy, nie trujymy”. Przeprowadzono ją w oparciu o umowę, do której przystąpili w styczniu br.: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz działający od 17 lat na rynku usług konsultingowych - Regionalny Fundusz Ekorozwoju w Bielsku-Białej.

Miała ona charakter pilotażowy. Do badań wykorzystano aparaturę specjalistyczną opracowaną przez ekspertów z Głównego Instytutu Górnictwa. Jest to dron, który szybuje ponad kominami domowych palenisk. Urządzenie wytwarzając podciśnienie, zasysa wydostający się z nich dym, poddając go analizie. Współpracuje z nim elektryczny samochód, wyposażony w profesjonalną aparaturę umożliwiającą badanie zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Aparatura łączy się z bazami danych, np. z BDOT - bazą danych obiektów topograficznych. Pomiary obejmują m.in.: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla.

Uświadamiać, nie karać
- Postaramy się wskazać, które części miasta są najbardziej narażone na zanieczyszczenie - mówił podczas inauguracji programu (15 stycznia br.) burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

I tak też się stało, ale wiedzieć trzeba, że projekt z góry nastawiony był na uświadomienie mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają, a nie na karanie ich za spalanie w piecach odpadów.

- Przez dwa miesiące praktycznie wszystkie ulice Tarnowskich Gór odwiedziła aparatura pomiarowa Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa, a wyniki badań były bezpośrednio nanoszone na mapę zanieczyszczeń. Każdy mieszkaniec może teraz sprawdzić w internecie, jakiej jakości jest powietrze w jego najbliższej okolicy lub w każdym innym punkcie miasta - przyznał Piotr Korab z tarnogórskiego magistratu.

Pomiary były prowadzone rano, późnym popołudniem i wieczorem, gdy intensywność grzania była największa.

- Najgorsze wyniki w ciągu dwóch miesięcy prowadzenia pomiarów zanotowano 6 lutego br. Tam, gdzie domy mieszkalne ogrzewane są siecią ciepłowniczą, wyniki pomiarów pyłu zawieszonego PM10 były czterokrotnie niższe w porównaniu z rejonami, w których znajdują się domy wyposażone w paleniska indywidualne – stwierdził Adam Hamerla z Eko Patrolu GIG.

Zaprezentował również zdjęcia budynku w Strzybnicy wykonane z drona.

- Pewien emitent zanieczyszczeń zatruł dosłownie całą okolicę. Na dowód tego mamy pomiar z drona. Jakość powietrza w okolicy budynku była nawet pięć razy gorsza niż w pozostałej części dzielnicy - dodał.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot nie miał wątpliwości - pomysł Eko Patrolu GIG jest w stu procentach trafiony i warto go kontynuować.

Odebrali nagrody
- Osiągnięcie poprawy jakości powietrza bez uświadomionego społeczeństwa jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego ta akcja spełniła swoje zadanie - podkreślił dodając, że Tarnowskie Góry od lat inwestują w działania antysmogowe, biorąc aktywny udział we wszystkich etapach programu ograniczenia niskiej emisji.

- Pieniądze z umorzenia części pożyczki z funduszu, zaciągniętej na budowę kanalizacji, zostały przeznaczone na wymianę kotłów. Pojawił się pomysł podłączenia do sieci ciepłowniczej kilkuset domków jednorodzinnych - przypomniał szef WFOŚiGW.
Nagrody dla najczystszych miejsc w Tarnowskich Górach zdobyły m.in. ulica Sosnowa w dzielnicy Lasowice i dzielnica Śródmieście-Centrum z ulicami Roździeńskiego, Wenecką i Zachodnią. Przedstawiciele mieszkańców odebrali pamiątkowe tablice oraz sadzonki drzew.

Władze miasta zapowiadają kolejną edycję programu w przyszłym roku. Tymczasem GIG stara się przekonać inne samorządy do przetestowania pomysłu Eko Patrolu. Koszty akcji oszacowano na 112 tys. zł, w przypadku Tarnowskich Gór dofinansowanie WFOŚiGW przekroczyło znacznie połowę tej kwoty.

Warto przy okazji podkreślić, że opracowana przez naukowców z GIG mobilna platforma do pomiaru zanieczyszczeń powietrza została nagrodzona podczas zeszłorocznych Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Innova w Barcelonie.

 

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!