• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Największa spółka węglowa ogłosiła swoje wyniki finansowe za 2017 rok

Jest zysk, będą inwestycje

Podczas konferencji prasowej w siedzibie spółki zarząd Polskiej Grupy Górniczej w składzie: wiceprezesi Piotr Bojarski, Jerzy Janczewski, prezes Tomasz Rogala i wiceprezes Andrzej Paniczek przedstawił wyniki finansowe i produkcyjne za ubiegły rok
Autor: Bartłomiej Szopa
Podczas konferencji prasowej w siedzibie spółki zarząd Polskiej Grupy Górniczej w składzie: wiceprezesi Piotr Bojarski, Jerzy Janczewski, prezes Tomasz Rogala i wiceprezes Andrzej Paniczek przedstawił wyniki finansowe i produkcyjne za ubiegły rok
Utworzono: czwartek, 19 kwietnia 2018
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Wynik netto Polskiej Grupy Górniczej za 2017 r. to 86 mln zł. Spółka nie przynosi strat, a zyski. Jej sytuacja finansowa jest stabilna - zarząd Polskiej Grupy Górniczej przedstawił 16 kwietnia wyniki finansowe za rok ubiegły. Podkreślono, że restrukturyzacja spółki oraz poprawa sytuacji rynkowej przełożyły się bezpośrednio na wyniki finansowe PGG w 2017 r.

- Proszę mieć na uwadze fakt, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu zdarzały się i takie miesiące, kiedy spółka przynosiła nawet 90 mln zł strat. Były też dni, kiedy straty sięgały 3-4 mln zł na dobę - podkreślił Tomasz Rogala, prezes PGG, podczas konferencji w siedzibie spółki.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że obecnie reguluje ona wszystkie swoje zobowiązania w terminach wynikających z umów, podczas gdy na początku ubiegłego roku opóźnienie sięgało 28 dni.

A oto liczby obrazujące kondycję spółki. Wynik na sprzedaży węgla za 2017 r. to 5,30 zł za tonę, w 2016 r. - minus 31,46 zł. Wynik netto za 2017 r. to 86 mln zł, wobec straty 332 mln zł w 2016. Słowem wzrost o 418 mln zł. EBITDA (wynik operacyjny przed opodatkowaniem) w 2017 r. wyniósł 2,001 mld zł, wobec 582 mln zł w 2016 r.

Nakłady inwestycyjne spółki w 2017 r. wyniosły 1,820 mld zł, na ten rok zaplanowano dużo większą kwotę, bo aż 2,558 mld zł. Lista inwestycji wygląda imponująco i są one skierowane w dużej mierze na zwiększenie możliwości wydobywczych i uruchomienie nowych ścian. Największy polski producent węgla chce uruchomić ich w sumie 50. Jak poinformował wiceprezes Piotr Bojarski, na ten cel zostanie przeznaczona kwota aż 1,234 mld zł. 686 mld zł zostanie wydanych na zakup maszyn i urządzeń, a 638 mln zł to tzw. inwestycje główne (m.in. w poziomy, pogłębianie szybów, zbrojenie).

Wśród najważniejszych inwestycji znajdą się ukończenie budowy szybu VII w kopalni Murcki-Staszic i włączenie go w strukturę PGG (koszt - 390 mln zł), dostawa obudowy zmechanizowanej w l. 2018-2020 (264,5 mln zł), dostawa przenośników taśmowych w l. 2018-2020 (95,9 mln zł), dostawa przenośników zgrzebłowych w tym samym okresie (76,7 mln zł). To także przekierowanie urobku Chwałowice-Jankowice (88 mln zł), klimatyzacja centralna w ruchach Marcel-Jankowice (52,9 mln zł), dostawa ciągników spalinowych oraz manewrowych kolejek podwieszanych (31,3 mln zł) i dostawa wentylatorów lutniowych w l. 2018-2020 (17,3 mln zł).

W ubiegłym roku PGG wydała na inwestycje ponad 1,8 mld zł, czyli prawie o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Najwięcej - ponad 1,1 mld zł - przeznaczono na przygotowanie nowych ścian do produkcji węgla, natomiast na realizację głównych inwestycji oraz zakupy maszyn i urządzeń wydano po ok. 350 mln zł. W tym roku, jak zapowiedział wiceprezes PGG ds. produkcji Piotr Bojarski, wydatki inwestycyjne w porównaniu z 2017 r. wzrosną o niemal 38 proc. We wcześniejszym okresie rozliczeniowym wzrost ten wyniósł 23,5 proc.
- Spółka, po okresie niespokojnym inwestycyjnie, koniunkturalnie i rynkowo, odzyskała obecnie zdolność projektowania w sposób należyty wydobycia, projektowania osiąganych wyników i osiągania tych wyników. To jest dla przedsiębiorstwa i dla wszystkich udziałowców tego przedsięwzięcia najważniejsze - mówił Tomasz Rogala.

Poinformował także, że zarządzana przez niego spółka nie potrzebuje obecnie dofinansowania ze strony inwestorów. Wcześniej zaplanowane dokapitalizowanie zostało już zrealizowane.
- Środki finansowe, które zostały w całości przekazane w ramach transz inwestycyjnych, wystarczają na to, żeby realizować wszystkie zadania produkcyjne, zadania w zakresie zakupu maszyn i urządzeń, w zakresie wydobycia czy udostępniania nowych poziomów - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Na zakończenie spotkania z mediami podał kilka liczb przedstawiających kondycję spółki. Kopalnie PGG wydobyły w ub. roku 30 mln t węgla. Spółka zatrudnia ok. 43 tys. osób w 9 kopalniach. Jej udział w krajowym rynku węgla energetycznego sięga 53 proc. Ubiegłoroczne przychody PGG przekroczyły 8,2 mld zł.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!