• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Branża górnicza na pielgrzymce w Piekarach

Dar i podziękowania

Górników z obrazem na czele procesji prowadził m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Autor: Bartłomiej Szopa
Górników z obrazem na czele procesji prowadził m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Utworzono: piątek, 01 czerwca 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Tysiące osób przybyło w niedzielę, 27 maja, do Piekar Śląskich, by jak co roku uczestniczyć w pielgrzymce młodzieńców i mężczyzn do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Poprzednie lata przyzwyczaiły nas już do tego, że piekarską Matkę Boską odwiedza sporo górników, ale w tym roku ich reprezentacja była wyjątkowo liczna.

- Niezmiernie się cieszę, że po raz pierwszy do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej udali się ze mną przedstawiciele zarządów: Polskiej Grupy Górniczej, Węglokoksu i Węglokoksu Kraj, Taurona Wydobycie, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, JSW Innowacje, Polskiej Grupy Energetycznej, Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Wyższego Urzędu Górniczego i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego – mówił uczestniczący w pielgrzymce wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który w Piekarach spotkał się na chwilę z dziennikarzami.

Górnicza reprezentacja przywiozła ze sobą dar dla Sanktuarium w postaci kielicha mszalnego: częściowo złotego, a częściowo wykonanego z węgla.

- Przybyliśmy, aby podziękować za ten okres restrukturyzacji, ale też prosić o dary, takie jak roztropność i dobre decyzje dla nas zarządzających – tłumaczył minister Tobiszowski.

Nieodłącznym elementem pielgrzymki do Piekar Śląskich jest procesja z obrazem Matki Boskiej, niesionym przez górników. Wyrusza ona z bazyliki, aby dotrzeć na Kalwarię. Na jej czele szedł m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który na Kalwarii wygłosił powitalne przemówienie.

Metropolita nawiązał do historycznych wydarzeń, które są przeżywane w 2018 r. Wymienił 700. rocznicę poświęcenia pierwszego kościoła w Piekarach Śląskich, 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50. rocznicę powołania do życia Uniwersytetu Śląskiego.

List powitalny odczytał legat papieski kard. Zenon Grocholewski, który przewodniczył odprawionej na Kalwarii mszy świętej.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!