• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Zmiany konieczne, choć kłopotliwe dla sprzedawców

By odbiorca wiedział, co kupuje

Normy będą zastosowane w przypadku paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW, czyli w kotłowniach przy budynkach mieszkalnych takich jak np. szkoły czy szpitale.
Autor: ARC/Andrzej Bęben
Normy będą zastosowane w przypadku paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW, czyli w kotłowniach przy budynkach mieszkalnych takich jak np. szkoły czy szpitale.
Utworzono: czwartek, 12 lipca 2018
Autor: Bartłomiej Szopa
Źródło: Trybuna Górnicza

Normy są potrzebne, chociażby po to, aby wyeliminować muły i flotokoncentraty z sektora komunalno-bytowego. My też domagaliśmy się wyeliminowania tych paliw z obrotu detalicznego – przyznał w rozmowie z Trybuną Górniczą Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, komentując uchwaloną w zeszłym tygodniu przez posłów nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zaznaczył jednak, że zmiany wywołują w nim „mieszane uczucia”.

- Ustawa jest w naszym odczuciu mocno nieprecyzyjna i generuje sporo znaków zapytania dla sprzedawców węgla na temat tego, jak mają postępować, aby spełnić jej zapisy. Problem ten jest tym trudniejszy do rozwiązania, że w projekcie skrócono vacatio legis z pierwotnych 6 miesięcy do zaledwie 2 tygodni. Oznacza to, że zwłaszcza małe firmy będą mieć duży problem z dostosowaniem swojego asortymentu, szczególnie że jesteśmy właściwie tuż przed sezonem grzewczym i na składach zgromadzono już sporo węgla. Sytuacja, która zmienia się na wariackich papierach, generuje więc koszty i kolejne problemy. W efekcie przełoży się to na wyższe ceny węgla – stwierdził.
Dlaczego więc w Sejmie zabrakło głosu w interesie sprzedawców? - To chyba kwestia wizerunkowo-PR-owa. Bo jak się powie, że ustawa jest po to, by ograniczyć smog, wyeliminować najgorsze paliwa, to każdy w trosce o własny wizerunek poprze taki projekt. A diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, które bezpośrednio dotkną tylko wąską grupę dystrybutorów węgla – dodaje.

Prace nad nowymi przepisami ciągną się już jednak od dawna, a dokładnie od poprzedniej kadencji Sejmu.

- Ustawa wpłynie przede wszystkim na uporządkowanie rynku sprzedażowego. Taka inicjatywa miała miejsce już w poprzedniej kadencji Sejmu, lecz utknęła na etapie prac senackich. Byłem jedną z osób zaangażowanych w prace nad ustawą wspólnie z ówczesnym Ministerstwem Gospodarki. Po powstaniu Ministerstwa Energii i trudnych miesiącach poświęconych ratowaniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i powołaniu do życia PGG wróciliśmy do tego dokumentu. Projekt został uzupełniony o zapisy dotyczące certyfikacji węgla na składach i cały system kontroli na wzór tego, co funkcjonuje w przypadku innych paliw. Budujemy system, który pozwoli kontrolować to, co na polskim rynku będzie sprzedawane. Certyfikowanie węgla na składach ma pozwolić na to, żeby każdy, kto kupuje polski węgiel, a szczególnie odbiorca indywidualny, wiedział, co kupuje – ocenił rozmawiając z TG wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Nowe przepisy – co podkreśla Łukasz Horbacz - pokrywają się w dużej mierze z zapisami uchwał antysmogowych, które weszły już w życie m.in. w województwie śląskim. W pracach nad uchwałą uczestniczył m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Od wielu lat dostrzegamy problem niskiej emisji i staramy się z nim walczyć, ale potrzeba systemowych rozwiązań, bo najbardziej cierpią z tego powodu mieszkańcy regionu – przekonywali wówczas przedstawiciele WFOŚiGW. Teraz wszystko wskazuje na to, że poprzez nowelizację ustawy takie systemowe rozwiązanie obejmie swoim zasięgiem cały kraj.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!