• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Pracownicy Fazosu nie zawiedli, kiedy 38 lat temu patrzył na nich kraj

Poszła iskra na cały Śląsk

Po odsłonięciu na murze tarnogórskiego ratusza tablicy o historycznym strajku w Fazosie w sierpniu 1980 r., jego uczestnicy – weterani Solidarności ustawili się do pamiątkowego zdjęcia z prezesem IPN dr Jarosławem Szarkiem
Autor: Witold Gałązka
Po odsłonięciu na murze tarnogórskiego ratusza tablicy o historycznym strajku w Fazosie w sierpniu 1980 r., jego uczestnicy – weterani Solidarności ustawili się do pamiątkowego zdjęcia z prezesem IPN dr Jarosławem Szarkiem
Utworzono: czwartek, 23 sierpnia 2018
Autor: AMC, WIG
Źródło: Trybuna Górnicza

Tarnowskie Góry obchodziły kolejną rocznicę strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos z sierpnia 1980 r. Odsłonięto tablicę pamiątkową i posadzono Dąb Wolności.

„Głos strajkującego Śląska, którego najwcześniejszym wyrazem była akcja w Tarnowskich Górach, w ogromnym stopniu przyczynił się do zwycięstwa Sierpnia’80” - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście, który w jego imieniu przeczytał zebranym Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzięli w nich udział m.in. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, bp Adam Wodarczyk, Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Piotr Duda, szef NSZZ Solidarność, Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, posłowie, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

- Będziemy godnymi dziedzicami starszych pokoleń - obiecywał Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Szef IPN przypomniał, że w sierpniu 1980 r. cała Polska patrzyła na Śląsk.

- Tu była ta pięść robotników. Władza chciała Śląsk przekupić, ale Śląsk kupić się nie dał, możecie być z tego dumni – powiedział Jarosław Szarek i dodał, że w tamtych czasach Fazos zyskał poparcie różnych środowisk, zjednoczył ludzi wokół pewnej idei.
Po mszy zasłużonym działaczom związkowym wręczono statuetki „Symbol wdzięczności w służbie tarnogórskiej Solidarności”. Następnie po przejściu na rynek na ścianie ratusza odsłonięto tablicę upamiętniającą wybuch strajku. Otwarto także wystawę „Solidarność Fazos 1980-1981”.

Protest w Fazosie rozlał się na cały region. Kolejne miały miejsce w jastrzębskich kopalniach i w Hucie Katowice. Po strajkach na Wybrzeżu i Śląsku podpisano tzw. porozumienia sierpniowe i powstał NSZZ Solidarność.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!