• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Nowe radiowozy z napędem hybrydowym trafią do największych miast aglomeracji

Ekologia śląskiej policji

St. asp. Jacek Prokop z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach już za moment wyruszy na patrol nowym radiowozem
Autor: Kajetan Berezowski
St. asp. Jacek Prokop z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach już za moment wyruszy na patrol nowym radiowozem
Utworzono: czwartek, 26 lipca 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Aż 43 nowe radiowozy zasilą flotę śląskiej policji. Samochody z napędem hybrydowym zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, środków samorządowych oraz budżetu KWP Katowice. Oznakowane pojazdy uroczyście odebrali przedstawiciele komend miejskich i powiatowych. Cała wartość inwestycji wyniosła prawie 4 mln zł.

A wszystko dzięki umowie zawartej w marcu 2018 r. pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki a Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach na dofinansowanie zadania pod nazwą „Nowocześni, szybcy, ekologiczni – zakup samochodów z napędem hybrydowym dla potrzeb śląskiej Policji. Etap II”.

- Nowe radiowozy mają bogate wyposażenie, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa i komfortu policjantom, którzy będą w nich pełnić służbę. Mowa tu o automatycznej bezstopniowej skrzyni biegów, automatycznej klimatyzacji oraz systemie multimedialnym z kamerą cofania – wymienia kom. Anna Orman, rzeczniczka katowickich mundurowych.

Każdy z pojazdów wart jest blisko 92 tys. zł brutto, a pod maską kryje się silnik o pojemności 1,8 litra i 136 KM. Napęd hybrydowy spełnia normę emisji zanieczyszczeń EURO6 , co daje efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery. Słowem, jest się z czego cieszyć.

Gospodarzem uroczystości przekazania pojazdów był komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, który wspólnie z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą oraz przedstawicielem rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysławem Drabkiem przekazał radiowozy komendantom miejskim i powiatowym garnizonu śląskiego. Do jakich zatem komend rozjechały się superradiowozy?

- Do dużych aglomeracji województwa śląskiego, charakteryzujących się znacznym natężeniem ruchu. Do Bielska-Białej, Bierunia, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Kłobucka, Lublińca, Mikołowa, Mysłowic, Pszczyny, Raciborza, Sosnowca, Tychów, Wodzisławia Śląskiego oraz Zabrza – dodaje kom. Anna Orman.

Dla przyszłych użytkowników nowo zakupionych samochodów zaplanowano szkolenia zorganizowane przez dostawcę pojazdów przy udziale importera. Obejmować ono będzie część teoretyczną i praktyczną.

- Samochody zapewnią nam maksimum bezpieczeństwa i komfortu pracy – zauważa st. asp. Jacek Prokop z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
Dodajmy, że komendant miejski policji w Katowicach, insp. Paweł Barski odebrał kluczyki do 7 oznakowanych pojazdów. Wszystkie trafią właśnie do policji drogowej.

W I etapie programu, przed rokiem, śląska policja otrzymała 34 nowe radiowozy również z napędem hybrydowym. Mundurowi ze Śląska są więc jak najbardziej „eko”. Żeby to potwierdzić ze stuprocentową pewnością, Zespół Profilaktyki Społecznej Katowickiej Komendy Policji po raz kolejny wziął udział w czerwcowym, leśnym pikniku pod hasłem „Ekoodpowiedzialnie”, który jak co roku miał miejsce w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach.

Dla mieszkańców miasta, tych młodych i tych starszych, była to doskonała okazja do przyjrzenia się z bliska nowoczesnym radiowozom z napędem hybrydowym. Mundurowi ogłosili przy okazji konkurs na najbardziej pomysłowo skonstruowany ekoradiowóz z surowców wtórnych. Do zabawy zostały zaproszone całe rodziny. Nagrodą w tej konkurencji była rodzinna gra planszowa „Sznupkowy patrol”. Bo też Sznupek, czyli maskotka śląskiej policji, obecny był osobiście na pikniku. Jak zwykle dzielnie pozował do zdjęć i pomagał dzieciom wykonywać prace plastyczne.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!