• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

TOMASZ ROGALA, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL

Utrata miejsc pracy

Autor: Bartłomiej Szopa
Utworzono: czwartek, 16 sierpnia 2018
Autor: JM
Źródło: Trybuna Górnicza

- Polityka klimatyczna zadziała się za szybko, zbyt intensywnie i doprowadziła do negatywnych skutków ekonomicznych i społecznych. Jedynym istotnym efektem jest przeniesienie miejsc pracy i produkcji poza Unię Europejską – powiedział podczas konferencji Społeczny PRE_COP24 Tomasz Rogala.

Prezydent Euracoal przypomniał, że w przypadku dwutlenku węgla człowiek odpowiada jedynie za 5 proc. jego globalnej emisji. Spośród tych 5 proc. kraje Unii Europejskiej mogą wpływać jedynie na 9 proc. emisji. Reszta pochodzi z innych państw świata, głównie Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych, które na dodatek wycofały się z porozumienia paryskiego, co oznacza, że nie zamierzają ograniczać emisji gazów cieplarnianych. W efekcie kraje Unii Europejskiej odpowiadają jedynie za 0,13 proc. emisji dwutlenku węgla.

- Powstaje pytanie: czy przez ostatnich 25 lat dekarbonizacji wydane miliardy euro rzeczywiście wpłynęły na ochronę środowiska? Polityka UE w zakresie dekarbonizacji wywołała bardzo interesujący skutek - zmniejszyliśmy produkcję węgla w UE i znacząco zwiększyliśmy produkcję węgla w Chinach, Australii, Indonezji i Ameryce Południowej. To oznacza, że przenieśliśmy jedynie emisję i miejsca pracy poza UE – zaakcentował Rogala.

Przedstawił również koszty społeczne i ekonomiczne tych działań. Ubiegłoroczny rosnący import węgla do krajów UE, który wyniósł 173 mln t, odpowiada wydobyciu 57 kopalń, które mogłyby dać 175 tys. miejsc pracy w samym górnictwie i kolejne 700 tys. w otoczeniu branży. Wg szacunków utrata przychodów z tytułu wynagrodzeń pracowników to ok. 13 mld euro.

Jak wskazał Rogala, import węgla w Europie wynika z tego, że rosnącego zapotrzebowania na prąd nie da się zaspokoić za pomocą odnawialnych źródeł energii.

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Fundacja Rodzin Górniczych zaprezentowała się w sobotę, 8 września, w Katowicach wśród około 60 śląskich stowarzyszeń na IX Festiwalu Organizacji Pozarządowych.

Zostały sieroty i żona w żałobie

Piotrek Holona z Radlina nie pamięta taty-górnika. W lipcu 1993...
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w miniony poniedziałek zaprezentował dziennikarzom i analitykom sytuację firmy

Ponad miliard złotych zysku

W poniedziałek, 27 sierpnia, Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała pierwsze półrocze...
W Polsko-Australijskim Forum Energetycznym w Sydney, którego inicjatorem był prezydent RP Andrzej Duda, uczestniczyli przedstawiciele firm z branż wydobywczej i energetycznej.

Doceniają nasze osiągnięcia

Górnicze i energetyczne know-how podbija australijski rynek. Jest spore zainteresowanie...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!