• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Obecna pozycja JSW to zasługa przede wszystkim pracowników

Jubileusz z mocnym akcentem biznesowym

Nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami to kolejny ważny etap działań jastrzębskiej spółki, mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii
Autor: ARC/JSW
Nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami to kolejny ważny etap działań jastrzębskiej spółki, mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii
Utworzono: czwartek, 26 kwietnia 2018
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Jastrzębska Spółka Węglowa w tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w czwartek, 19 kwietnia, odbył się koncert jubileuszowy.

Była to doskonała okazja do wspomnień, ale też dobry moment na pokazanie kierunków rozwoju na kolejne lata. W czasie gali JSW podpisała umowy ze znaczącymi partnerami. Jedna z nich dotyczy stosowania w jastrzębskich kopalniach samodzielnej obudowy kotwiowej.

- Pozycja, jaką wypracowała Jastrzębska Spółka Węglowa, to zasługa przede wszystkim pracowników. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że po ćwierć wieku jesteśmy w miejscu, z którego możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem - powiedział podczas gali Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jednym z gości zaproszonych na jubileusz był wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który w swoim wystąpieniu przypomniał niezwykłą postawę pracowników JSW.

- Dzisiaj możemy mówić o przyszłości i perspektywie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ale jeden fakt muszę wspomnieć, bo rzadko się zdarza, że aby ratować spółkę, pracownicy w perspektywie kilku lat rezygnują z należnych im wielkości wynagrodzeń. Gdyby nie to historyczne porozumienie, zamiast świętować, mówilibyśmy o upadłości. Dziś wchodzimy w inny obszar i jakość zarządzania sektorem węgla kamiennego - stwierdził wiceminister.

Jubileusz uświetnił koncert amerykańskiej wokalistki i pianistki Karen Edwards oraz Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza z teatru Buffo. Na koniec pozostawiono mocny akcent o charakterze biznesowym.
JSW, JSW Innowacje, Główny Instytut Górnictwa oraz Joy Global powołały do życia konsorcjum, którego celem jest realizacja samodzielnej obudowy kotwiowej w kopalniach jastrzębskiej spółki. W ramach przedsięwzięcia w kopalni Budryk zaplanowano pilotażowo-badawczą inwestycję praktycznie testującą efektywną technikę SOK.

Obudowa kotwiowa jest od lat z powodzeniem stosowana w światowym górnictwie węglowym. Stanowi podstawowy element bezpiecznego utrzymania wyrobisk korytarzowych. Wykorzystywana jest zarówno w wyrobiskach udostępniających, wykonywanych w skałach płonnych, jak i w wyrobiskach przygotowawczych, wykonywanych w węglu. Doświadczenia kopalń amerykańskich i australijskich wskazują, że bezpiecznie spełnia swoje zadania nawet w słabych skałach stropowych.

Kolejną umowę JSW zawarła z katowickim Famurem. Dotyczy ona współpracy przy realizacji wspólnych komercyjnych projektów na rynkach zagranicznych. Sygnatariusze umowy planują wypracować kompleksową ofertę produktowo-usługową skierowaną na zagraniczne rynki, m.in. w Indiach, Indonezji, Kazachstanie, Australii oraz krajach obu Ameryk.

Kolejnymi partnerami, z którymi w czasie gali jubileuszowej JSW zawarła porozumienie, były niemieckie instytuty naukowo-badawcze. Spółka z Jastrzębia wspólnie z sygnatariuszami porozumienia - Zakładem Lekkich Struktur i Technologii Polimerowej Politechniki Chemnitz, Centrum Badawczym STEX Instytutu Fraunhofera, Instytutem Inżynierii Procesów Energetycznych i Chemicznych oraz Jednostką Biznesową Procesów Konwersji Chemicznej przy Instytucie Fraunhofera planuje wypracować nowoczesne, innowacyjne technologie do komercyjnego wykorzystania w polskim sektorze wydobywczym.
W najbliższych miesiącach JSW ma przedstawić szczegółowe obszary badań, które będą prowadzone w ramach współpracy z niemieckimi instytucjami.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!