• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Kilkuset gości z kraju i zagranicy w „sercu polskiej energetyki”

Powrót węgla brunatnego

- Chcemy, aby nasz przemysł surowcowy był nowoczesny. Jest on siłą Polski. To jest coś, co umiemy robić – mówił Grzegorz Tobiszowski w Bełchatowie
Autor: facebook
- Chcemy, aby nasz przemysł surowcowy był nowoczesny. Jest on siłą Polski. To jest coś, co umiemy robić – mówił Grzegorz Tobiszowski w Bełchatowie
Utworzono: czwartek, 19 kwietnia 2018
Autor: Wig
Źródło: Trybuna Górnicza

- Mamy powrót, słuszny i należny, węgla brunatnego do polskiej gospodarki. Zmienia się klimat w Polsce, klimat polityki surowcowej – mówił w poniedziałek, 16 kwietnia, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, inaugurując trzydniowe obrady X Jubileuszowego Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Wiceminister przypomniał, że kilka lat temu w miksie energetycznym nie przewidywano miejsca dla tego surowca. Zawiadomił gości kongresu, że ministerstwo ukończyło prace nad programem dla węgla brunatnego. Dokument przechodzi konsultacje w resortach, a wkrótce przyjmie go rząd.

- Ten program nie został odgórnie narzucony. Przez prawie rok został ciężko wypracowany z udziałem PGE i PGE GiEK, strony społecznej, ekspertów. Konsekwentnie pokazaliście, jaką rolę odgrywa i będzie odgrywał wasz sektor – mówił Tobiszowski. Dodał, że na tegoroczną Barbórkę najpewniej uda się uzyskać koncesję wydobywczą dla nowej odkrywki w Złoczewie. Przedłuży ona o całe lata działanie jednej z największych na świecie bełchatowskiej elektrowni i kopalni, zapewniającej dziesiątki tysięcy miejsc pracy w górnictwie okręgu piotrkowsko-łódzkiego i jego otoczeniu.

- Pozostawiamy naszym następcom rozstrzygnięcie, co dalej z odkrywkami po 2030 r. - zaznaczył wiceminister.

Podczas kongresu bełchatowskiego, w którym uczestniczy ok. 400 naukowców i praktyków górnictwa z kraju i zagranicy, podkreślano, że nie da się zastąpić z dnia na dzień energetyki, pokrywającej ok. 35 proc. polskiego zapotrzebowania na prąd. Węgiel brunatny jest najtańszym polskim paliwem.

Znaczenie społeczno-gospodarcze „serca polskiej energetyki”, czyli Bełchatowskiego Zagłębia, potwierdzali m.in. przedstawiciele województwa łódzkiego i grupy PGE.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!