• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski musi być oparte o źródła konwencjonalne

Energia z węgla pewna i konieczna

-Przez kilka kolejnych lat będzie rosło zużycie węgla, ponieważ oddajemy do użytku nowe bloki energetyczne. Kozienice, Opole, blok w Jaworznie - prognozuje Krzysztof Tchórzewski.
Autor: Maciej Dorosiński
-Przez kilka kolejnych lat będzie rosło zużycie węgla, ponieważ oddajemy do użytku nowe bloki energetyczne. Kozienice, Opole, blok w Jaworznie - prognozuje Krzysztof Tchórzewski.
Utworzono: czwartek, 17 maja 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Z roku na rok rośnie w Polsce zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest i tak wciąż mniejsze - i to prawie dwukrotnie – niż w Europie Zachodniej. Eksperci szacują, że za 10 lat zapotrzebowanie na prąd w naszym kraju wzrośnie o 20 proc. w porównaniu do obecnego.

Węgiel nadal będzie odgrywał znaczącą rolę w miksie energetycznym Polski. Na znaczeniu zyska również energetyka rozproszona i prosumencka - prognozuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

-Przez kilka kolejnych lat będzie rosło zużycie węgla, ponieważ oddajemy do użytku nowe bloki energetyczne. Kozienice, Opole, blok w Jaworznie. Te inwestycje będą przynajmniej o 20 proc. efektywniejsze od dzisiejszych i spełnią normy emisyjne. Starych na razie nie wygaszamy. Po 2021 r., gdy wyłączymy stare bloki, zacznie się spadek zapotrzebowania na surowiec do poziomu mniej więcej zbliżonego do 2017 r. – wyjaśnia Krzysztof Tchórzewski dodając, że Polska Grupa Górnicza jest obecnie w stanie sprzedać cały węgiel, który wydobędzie.

Ale to za mało. Minister zastrzegł, że import surowca jest konieczny, bowiem produkcja krajowa nie sprosta zwiększonemu zapotrzebowaniu elektrowni.

Pół miliona miejsc pracy
Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala przypomniał podczas debaty „Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio- długoterminowej”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że jeszcze niedawno naciskano na producentów węgla, aby ograniczali przygotowanie kolejnych frontów wydobywczych, bo taki był kierunek. Teraz jest inaczej.

- Bardzo ładnie hasła przenosimy na różnego rodzaju działania w stosunku do sektora energetycznego, niekoniecznie licząc się z konsekwencjami tych decyzji – mówił prezes Rogala.
Przypomniał, że w ub.r. import węgla kamiennego do Europy wyniósł 172 mln t i poza Polską wzrósł w innych krajach, m.in. w Hiszpanii, o 30 proc. Wyliczył, że 172 mln t. wydobytego surowca przekłada się na 170 tys. ludzi zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji i dwa, trzy razy tyle w działalności okołogórniczej.

- Pół miliona miejsc pracy Unia Europejska wystawiła poza swoje granice, pozostawiając u siebie obciążenie środowiska – wyjaśniał.
Zwrócił też uwagę na fakt, że sektor węglowy musi wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie na węgiel.

- Co dwa, trzy lata pojawiają się euforie nadpodaży, które powodują, że trzeba zamykać produkcję. PGG zamknęło produkcję na 10 mln t i nie nadrobi tego w terminie 2 lat – tłumaczył Tomasz Rogala.
Zwrócił uwagę, że nagłe zmiany zapotrzebowania na energię nie mogą być nadrabiane przez górnictwo, bo branża ma zbyt wysokie koszty stałe.

- My musimy sprzedać cały towar, a nie budować stoki magazynowe, bo przygotowanie dla nas stoku magazynowego o wielkości 5 mln t węgla to jest 1 mld zł, a nas na to nie stać. Te różnice w zapotrzebowaniu na energię mogą być pokrywane przez źródła o niskich kosztach stałych – dodał.

Zaapelował także o to, aby emocjom, które – jak się wyraził - obudowane są słowami „zielone”, „nowoczesne”, nie nadawać zbyt dużego wymiaru ekonomicznego.

Inwestycje niezbędne
Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron, zapewniał, że inwestycje w węgiel wciąż są niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Dobrą inwestycją było kupno kopalni Brzeszcze. Ona jest bardzo potrzebna. Budujemy szyb Grzegorz. Będąc spółką Skarbu Państwa nie uruchamiamy inwestycji z przyczyn pozaekonomicznych, lecz dlatego, że są one niezbędne - wyjaśniał.

Jego zdaniem zmieniło się pojęcie bezpieczeństwa energetycznego. Jeszcze do niedawna rozumiano je jako możliwość sprowadzenia w każdej chwili potrzebnej ilości energii z zewnątrz.

- Dzisiaj prezentowana jest inna doktryna bezpieczeństwa energetycznego, oparta o własne zasoby surowcowe – mówił Filip Grzegorczyk.

Mirosław Kowalik, prezes zarządu spółki Enea podkreślił, że obecnie lansuje się inwestycje w źródła odnawialne, ale – jak zaznaczył – energetyka konwencjonalna – jako stabilna, jest w stanie w każdej chwili podtrzymać system energetyczny.

- Oczekiwania klienta są takie, żeby dostarczyć energię w każdym momencie. Energetyka konwencjonalna to zapewnia. Dlatego dywersyfikacja miksu energetycznego jest konieczna – podkreślił Kowalik.

Z kolei Henryk Baranowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej argumentował, że PGE jest najbardziej zdywersyfikowaną grupą.

- Chcemy, żeby taką pozostało. Rozwijamy energetykę gazową i kogenerację. Część nowych i modernizowanych inwestycji będzie oparta o błękitne paliwo. Ale nie tylko, bo to jest kwestia uwarunkowań lokalnych, które źródło energetyki pierwotnej jest dostępne i które w danym miejscu jest najbardziej ekonomicznie uzasadnione – wyjaśniał.

Podsumowując wypowiedzi szefów spółek energetycznych minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że rząd planując kolejne inwestycje musi też kierować się zasobnością portfeli obywateli. I jeśli da się wytwarzać energię taniej, ale dobrze, efektywnie i ekologicznie, to właśnie tak należy postąpić.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!