• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Obecna pozycja JSW to zasługa przede wszystkim pracowników

Jubileusz z mocnym akcentem biznesowym

Nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami to kolejny ważny etap działań jastrzębskiej spółki, mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii
Autor: ARC/JSW
Nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami to kolejny ważny etap działań jastrzębskiej spółki, mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii
Utworzono: czwartek, 26 kwietnia 2018
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Jastrzębska Spółka Węglowa w tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w czwartek, 19 kwietnia, odbył się koncert jubileuszowy.

Była to doskonała okazja do wspomnień, ale też dobry moment na pokazanie kierunków rozwoju na kolejne lata. W czasie gali JSW podpisała umowy ze znaczącymi partnerami. Jedna z nich dotyczy stosowania w jastrzębskich kopalniach samodzielnej obudowy kotwiowej.

- Pozycja, jaką wypracowała Jastrzębska Spółka Węglowa, to zasługa przede wszystkim pracowników. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że po ćwierć wieku jesteśmy w miejscu, z którego możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem - powiedział podczas gali Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jednym z gości zaproszonych na jubileusz był wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który w swoim wystąpieniu przypomniał niezwykłą postawę pracowników JSW.

- Dzisiaj możemy mówić o przyszłości i perspektywie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ale jeden fakt muszę wspomnieć, bo rzadko się zdarza, że aby ratować spółkę, pracownicy w perspektywie kilku lat rezygnują z należnych im wielkości wynagrodzeń. Gdyby nie to historyczne porozumienie, zamiast świętować, mówilibyśmy o upadłości. Dziś wchodzimy w inny obszar i jakość zarządzania sektorem węgla kamiennego - stwierdził wiceminister.

Jubileusz uświetnił koncert amerykańskiej wokalistki i pianistki Karen Edwards oraz Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza z teatru Buffo. Na koniec pozostawiono mocny akcent o charakterze biznesowym.
JSW, JSW Innowacje, Główny Instytut Górnictwa oraz Joy Global powołały do życia konsorcjum, którego celem jest realizacja samodzielnej obudowy kotwiowej w kopalniach jastrzębskiej spółki. W ramach przedsięwzięcia w kopalni Budryk zaplanowano pilotażowo-badawczą inwestycję praktycznie testującą efektywną technikę SOK.

Obudowa kotwiowa jest od lat z powodzeniem stosowana w światowym górnictwie węglowym. Stanowi podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających, wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych, wykonywanych w węglu. Doświadczenia kopalń amerykańskich i australijskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych.

Kolejną umowę JSW zawarła z katowickim Famurem. Dotyczy ona współpracy przy realizacji wspólnych komercyjnych projektów na rynkach zagranicznych. Sygnatariusze umowy planują wypracować kompleksową ofertę produktowo-usługową skierowaną na zagraniczne rynki, m.in. w Indiach, Indonezji, Kazachstanie, Australii oraz krajach obu Ameryk.

Kolejnymi partnerami, z którymi w czasie gali jubileuszowej JSW zawarła porozumienie, były niemieckie instytuty naukowo-badawcze. Spółka z Jastrzębia wspólnie z sygnatariuszami porozumienia - Zakładem Lekkich Struktur i Technologii Polimerowej Politechniki Chemnitz, Centrum Badawczym STEX Instytutu Fraunhofera, Instytutem Inżynierii Procesów Energetycznych i Chemicznych oraz Jednostką Biznesową Procesów Konwersji Chemicznej przy Instytucie Fraunhofera planuje wypracować nowoczesne, innowacyjne technologie do komercyjnego wykorzystania w polskim sektorze wydobywczym.
W najbliższych miesiącach JSW ma przedstawić szczegółowe obszary badań, które będą prowadzone w ramach współpracy z niemieckimi instytucjami.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!