• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Czystsze powietrze, lepsza organizacja komunikacji i rozwój energetyki odnawialnej. To się opłaci

Ekoprojekty z dofinansowaniem

Katowice otrzymają dofiansowanie na stworzenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem
Autor: Maciej Dorosiński
Katowice otrzymają dofiansowanie na stworzenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem
Utworzono: czwartek, 07 czerwca 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Zarząd Województwa Śląskiego wybrał 95 inwestycji ekologicznych, które otrzymają ponad 295 mln zł dofinansowania. Mają one podnieść standardy życia w aglomeracji, a ich sfinansowanie jest możliwe dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego. Szeroką listę działań proekologicznych ma również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ich celem jest głównie ochrona powietrza.

Ponad 3 tys. wniosków beneficjentów programu Smog Stop zostało pozytywnie rozpatrzonych przez WFOŚiGW w Katowicach. Oznacza to, że tyle właśnie starych palenisk przestanie zatruwać środowisko już w najbliższym sezonie grzewczym. Z kolei 21 mln zł przeznaczonych zostało na dofinansowanie 22 zadań zgłoszonych przez beneficjentów z województwa śląskiego w ramach programu KAWKA. Zakłada on dofinansowanie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedsięwzięć służących likwidacji niskiej emisji oraz rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył w naszym regionie ponad 12 mln zł, a Wojewódzki Fundusz blisko 10 mln zł.

Są również środki na zadania związane z rozwojem infrastruktury transportu niskoemisyjnego. Dofinansowanie otrzyma m.in. miasto Katowice na stworzenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 56,4 mln zł, z czego 47,8 mln zostanie dofinansowanych w ramach RPO. Miasto wyłoży ze swej kasy 8,6 mln zł.

System zostanie wdrożony na terenie Katowic na wybranych ciągach ulic i skrzyżowaniach. Jego działanie w praktyce oznacza m.in.: automatyczne sterowanie sygnalizacją zapewniające optymalną płynność ruchu, bieżące informowanie o zatorach ulicznych, wprowadzenie priorytetu – tj. zielonego światła – dla tramwajów na skrzyżowaniach, możliwość kierowania pojazdów komunikacji publicznej na trasy alternatywne czy też bieżące informowanie pasażerów w zakresie kursowania tramwajów i autobusów. Nowy system ma być zintegrowany z innymi istniejącymi na terenie Katowic, m.in. z Katowickim Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analizy (KISMiA), Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) oraz systemem Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP).

W ramach województwa powstaną również centra przesiadkowe w Bieruniu, Czeladzi, Mikołowie, Pyskowicach, Lublińcu, Herbach, Sośnicowicach i Knurowie. Łączne dofinansowanie przeznaczone dla nich to ponad 122,7 mln zł.

Pozostałe projekty to już inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej w budynkach infrastruktury publicznej i mieszkaniowej. Na ich realizację przeznaczono łącznie 173 mln zł.

- Koncentrujemy się na rozwoju, innowacjach i nowych technologiach. Daje nam to możliwość dokładania, podobnie jak poszczególne miasta regionu, kolejnych cegiełek w walce ze smogiem – przyznał marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!