• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Na terenach zamkniętej kopalni może powstać kilka tysięcy miejsc pracy

Krupiński będzie przykładem

Po prezentacji programu rewitalizacji terenów dawnej kopalni Krupiński podpisano siedem listów intencyjnych z partnerami, którzy chcą realizować innowacyjne projekty w Suszcu oraz umowę o współpracy z Uniwersytetem w Chemnitz
Autor: Jacek Madeja
Po prezentacji programu rewitalizacji terenów dawnej kopalni Krupiński podpisano siedem listów intencyjnych z partnerami, którzy chcą realizować innowacyjne projekty w Suszcu oraz umowę o współpracy z Uniwersytetem w Chemnitz
Utworzono: czwartek, 26 lipca 2018
Autor: Jacek Madeja
Źródło: Trybuna Górnicza

Tysiące miejsc pracy opartych na innowacyjnym przemyśle to część programu rewitalizacji terenów zamkniętej kopalni Krupiński, przedstawionego przez Jastrzębską Spółkę Węglową. W Suszcu mają powstać m.in.: fabryka ogniw wodorowych, zakład produkcji włókien węglowych oraz elektrownia szczytowo-pompowa.

Prezentująca projekt konferencja, w której oprócz przedstawicieli zarządów JSW i JSW Innowacje, udział wzięli m.in. szefowie resortu energii Krzysztof Tchórzewski i Grzegorz Tobiszowski, odbyła się w czwartek, 19 lipca, w Warszawie. Program, który zaprezentowała JSW, został nazwany Nowy Suszec i zakłada reindustrializację i rewitalizację ok. 70 ha terenów zamkniętej kopalni Krupiński.

Pierwszym krokiem jest przeniesienie do Suszca części Jastrzębskich Zakładów Remontowych. Sztandarowym projektem ma być fabryka ogniw wodorowych stosowanych do napędzania pojazdów. Kolejne planowane projekty to m.in. utworzenie fabryki włókien węglowych, linii produkcyjnej autobusów wodorowych i elektrycznych, linii produkcyjnej elektrycznego samochodu dostawczego oraz utworzenie zakładu naprawiającego wagony, a w przyszłości produkującego lokomotywy wodorowe. W ramach rewitalizacji pokopalnianego terenu ma również powstać samowystarczalne osiedle mieszkaniowe ogrzewane wodami termalnymi oraz inkubator dla start-upów.
- Zarząd przedstawia ambitny program, według którego Krupiński będzie najlepiej na świecie zagospodarowanym terenem pogórniczym. To oczywiście na razie plan i trzeba będzie poczekać na efekty. Patrząc jednak na to, jaką drogę przeszła ostatnio spółka, jestem przekonany, że efekt będzie bardzo dobry. To przedsięwzięcie daje możliwość stworzenia kilku tysięcy miejsc pracy – powiedział minister Tchórzewski.

Pierwsze kroki w kierunku realizacji bardzo ambitnych planów zostały podjęte zaraz po prezentacji – JSW wraz z polskimi i zagranicznymi partnerami podpisała siedem listów intencyjnych oraz umowę o współpracy z Uniwersytetem w Chemnitz.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!