• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce drogą do innowacji

Bodziec dla branży

Węgiel brunatny wydobywa się w Polsce w pięciu kopalniach odkrywkowych: Bełchatów, Turów, Konin, Adamów i Sieniawa.
Autor: Maciej Dorosiński
Węgiel brunatny wydobywa się w Polsce w pięciu kopalniach odkrywkowych: Bełchatów, Turów, Konin, Adamów i Sieniawa.
Utworzono: czwartek, 07 czerwca 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

- Myślę, że nareszcie możemy mówić o powrocie węgla brunatnego do polskiej gospodarki – powiedział w poniedziałek, 4 czerwca, w Chorzowie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, komentując fakt, że 30 maja rząd przyjął „Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce”.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii przypomniał, że w latach 2014 i 2015 surowiec ten nie był w założeniach miksu energetycznego przewidywany jako element źródeł energii dla naszego kraju.

- Po pracach, które trwały ponad rok, po konsultacjach ze stroną społeczną, z przedsiębiorcami i ekspertami, udało nam się wypracować wizję i miejsce tego surowca w polskiej gospodarce i mamy dziś pytanie nie „czy odkrywka Złoczew”, ale „kiedy?”, rozmawiamy również na temat odkrywki Ościsłowo i przewidujemy do 2050 r. rolę sektora węgla brunatnego w polskiej energetyce i to jest zawarte w miksie (energetycznym – red.), a odpowiedzią na to jest program dla sektora węgla brunatnego przyjęty przez rząd – podkreślił Tobiszowski, dodając, że program zakłada też liczne badania nad tym surowcem.

- Zauważyłem, że przedstawiciele sektora węgla brunatnego, odkąd przez Ministerstwo Energii został przyjęty program, rozpoczęli dużą aktywność. Ta aktywność przejawia się wśród ekspertów i menedżerów. Mówi się o zgazowywaniu węgla brunatnego, zastanawiamy się nad przyspieszeniem nowych technologii, jak go wykorzystać, jak go lepiej transportować, jak lepiej i efektywniej eksploatować i myślę, że to jest bodziec dla branży, która obok węgla kamiennego była trochę zapomniana, a teraz zaczyna mieć swoją wiosenkę i oby tak było, bo mamy złoża, mamy kadry i mamy zapotrzebowanie – zaznaczył minister.

Jak poinformowało Ministerstwo Energii, program dla sektora górnictwa węgla brunatnego ma być mapą drogową dla rozwoju inwestycji w tym obszarze. Głównym jego celem jest stworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu energii elektrycznej z węgla brunatnego w oparciu o innowacyjne i efektywne technologie, w tym również przez wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!