• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Zmiany konieczne, choć kłopotliwe dla sprzedawców

By odbiorca wiedział, co kupuje

Normy będą zastosowane w przypadku paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW, czyli w kotłowniach przy budynkach mieszkalnych takich jak np. szkoły czy szpitale.
Autor: ARC/Andrzej Bęben
Normy będą zastosowane w przypadku paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW, czyli w kotłowniach przy budynkach mieszkalnych takich jak np. szkoły czy szpitale.
Utworzono: czwartek, 12 lipca 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Normy są potrzebne, chociażby po to, aby wyeliminować muły i flotokoncentraty z sektora komunalno-bytowego. My też domagaliśmy się wyeliminowania tych paliw z obrotu detalicznego – przyznał w rozmowie z Trybuną Górniczą Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, komentując uchwaloną w zeszłym tygodniu przez posłów nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zaznaczył jednak, że zmiany wywołują w nim „mieszane uczucia”.

- Ustawa jest w naszym odczuciu mocno nieprecyzyjna i generuje sporo znaków zapytania dla sprzedawców węgla na temat tego, jak mają postępować, aby spełnić jej zapisy. Problem ten jest tym trudniejszy do rozwiązania, że w projekcie skrócono vacatio legis z pierwotnych 6 miesięcy do zaledwie 2 tygodni. Oznacza to, że zwłaszcza małe firmy będą mieć duży problem z dostosowaniem swojego asortymentu, szczególnie że jesteśmy właściwie tuż przed sezonem grzewczym i na składach zgromadzono już sporo węgla. Sytuacja, która zmienia się na wariackich papierach, generuje więc koszty i kolejne problemy. W efekcie przełoży się to na wyższe ceny węgla – stwierdził.
Dlaczego więc w Sejmie zabrakło głosu w interesie sprzedawców? - To chyba kwestia wizerunkowo-PR-owa. Bo jak się powie, że ustawa jest po to, by ograniczyć smog, wyeliminować najgorsze paliwa, to każdy w trosce o własny wizerunek poprze taki projekt. A diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, które bezpośrednio dotkną tylko wąską grupę dystrybutorów węgla – dodaje.

Prace nad nowymi przepisami ciągną się już jednak od dawna, a dokładnie od poprzedniej kadencji Sejmu.

- Ustawa wpłynie przede wszystkim na uporządkowanie rynku sprzedażowego. Taka inicjatywa miała miejsce już w poprzedniej kadencji Sejmu, lecz utknęła na etapie prac senackich. Byłem jedną z osób zaangażowanych w prace nad ustawą wspólnie z ówczesnym Ministerstwem Gospodarki. Po powstaniu Ministerstwa Energii i trudnych miesiącach poświęconych ratowaniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i powołaniu do życia PGG wróciliśmy do tego dokumentu. Projekt został uzupełniony o zapisy dotyczące certyfikacji węgla na składach i cały system kontroli na wzór tego, co funkcjonuje w przypadku innych paliw. Budujemy system, który pozwoli kontrolować to, co na polskim rynku będzie sprzedawane. Certyfikowanie węgla na składach ma pozwolić na to, żeby każdy, kto kupuje polski węgiel, a szczególnie odbiorca indywidualny, wiedział, co kupuje – ocenił rozmawiając z TG wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Nowe przepisy – co podkreśla Łukasz Horbacz - pokrywają się w dużej mierze z zapisami uchwał antysmogowych, które weszły już w życie m.in. w województwie śląskim. W pracach nad uchwałą uczestniczył m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Od wielu lat dostrzegamy problem niskiej emisji i staramy się z nim walczyć, ale potrzeba systemowych rozwiązań, bo najbardziej cierpią z tego powodu mieszkańcy regionu – przekonywali wówczas przedstawiciele WFOŚiGW. Teraz wszystko wskazuje na to, że poprzez nowelizację ustawy takie systemowe rozwiązanie obejmie swoim zasięgiem cały kraj.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!