• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Komisja WUG przesłuchała już 35 świadków

Akcja w Zofiówce przebiegała sprawnie

Przewodniczącym komisji badającej przyczyny i okoliczności wypadku w Zofiówce jest Zbigniew Rawicki, dyrektor departamentu górnictwa w Wyższym Urzędzie Górniczym.
Autor: Bartłomiej Szopa
Przewodniczącym komisji badającej przyczyny i okoliczności wypadku w Zofiówce jest Zbigniew Rawicki, dyrektor departamentu górnictwa w Wyższym Urzędzie Górniczym.
Utworzono: środa, 04 lipca 2018
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

Przesłuchania świadków oraz badanie dokumentów i odczytów aparatury sejsmologicznej – tym m.in. zajmują się członkowie Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku w kopalni Zofiówka. Kolejne posiedzenie komisji powołanej przez Wyższy Urząd Górniczy zaplanowano na 18 lipca.

Jak poinformował Zbigniew Rawicki, dyrektor departamentu górnictwa w WUG oraz przewodniczący komisji, mimo intensywnych prac (w środę, 27 czerwca, odbyło się drugie posiedzenie komisji), wciąż trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka była przyczyna tąpnięcia, do którego doszło 5 maja w kopalni Zofiówka. W wyniku wypadku 5 górników zginęło, a czterech odniosło lżejsze obrażenia.

Do tej pory członkowie komisji (w asyście policji) przesłuchali 35 świadków, m.in. pracowników kopalni różnego szczebla oraz ratowników biorących udział w akcji ratunkowej. Oprócz tego prace komisji skupiają się na dokładnej analizie dokumentów, danych odczytywanych z kopalnianych urządzeń oraz przesłuchaniu zapisów taśm rejestrujących przebieg akcji ratunkowej.

- Jednak ze względu na skomplikowany charakter wstrząsu, który doprowadził do katastrofy, na tę chwilę nie można w sposób jednoznaczny wysuwać jakichkolwiek wniosków, zarówno co do przyczyn, jak i działań zapobiegających tego typu zdarzeniom w przyszłości. Wstrząs, który doprowadził do tego zdarzenia, był niestety nie do przewidzenia i był zaskoczeniem – zaznaczył Rawicki.

Na tym etapie prac członkowie komisji pozytywnie ocenili akcję ratowniczą. Jak podkreślił przewodniczący komisji, była to jedna z najtrudniejszych akcji w powojennej historii polskiego górnictwa węgla kamiennego, ale mimo przeszkód przebiegała sprawnie, a ratownicy użyli wszelkich możliwych środków, aby dotrzeć do poszukiwanych górników. 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Zarząd KSSE przedstawił aktywność Strefy w 2018 r. w czasie spotkania z dziennikarzami w Katowicach

KSSE zachowała pozycję lidera

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w 2018 r. pozyskała 51 inwestycji...
Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia. Miał 89 lat

Reżyser i węgiel

Kazimierz Kutz, reżyser, pisarz, felietonista, Ślązak z krwi i kości....
Umowę dotyczącą wsparcia dla inwestycji tuż przed świętami podpisali szefowie JSW Koks i NFOŚiGW

Koksownia wytworzy ciepło i prąd

Nowoczesny blok energetyczny w Koksowni Radlin powstanie dzięki pożyczce z...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!