• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Kolejna edycja Runmageddonu w górniczym klimacie w kopalni Pniówek

Runmageddon - bieg ku pamięci

Choć bieg rozgrywany był na terenie kopalni należącej do JSW, na starcie stawiła się solidna reprezentacja górników z Polskiej Grupy Górniczej.
Autor: Bartłomiej Szopa
Choć bieg rozgrywany był na terenie kopalni należącej do JSW, na starcie stawiła się solidna reprezentacja górników z Polskiej Grupy Górniczej.
Utworzono: środa, 04 lipca 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Ponad 5 tys. osób przez dwa dni zmagało się z trasami Runmageddonu, czyli ekstremalnego biegu z przeszkodami, zorganizowanego po raz kolejny na terenie należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek.

- W listopadzie ubiegłego roku walczyliście na tej trasie i obiecaliśmy, że spotkamy się latem i jesteśmy tu – mówił do zawodników wiceprezes JSW Tomasz Śledź.

Tegorocznej edycji przyświecało wyjątkowe hasło „Górnicy pamiętamy – 05.05.2018”.

W ten sposób uczestnicy chcieli dać wyraz solidarności z rodzinami i bliskimi górników, którzy zginęli tragicznie w niedawnej katastrofie w ruchu Zofiówka.

Na zdjęciu: Zawodnicy podczas Runmageddonu przy kopalni Pniówek mogli startować na jednej z trzech tras, różniących się długością i liczbą przeszkód do pokonania (fot. Bartłomiej Szopa)

 

- My walczymy na trasach, a Oni codziennie walczą pod ziemią, fedrując, wydobywając, ciężko pracując. Niestety, nie wszyscy wracają z powrotem po pracy do domu, do rodziny. Dlatego szczególnie doceniamy i patrzymy z podziwem na bohaterską postawę ratowników, którzy walczyli o życie uwięzionych pod ziemią górników. Myślami jesteśmy z Wami! Takiej sile i charakterowi nie jest w stanie dorównać nikt – podkreślają organizatorzy Runmageddonu.

Zawodnicy, którzy przyjechali do Pniówka, mieli do wyboru jedną z trzech tras: Runmageddon Intro (3 km i 15 przeszkód), Runmageddon Rekrut (6 km i 30 przeszkód) i Runmageddon Classic (12 km i 50 przeszkód).

Na zdjęciu: Część przeszkód, które pokonywali zawodnicy, została wykonana z elementów maszyn górniczych i wyposażenia kopalnianych wyrobisk. (fot. Bartłomiej Szopa)

 

Runmageddon jest największym w Polsce i najbardziej ekstremalnym w Europie cyklicznym biegiem przez przeszkody. Zmagania odbywają się w kilkunastu lokalizacjach rocznie.

- Specyfika tej formy aktywności polega przede wszystkim na dobrej zabawie, ale pozwala też sprawdzić siebie. Dzięki ogromnemu wysiłkowi fizycznemu i psychicznemu, w którym pokonuje się swoje słabości, a dopiero potem rywali, uczestnicy poznają swoje maksymalne możliwości. Mają oni do przebycia różne odcinki trasy z torami przeszkód – wspinają się, czołgają, brną w błocie, skaczą, a także mierzą z wodą oraz ogniem – wyjaśniają organizatorzy.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!