• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Wśród laureatów znaleźli się naukowcy, nauczyciele i pasjonaci ochrony środowiska

Czeki również z górniczym akcentem

Twórcy EKO-Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa – Adam Szade, Marcin Fisior i Adam Ramowski - sięgnęli po Zielone Czeki. To nie pierwsze wyróżnienie dla ich innowacyjnego pomysłu
Autor: Kajetan Berezowski
Twórcy EKO-Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa – Adam Szade, Marcin Fisior i Adam Ramowski - sięgnęli po Zielone Czeki. To nie pierwsze wyróżnienie dla ich innowacyjnego pomysłu
Utworzono: czwartek, 26 kwietnia 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

W Katowicach wręczono Zielone Czeki, nagrody i dyplomy za działalność na rzecz ekologii. Trafiły one do rąk czternastu osób, zaangażowanych w prace naukowo-badawcze i szeroko pojętą edukację.

Brawa dla naukowców, pedagogów i propagatorów czystego środowiska. To właśnie do nich trafiły kolejne Zielone Czeki, czyli nagrody przyznawane dorocznie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z okazji Dnia Ziemi. Jak co roku kapituła Zielonych Czeków miała spory kłopot z wyborem laureatów, a to oznacza, że działania ekologiczne są wciąż w modzie. Podczas tegorocznej uroczystości wręczenia Zielonych Czeków, która odbyła się 24 kwietnia w katowickim kinie Rialto, był też akcent górniczy. W kategorii Prace Naukowo-Badawcze triumfował zespół w składzie: dr Adam Szade, Marcin Fisior i Adam Ramowski. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zostali docenieni za ECO-Patrol, czyli mobilne laboratorium smogowe na samochodzie elektrycznym.

- To dla nas ogromy sukces. EKO Patrol jest hasłem, pod którym kryje się cały system pomiarowy, mający ułatwić walkę z zagrożeniami smogowymi. Najpierw jest pomiar, następnie ocena, edukacja, działanie i jakość. W ten sposób chcemy dalej działać – powiedział dr inż. Adam Szade.

Po Zielone Czeki sięgnęli także naukowcy z Politechniki Śląskiej. Zespół w składzie: dr hab. inż. Stanisław Duży oraz dr inż. Ryszard Fuchs otrzymali je za doroczne organizowanie konferencji proekologiczych oraz szkolenia, mające na celu integrację działań samorządowych, przemysłu górniczego, przedsiębiorstw proekologicznych i jednostek naukowych dla rozwiązania trudnych problemów wpływu prowadzonej działalności górniczej na środowisko.

W kategorii Edukacja Ekologiczna zwyciężyli: Robert Kuder i Jerzy Pakuła. Nagrody odebrali za całokształt działalności proekologicznej, a przede wszystkim za edukację ichtiologiczną najmłodszych mieszkańców miasta Kalety.

Z kolei Magdalenę Jasińską nagrodzono za szkolną edukację dzieci i młodzieży oraz podnoszenie świadomości ekologicznej poprzez program edukacji ekologicznej „Arboretum inspiruje”. Anna Zawada-Michalska otrzymała nagrodę za wieloletnią społeczną pracę na rzecz szkolnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na terenie Zabrza i regionu. Obie laureatki otrzymały Zielone Czeki w kategorii Szkolna Edukacja Dzieci i Młodzieży.

Ostatnią kategorią były Działania Popularyzatorskie i Promocja Postaw Proekologicznych. Z Zielonych Czeków przyszło się cieszyć prof. Łukaszowi Karwowskiemu i Ewie Budziszowskiej-Karwowskiej za szerzenie wiedzy proekologicznej wśród uczniów wszystkich typów szkół, a także społeczności akademickiej i lokalnej.

Dyplomy uznania trafiły do rąk: Anny Poraj – za zainicjowanie i prowadzenie edukacji ekologicznej oraz Bożeny Kurzeji i Marcina Kamrowskiego, którzy popularyzowali wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzę na temat zmian klimatycznych, a w szczególności zakwaszania oceanów nadmierną emisją.

- Uhonorowanie działalności proekologicznej, edukacyjnej i innowacyjnej w działalności środowiskowej, poprawy środowiska i naszego życia uważamy za nasz priorytet. Dlatego serdecznie dziękuję za wszystkie zgłoszenia do konkursu. Laureatom składam serdeczne gratulacje – powiedział Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Bernard Błaszczyk, były regionalny dyrektor ochrony środowiska, przypomniał, że Zielone Czeki rozdano już po raz 24.

- Stajemy dziś wobec licznych zagrożeń dla środowiska i człowieka. To stwarza wiele niebezpieczeństw. Zanieczyszczenie środowiska i brak przestrzeni rekreacyjnej, a także stosowanie środków chemicznych, aby osiągnąć jak największe plony w rolnictwie, prowadzi do zatrucia gleby. Prawie połowa polskich rzek nie mieści się w żadnej klasie czystości. Cena, jaką płaci społeczeństwo w degradacji środowiska to nie tylko wymiar ekonomiczny, ale również radykalna zmiana dotycząca naszego zdrowia – mówił Bernard Błaszczyk, podkreślając rolę, jaką odgrywają działania edukacyjne na rzecz ochrony środowiska.

Poprzez Zielone Czeki WFOŚiGW docenił już działalność ponad 260 osób. Wysokość nagród przekroczyła 2 mln zł. Wyróżnienia te mają także walor promocyjny. Są doskonałą okazją, by mówić o osiągnięciach laureatów, tematach podejmowanych w pracach naukowych, czy też akcjach społecznych mających wpływ na to czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!