• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Dochód gwarantowany to jeden z pomysłów lidera regionalnych struktur największego związku zawodowego w Polsce

Nowy stary szef Solidarności

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz chciałby na Śląsku przeprowadzić pilotażowy program tzw. dochodu gwarantowanego.
Autor: Maciej Dorosiński
Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz chciałby na Śląsku przeprowadzić pilotażowy program tzw. dochodu gwarantowanego.
Utworzono: czwartek, 21 czerwca 2018
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Dominik Kolorz przez kolejne cztery lata będzie przewodniczącym śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Największej regionalnej strukturze związku szefuje od marca 2011 r. Wcześniej był szefem górniczej Solidarności.

Wybory odbyły się w ubiegły czwartek, 14 czerwca, w czasie Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „S”. Kolorz był jedynym kandydatem. Za jego wyborem opowiedziało się 159 delegatów, 12 było przeciwnych, 1 głos był nieważny.

- Jestem usatysfakcjonowany tym, że prawie 90 proc. delegatów znowu obdarzyło mnie zaufaniem. To jest dobry wynik, ale też duża odpowiedzialność. Myślę, że nie zawiodę całego regionu i te dwie niepełne kadencje też zadecydowały o tym, że dzisiaj uzyskałem takie poparcie - skomentował Kolorz.

W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że kadencja 2018-2022 to szereg dużych wyzwań.

- Chcemy wprowadzić nieco nowalijek do życia społecznego. Na dzisiaj może się to wydawać pomysł nieco szalony, ale jestem zdecydowany, żeby na Śląsku przeprowadzić pilotażowy program tzw. dochodu gwarantowanego – powiedział nowy stary przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”.

Przewodniczący odniósł się także do stanu realizacji Programu dla Śląska.
- My w tej chwili monitorujemy wdrażanie tych wszystkich projektów inwestycyjnych, które mają mieć miejsce w ramach Programu dla Śląska. Niestety niektóre z nich idą jak po grudzie, ale myślę, że końcówka tego roku to będzie taki przegląd, na jakim etapie realizacji programu jesteśmy. Gdyby tak się stało, że niektóre z tych inwestycji nie są realizowane, to nie ukrywam, że będziemy się bardzo mocno upominać o ich przeprowadzenie. Bardzo mocno oznacza, że sztandary trzeba będzie przeprać i jechać upomnieć się o to, żeby ten program był urzeczywistniony - stwierdził.

Wśród kwestii, które będą podejmowane w tej kadencji, wymienił m.in. przemysł energochłonny.

- Przemysł energochłonny to jest taki element, który został jeszcze z tamtej kadencji. Rząd tutaj przegrał wszystkie tematy. Przespał temat związany z wprowadzeniem w naszym kraju pakietu klimatycznego. Jeżeli przemysł energochłonny, funkcjonujący w naszym kraju, a szczególnie na Śląsku, dalej będzie pozbawiony takiego systemu wsparcia, tak jak jest to w Unii Europejskiej, to on nie przetrwa. My nie możemy sobie pozwolić na takie coś. Nasze stalownie, nasze hutnictwo to kilkadziesiąt miejsc pracy na Śląsku - ocenił Kolorz.

Podczas obrad WZD wybrano również skład Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność i Komisji Rewizyjnej, a także delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów związku. Delegaci przez aklamację poparli kandydaturę Piotra Dudy na przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Wybory odbędą się w październiku w Częstochowie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!