• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Kilkuset gości z kraju i zagranicy w „sercu polskiej energetyki”

Powrót węgla brunatnego

- Chcemy, aby nasz przemysł surowcowy był nowoczesny. Jest on siłą Polski. To jest coś, co umiemy robić – mówił Grzegorz Tobiszowski w Bełchatowie
Autor: facebook
- Chcemy, aby nasz przemysł surowcowy był nowoczesny. Jest on siłą Polski. To jest coś, co umiemy robić – mówił Grzegorz Tobiszowski w Bełchatowie
Utworzono: czwartek, 19 kwietnia 2018
Autor: Wig
Źródło: Trybuna Górnicza

- Mamy powrót, słuszny i należny, węgla brunatnego do polskiej gospodarki. Zmienia się klimat w Polsce, klimat polityki surowcowej – mówił w poniedziałek, 16 kwietnia, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, inaugurując trzydniowe obrady X Jubileuszowego Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Wiceminister przypomniał, że kilka lat temu w miksie energetycznym nie przewidywano miejsca dla tego surowca. Zawiadomił gości kongresu, że ministerstwo ukończyło prace nad programem dla węgla brunatnego. Dokument przechodzi konsultacje w resortach, a wkrótce przyjmie go rząd.

- Ten program nie został odgórnie narzucony. Przez prawie rok został ciężko wypracowany z udziałem PGE i PGE GiEK, strony społecznej, ekspertów. Konsekwentnie pokazaliście, jaką rolę odgrywa i będzie odgrywał wasz sektor – mówił Tobiszowski. Dodał, że na tegoroczną Barbórkę najpewniej uda się uzyskać koncesję wydobywczą dla nowej odkrywki w Złoczewie. Przedłuży ona o całe lata działanie jednej z największych na świecie bełchatowskiej elektrowni i kopalni, zapewniającej dziesiątki tysięcy miejsc pracy w górnictwie okręgu piotrkowsko-łódzkiego i jego otoczeniu.

- Pozostawiamy naszym następcom rozstrzygnięcie, co dalej z odkrywkami po 2030 r. - zaznaczył wiceminister.

Podczas kongresu bełchatowskiego, w którym uczestniczy ok. 400 naukowców i praktyków górnictwa z kraju i zagranicy, podkreślano, że nie da się zastąpić z dnia na dzień energetyki, pokrywającej ok. 35 proc. polskiego zapotrzebowania na prąd. Węgiel brunatny jest najtańszym polskim paliwem.

Znaczenie społeczno-gospodarcze „serca polskiej energetyki”, czyli Bełchatowskiego Zagłębia, potwierdzali m.in. przedstawiciele województwa łódzkiego i grupy PGE.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!