• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Największa spółka węglowa ogłosiła swoje wyniki finansowe za 2017 rok

Jest zysk, będą inwestycje

Podczas konferencji prasowej w siedzibie spółki zarząd Polskiej Grupy Górniczej w składzie: wiceprezesi Piotr Bojarski, Jerzy Janczewski, prezes Tomasz Rogala i wiceprezes Andrzej Paniczek przedstawił wyniki finansowe i produkcyjne za ubiegły rok
Autor: Bartłomiej Szopa
Podczas konferencji prasowej w siedzibie spółki zarząd Polskiej Grupy Górniczej w składzie: wiceprezesi Piotr Bojarski, Jerzy Janczewski, prezes Tomasz Rogala i wiceprezes Andrzej Paniczek przedstawił wyniki finansowe i produkcyjne za ubiegły rok
Utworzono: czwartek, 19 kwietnia 2018
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Wynik netto Polskiej Grupy Górniczej za 2017 r. to 86 mln zł. Spółka nie przynosi strat, a zyski. Jej sytuacja finansowa jest stabilna - zarząd Polskiej Grupy Górniczej przedstawił 16 kwietnia wyniki finansowe za rok ubiegły. Podkreślono, że restrukturyzacja spółki oraz poprawa sytuacji rynkowej przełożyły się bezpośrednio na wyniki finansowe PGG w 2017 r.

- Proszę mieć na uwadze fakt, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu zdarzały się i takie miesiące, kiedy spółka przynosiła nawet 90 mln zł strat. Były też dni, kiedy straty sięgały 3-4 mln zł na dobę - podkreślił Tomasz Rogala, prezes PGG, podczas konferencji w siedzibie spółki.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że obecnie reguluje ona wszystkie swoje zobowiązania w terminach wynikających z umów, podczas gdy na początku ubiegłego roku opóźnienie sięgało 28 dni.

A oto liczby obrazujące kondycję spółki. Wynik na sprzedaży węgla za 2017 r. to 5,30 zł za tonę, w 2016 r. - minus 31,46 zł. Wynik netto za 2017 r. to 86 mln zł, wobec straty 332 mln zł w 2016. Słowem wzrost o 418 mln zł. EBITDA (wynik operacyjny przed opodatkowaniem) w 2017 r. wyniósł 2,001 mld zł, wobec 582 mln zł w 2016 r.

Nakłady inwestycyjne spółki w 2017 r. wyniosły 1,820 mld zł, na ten rok zaplanowano dużo większą kwotę, bo aż 2,558 mld zł. Lista inwestycji wygląda imponująco i są one skierowane w dużej mierze na zwiększenie możliwości wydobywczych i uruchomienie nowych ścian. Największy polski producent węgla chce uruchomić ich w sumie 50. Jak poinformował wiceprezes Piotr Bojarski, na ten cel zostanie przeznaczona kwota aż 1,234 mld zł. 686 mld zł zostanie wydanych na zakup maszyn i urządzeń, a 638 mln zł to tzw. inwestycje główne (m.in. w poziomy, pogłębianie szybów, zbrojenie).

Wśród najważniejszych inwestycji znajdą się ukończenie budowy szybu VII w kopalni Murcki-Staszic i włączenie go w strukturę PGG (koszt - 390 mln zł), dostawa obudowy zmechanizowanej w l. 2018-2020 (264,5 mln zł), dostawa przenośników taśmowych w l. 2018-2020 (95,9 mln zł), dostawa przenośników zgrzebłowych w tym samym okresie (76,7 mln zł). To także przekierowanie urobku Chwałowice-Jankowice (88 mln zł), klimatyzacja centralna w ruchach Marcel-Jankowice (52,9 mln zł), dostawa ciągników spalinowych oraz manewrowych kolejek podwieszanych (31,3 mln zł) i dostawa wentylatorów lutniowych w l. 2018-2020 (17,3 mln zł).

W ubiegłym roku PGG wydała na inwestycje ponad 1,8 mld zł, czyli prawie o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Najwięcej - ponad 1,1 mld zł - przeznaczono na przygotowanie nowych ścian do produkcji węgla, natomiast na realizację głównych inwestycji oraz zakupy maszyn i urządzeń wydano po ok. 350 mln zł. W tym roku, jak zapowiedział wiceprezes PGG ds. produkcji Piotr Bojarski, wydatki inwestycyjne w porównaniu z 2017 r. wzrosną o niemal 38 proc. We wcześniejszym okresie rozliczeniowym wzrost ten wyniósł 23,5 proc.
- Spółka, po okresie niespokojnym inwestycyjnie, koniunkturalnie i rynkowo, odzyskała obecnie zdolność projektowania w sposób należyty wydobycia, projektowania osiąganych wyników i osiągania tych wyników. To jest dla przedsiębiorstwa i dla wszystkich udziałowców tego przedsięwzięcia najważniejsze - mówił Tomasz Rogala.

Poinformował także, że zarządzana przez niego spółka nie potrzebuje obecnie dofinansowania ze strony inwestorów. Wcześniej zaplanowane dokapitalizowanie zostało już zrealizowane.
- Środki finansowe, które zostały w całości przekazane w ramach transz inwestycyjnych, wystarczają na to, żeby realizować wszystkie zadania produkcyjne, zadania w zakresie zakupu maszyn i urządzeń, w zakresie wydobycia czy udostępniania nowych poziomów - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Na zakończenie spotkania z mediami podał kilka liczb przedstawiających kondycję spółki. Kopalnie PGG wydobyły w ub. roku 30 mln t węgla. Spółka zatrudnia ok. 43 tys. osób w 9 kopalniach. Jej udział w krajowym rynku węgla energetycznego sięga 53 proc. Ubiegłoroczne przychody PGG przekroczyły 8,2 mld zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!