• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Branża górnicza na pielgrzymce w Piekarach

Dar i podziękowania

Górników z obrazem na czele procesji prowadził m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Autor: Bartłomiej Szopa
Górników z obrazem na czele procesji prowadził m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Utworzono: piątek, 01 czerwca 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Tysiące osób przybyło w niedzielę, 27 maja, do Piekar Śląskich, by jak co roku uczestniczyć w pielgrzymce młodzieńców i mężczyzn do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Poprzednie lata przyzwyczaiły nas już do tego, że piekarską Matkę Boską odwiedza sporo górników, ale w tym roku ich reprezentacja była wyjątkowo liczna.

- Niezmiernie się cieszę, że po raz pierwszy do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej udali się ze mną przedstawiciele zarządów: Polskiej Grupy Górniczej, Węglokoksu i Węglokoksu Kraj, Taurona Wydobycie, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, JSW Innowacje, Polskiej Grupy Energetycznej, Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Wyższego Urzędu Górniczego i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego – mówił uczestniczący w pielgrzymce wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który w Piekarach spotkał się na chwilę z dziennikarzami.

Górnicza reprezentacja przywiozła ze sobą dar dla Sanktuarium w postaci kielicha mszalnego: częściowo złotego, a częściowo wykonanego z węgla.

- Przybyliśmy, aby podziękować za ten okres restrukturyzacji, ale też prosić o dary, takie jak roztropność i dobre decyzje dla nas zarządzających – tłumaczył minister Tobiszowski.

Nieodłącznym elementem pielgrzymki do Piekar Śląskich jest procesja z obrazem Matki Boskiej, niesionym przez górników. Wyrusza ona z bazyliki, aby dotrzeć na Kalwarię. Na jej czele szedł m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który na Kalwarii wygłosił powitalne przemówienie.

Metropolita nawiązał do historycznych wydarzeń, które są przeżywane w 2018 r. Wymienił 700. rocznicę poświęcenia pierwszego kościoła w Piekarach Śląskich, 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50. rocznicę powołania do życia Uniwersytetu Śląskiego.

List powitalny odczytał legat papieski kard. Zenon Grocholewski, który przewodniczył odprawionej na Kalwarii mszy świętej.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!