• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Czystsze powietrze, lepsza organizacja komunikacji i rozwój energetyki odnawialnej. To się opłaci

Ekoprojekty z dofinansowaniem

Katowice otrzymają dofiansowanie na stworzenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem
Autor: Maciej Dorosiński
Katowice otrzymają dofiansowanie na stworzenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem
Utworzono: czwartek, 07 czerwca 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Zarząd Województwa Śląskiego wybrał 95 inwestycji ekologicznych, które otrzymają ponad 295 mln zł dofinansowania. Mają one podnieść standardy życia w aglomeracji, a ich sfinansowanie jest możliwe dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego. Szeroką listę działań proekologicznych ma również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ich celem jest głównie ochrona powietrza.

Ponad 3 tys. wniosków beneficjentów programu Smog Stop zostało pozytywnie rozpatrzonych przez WFOŚiGW w Katowicach. Oznacza to, że tyle właśnie starych palenisk przestanie zatruwać środowisko już w najbliższym sezonie grzewczym. Z kolei 21 mln zł przeznaczonych zostało na dofinansowanie 22 zadań zgłoszonych przez beneficjentów z województwa śląskiego w ramach programu KAWKA. Zakłada on dofinansowanie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedsięwzięć służących likwidacji niskiej emisji oraz rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył w naszym regionie ponad 12 mln zł, a Wojewódzki Fundusz blisko 10 mln zł.

Są również środki na zadania związane z rozwojem infrastruktury transportu niskoemisyjnego. Dofinansowanie otrzyma m.in. miasto Katowice na stworzenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 56,4 mln zł, z czego 47,8 mln zostanie dofinansowanych w ramach RPO. Miasto wyłoży ze swej kasy 8,6 mln zł.

System zostanie wdrożony na terenie Katowic na wybranych ciągach ulic i skrzyżowaniach. Jego działanie w praktyce oznacza m.in.: automatyczne sterowanie sygnalizacją zapewniające optymalną płynność ruchu, bieżące informowanie o zatorach ulicznych, wprowadzenie priorytetu – tj. zielonego światła – dla tramwajów na skrzyżowaniach, możliwość kierowania pojazdów komunikacji publicznej na trasy alternatywne czy też bieżące informowanie pasażerów w zakresie kursowania tramwajów i autobusów. Nowy system ma być zintegrowany z innymi istniejącymi na terenie Katowic, m.in. z Katowickim Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analizy (KISMiA), Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) oraz systemem Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP).

W ramach województwa powstaną również centra przesiadkowe w Bieruniu, Czeladzi, Mikołowie, Pyskowicach, Lublińcu, Herbach, Sośnicowicach i Knurowie. Łączne dofinansowanie przeznaczone dla nich to ponad 122,7 mln zł.

Pozostałe projekty to już inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej w budynkach infrastruktury publicznej i mieszkaniowej. Na ich realizację przeznaczono łącznie 173 mln zł.

- Koncentrujemy się na rozwoju, innowacjach i nowych technologiach. Daje nam to możliwość dokładania, podobnie jak poszczególne miasta regionu, kolejnych cegiełek w walce ze smogiem – przyznał marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!