• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Chcesz zatrzymać dobrego pracownika? Pokaż mu, że ci na nim zależy

Ruszył program PGG Family

Podczas konferencji w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej przedstawiono pierwszych partnerów programu PGG Family. Na zdjęciu od lewej: Jarosław Komorowski, prezes MyBenefit, Paweł Doleciński, dyrektor działu sprzedaży kart flotowych PKN Orlen, Tomasz Rogala, prezes PGG, Piotr Kozieł, dyrektor ds. klientów strategicznych PZU Życie oraz Iwona Książek z Intersport Polska
Autor: Maciej Dorosiński
Podczas konferencji w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej przedstawiono pierwszych partnerów programu PGG Family. Na zdjęciu od lewej: Jarosław Komorowski, prezes MyBenefit, Paweł Doleciński, dyrektor działu sprzedaży kart flotowych PKN Orlen, Tomasz Rogala, prezes PGG, Piotr Kozieł, dyrektor ds. klientów strategicznych PZU Życie oraz Iwona Książek z Intersport Polska
Utworzono: czwartek, 26 kwietnia 2018
Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Źródło: Trybuna Górnicza

Tańsza benzyna, bilety do kina i na koncert, ubezpieczenia i zakupy w sklepach sportowych. To na dzień dobry, bo program PGG Family dopiero rozpoczyna działalność w Polskiej Grupie Górniczej. Na razie uczestniczą w nim cztery firmy, a docelowo może być ich nawet kilkanaście.

- Tańsze usługi nasi pracownicy i ich rodziny będą mogli kupować w takich obszarach jak transport, ubezpieczenia, zakupy i rozrywka - podkreślił Tomasz Rogala, prezes PGG, dodając, że lista zniżek i firm współpracujących będzie się rozrastać.

Paweł Doleciński z Orlenu powiedział, że jego firma oferuje pracownikom PGG karty rabatowe na paliwa i usługi świadczone na stacjach paliw, np. na myjnię. PZU planuje poszerzenie pakietu usług o nowe, związane z klubem PZU Pomoc, żeby dopasować programy do potrzeb konkretnego pracownika. Chodzi m.in. o rabaty na zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, możliwość startu w konkursach.

Pomyślano także o osobach uprawiających sport.

- Takich osób jest coraz więcej, można o nich przeczytać czasami w Magazynie PGG. W ogóle pracownicy młodzi stanowią większość naszej załogi. Z myślą o nich przygotowaliśmy zniżki na zakup różnego rodzaju sprzętu sportowego, czy ubrań - podkreślił prezes Rogala.

Iwona Książek, z Intersport Polska SA, zapewnia, że jej firma oferuje dobry jakościowo sprzęt.

- Przygotowaliśmy dedykowaną pracownikom PGG stronę internetową. Można na niej zapoznać się z produktami,na które będą 5 lub 10 proc. rabaty - poinformowała Książek.
Jarosław Komorowski, prezes MyBenefit, zaproponował, aby dzięki karcie górnicy i ich rodziny mogli np. kupić tańsze bilety do kina czy na koncert.

Prezes Rogala zaznaczył, jego spółka chce wykorzystać efekt skali, bo w PGG, w 19 zakładach produkcyjnych pracuje 43 tys. osób, ale wraz z członkami rodzin to już blisko 200 tys. konsumentów.

- Wbrew stereotypom, to są ludzie w większości młodzi, na co dzień korzystający np. z obiektów sportowych - podkreślił prezes.

Rozmowy z pozostałymi partnerami jeszcze są finalizowane, umowy mają zostać podpisane w najbliższych dniach.

Jak już pisała TG i portal nettg.pl, benefity dla pracowników to sposób na związanie ich z firmą i zachęcenie do pracy w danej spółce. Oferuje je obecnie większość dużych pracodawców. I tak np. w Lidlu pracownicy mogą liczyć na prywatną opiekę zdrowotną (także dla rodzin), udział w badaniach profilaktycznych, kartę Multisport, ubezpieczenie na życie, wyprawkę dla pierwszoklasisty, świąteczne prezenty (także dla dzieci).

Zatrudnieni w IKEA dostają dofinansowanie do funduszu emerytalnego, premie związane z wynikiem finansowym firmy, indywidualnie dopasowane pakiety świadczeń (np. zajęcia sportowe, masaże, książki, bilety do teatru), ubezpieczenie, prywatną opiekę medyczną, zniżki pracownicze, bony świąteczne i nagrody związane ze stażem pracy.

Dopłaty do wakacji i przedszkola, pomoce edukacyjne, usługi transportowe, często też różnego rodzaju pakiety medyczne, badania i konsultacje lekarskie – to już norma. Do tego dochodzą szkolenia językowe, menedżerskie, studia podyplomowe, dopłaty do wakacji, imprezy integracyjne, zwrot kosztów transportu.

Obecny rynek pracy to rynek pracownika. Aby najpierw zatrudnić, a potem utrzymać dobrego fachowca trzeba się naprawdę postarać. Firmy muszą sięgać po coraz bardziej oryginalne narzędzia motywacyjne.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!