• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

TOMASZ ROGALA, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL

Utrata miejsc pracy

Autor: Bartłomiej Szopa
Utworzono: czwartek, 16 sierpnia 2018
Autor: JM
Źródło: Trybuna Górnicza

- Polityka klimatyczna zadziała się za szybko, zbyt intensywnie i doprowadziła do negatywnych skutków ekonomicznych i społecznych. Jedynym istotnym efektem jest przeniesienie miejsc pracy i produkcji poza Unię Europejską – powiedział podczas konferencji Społeczny PRE_COP24 Tomasz Rogala.

Prezydent Euracoal przypomniał, że w przypadku dwutlenku węgla człowiek odpowiada jedynie za 5 proc. jego globalnej emisji. Spośród tych 5 proc. kraje Unii Europejskiej mogą wpływać jedynie na 9 proc. emisji. Reszta pochodzi z innych państw świata, głównie Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych, które na dodatek wycofały się z porozumienia paryskiego, co oznacza, że nie zamierzają ograniczać emisji gazów cieplarnianych. W efekcie kraje Unii Europejskiej odpowiadają jedynie za 0,13 proc. emisji dwutlenku węgla.

- Powstaje pytanie: czy przez ostatnich 25 lat dekarbonizacji wydane miliardy euro rzeczywiście wpłynęły na ochronę środowiska? Polityka UE w zakresie dekarbonizacji wywołała bardzo interesujący skutek - zmniejszyliśmy produkcję węgla w UE i znacząco zwiększyliśmy produkcję węgla w Chinach, Australii, Indonezji i Ameryce Południowej. To oznacza, że przenieśliśmy jedynie emisję i miejsca pracy poza UE – zaakcentował Rogala.

Przedstawił również koszty społeczne i ekonomiczne tych działań. Ubiegłoroczny rosnący import węgla do krajów UE, który wyniósł 173 mln t, odpowiada wydobyciu 57 kopalń, które mogłyby dać 175 tys. miejsc pracy w samym górnictwie i kolejne 700 tys. w otoczeniu branży. Wg szacunków utrata przychodów z tytułu wynagrodzeń pracowników to ok. 13 mld euro.

Jak wskazał Rogala, import węgla w Europie wynika z tego, że rosnącego zapotrzebowania na prąd nie da się zaspokoić za pomocą odnawialnych źródeł energii.

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!