• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Dochód gwarantowany to jeden z pomysłów lidera regionalnych struktur największego związku zawodowego w Polsce

Nowy stary szef Solidarności

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz chciałby na Śląsku przeprowadzić pilotażowy program tzw. dochodu gwarantowanego.
Autor: Maciej Dorosiński
Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz chciałby na Śląsku przeprowadzić pilotażowy program tzw. dochodu gwarantowanego.
Utworzono: czwartek, 21 czerwca 2018
Autor: Maciej Dorosiński
Źródło: Trybuna Górnicza

Dominik Kolorz przez kolejne cztery lata będzie przewodniczącym śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Największej regionalnej strukturze związku szefuje od marca 2011 r. Wcześniej był szefem górniczej Solidarności.

Wybory odbyły się w ubiegły czwartek, 14 czerwca, w czasie Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „S”. Kolorz był jedynym kandydatem. Za jego wyborem opowiedziało się 159 delegatów, 12 było przeciwnych, 1 głos był nieważny.

- Jestem usatysfakcjonowany tym, że prawie 90 proc. delegatów znowu obdarzyło mnie zaufaniem. To jest dobry wynik, ale też duża odpowiedzialność. Myślę, że nie zawiodę całego regionu i te dwie niepełne kadencje też zadecydowały o tym, że dzisiaj uzyskałem takie poparcie - skomentował Kolorz.

W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że kadencja 2018-2022 to szereg dużych wyzwań.

- Chcemy wprowadzić nieco nowalijek do życia społecznego. Na dzisiaj może się to wydawać pomysł nieco szalony, ale jestem zdecydowany, żeby na Śląsku przeprowadzić pilotażowy program tzw. dochodu gwarantowanego – powiedział nowy stary przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”.

Przewodniczący odniósł się także do stanu realizacji Programu dla Śląska.
- My w tej chwili monitorujemy wdrażanie tych wszystkich projektów inwestycyjnych, które mają mieć miejsce w ramach Programu dla Śląska. Niestety niektóre z nich idą jak po grudzie, ale myślę, że końcówka tego roku to będzie taki przegląd, na jakim etapie realizacji programu jesteśmy. Gdyby tak się stało, że niektóre z tych inwestycji nie są realizowane, to nie ukrywam, że będziemy się bardzo mocno upominać o ich przeprowadzenie. Bardzo mocno oznacza, że sztandary trzeba będzie przeprać i jechać upomnieć się o to, żeby ten program był urzeczywistniony - stwierdził.

Wśród kwestii, które będą podejmowane w tej kadencji, wymienił m.in. przemysł energochłonny.

- Przemysł energochłonny to jest taki element, który został jeszcze z tamtej kadencji. Rząd tutaj przegrał wszystkie tematy. Przespał temat związany z wprowadzeniem w naszym kraju pakietu klimatycznego. Jeżeli przemysł energochłonny, funkcjonujący w naszym kraju, a szczególnie na Śląsku, dalej będzie pozbawiony takiego systemu wsparcia, tak jak jest to w Unii Europejskiej, to on nie przetrwa. My nie możemy sobie pozwolić na takie coś. Nasze stalownie, nasze hutnictwo to kilkadziesiąt miejsc pracy na Śląsku - ocenił Kolorz.

Podczas obrad WZD wybrano również skład Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność i Komisji Rewizyjnej, a także delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów związku. Delegaci przez aklamację poparli kandydaturę Piotra Dudy na przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Wybory odbędą się w październiku w Częstochowie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!