• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Perspektywy węgla nawet w Unii Europejskiej nie są wcale złe - argumentowali uczestnicy panelu ”Polski węgiel - perspektywa 2030“ podczas EKG.

Mimo wszystko ma perspektywy

Perspektywy polskiego węgla w najbliższych dwunastu latach były tematem jednej ze środowych sesjiEuropejskiego Kongresu Gospodarczego.
Autor: Maciej Dorosiński
Perspektywy polskiego węgla w najbliższych dwunastu latach były tematem jednej ze środowych sesjiEuropejskiego Kongresu Gospodarczego.
Utworzono: czwartek, 17 maja 2018
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

W ostatnim dniu 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyła się debata „Polski węgiel – perspektywa 2030”.

Podczas dyskusji uczestnicy zastanawiali się nad takimi zagadnieniami jak: rola węgla w gospodarce i energetyce, polityka surowcowa państwa, inwestycje w kopalniach oraz nowoczesne i efektywne wydobycie.

W debacie udział wzięli: Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, Sławomir Obidziński, prezes zarządu Węglokoksu, Janusz Olszowski, prezes Górniczej izby Przemysłowo-Handlowej, Artur Wasil, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka, Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland oraz Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001.

Zanim jednak rozpoczęła się debata, głos zabrał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który podsumował ostatnie działania restrukturyzacyjne.

– Nie stawiamy już pytania, czy powinien być polski węgiel, tylko jak sprawnie zarządzać polskimi kopalniami. Polski węgiel ma perspektywy. Udowodniliśmy, że górnictwo jest potrzebne, po prostu biznesowo opłaca się. To ma przełożenie dla wszystkich – dzięki polskiemu węglowi prąd w gniazdku może być tańszy. Oczywiście przez cały czas przed branżą stoją wyzwania, ale udowodniliśmy Europie, że tam, gdzie kopalnie miały być zamykane, one generują zysk – przekonywał Tobiszowski.

Jak dodał, w perspektywie do 2030 r. wolumen węgla dla polskiej gospodarki pozostanie na takim samym poziomie, mimo że jego udział w miksie energetycznym spadnie. Dlatego utrzymanie zdolności produkcyjnych to jedno z głównych wyzwań, jakim będą musiały sprostać zarządy spółek.

Prezes Olszowski zaznaczył na wstępie, że mimo powszechnego przekonania, że węgiel jako źródło energii odchodzi do lamusa, na świecie obserwujemy całkiem odwrotny trend.

– Wbrew temu, co podają niektóre media, produkcja w ostatnim roku wzrosła o 200 mln t. To pokazuje, że węgiel ma się całkiem dobrze. W Unii Europejskiej węgiel stanowi wciąż 15 proc. bilansu energetycznego, mimo że produkcja maleje. To polityka, z której cieszą się najwięksi światowi eksporterzy węgla: Stany Zjednoczone, Australia, Kolumbia i Rosja, bo tam powstają miejsca pracy i zostają zyski – zaznaczył prezes GiPH.

– Ceny węgla oferowane przez polskich producentów są na tyle konkurencyjne, że mamy relatywnie tanią energię. Według szacunków koncerny energetyczne zaoszczędziły ok. 1 mld zł, kupując polski węgiel, a nie zagraniczny. Powinniśmy robić wszystko, żeby popyt krajowy zabezpieczyć rodzimą produkcją – dodał Olszowski.

Tomasz Rogala, szef Polskiej Grupy Górniczej zaznaczył, że w przypadku największej spółki węglowej kluczem do sukcesu jest stabilność biznesowa.

– To jeden z elementów, którego górnictwo w ostatnich latach nie doświadczało. Bardzo łatwo było ograniczyć proces inwestycyjny, ale odtworzenie mocy produkcyjnych to już perspektywa kilku lat. Stabilność osiągnęliśmy głównie przez kontrakty długoterminowe, które zaproponowaliśmy na rynku – podkreślił Rogala.

Według prezesa PGG, w tym roku wydobycie w spółce powinno przekroczyć 30 mln t.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W wyniku wybchu metanu, który miał miejsce w grudniu 2018 r., w kopalni CSM życie straciło 13 górników, w tym 12 Polaków

Poszli po ciała górników

Czescy ratownicy górniczy weszli w miniony poniedziałek,15 kwietnia, do otamowanej...
W trakcie konferencji w Stonawie szefowie OKD i służb ratowniczych przedstawili plan penetracji wyrobiska, w którym zginęło 13 górników

Akcję przeprowadzą czescy ratownicy

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w kwietniu czescy ratownicy...
Zdaniem Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii, inicjatywa Coal Regions in Transition to historyczna szansa dla Śląska na zbudowanie silnego przemysłowego regionu

Jaki będzie Śląsk w 2030 roku?

Jak będzie wyglądał region za 10 lat? Na rozwój jakich...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!