• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Pracownicy Fazosu nie zawiedli, kiedy 38 lat temu patrzył na nich kraj

Poszła iskra na cały Śląsk

Po odsłonięciu na murze tarnogórskiego ratusza tablicy o historycznym strajku w Fazosie w sierpniu 1980 r., jego uczestnicy – weterani Solidarności ustawili się do pamiątkowego zdjęcia z prezesem IPN dr Jarosławem Szarkiem
Autor: Witold Gałązka
Po odsłonięciu na murze tarnogórskiego ratusza tablicy o historycznym strajku w Fazosie w sierpniu 1980 r., jego uczestnicy – weterani Solidarności ustawili się do pamiątkowego zdjęcia z prezesem IPN dr Jarosławem Szarkiem
Utworzono: czwartek, 23 sierpnia 2018
Autor: AMC, WIG
Źródło: Trybuna Górnicza

Tarnowskie Góry obchodziły kolejną rocznicę strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos z sierpnia 1980 r. Odsłonięto tablicę pamiątkową i posadzono Dąb Wolności.

„Głos strajkującego Śląska, którego najwcześniejszym wyrazem była akcja w Tarnowskich Górach, w ogromnym stopniu przyczynił się do zwycięstwa Sierpnia’80” - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście, który w jego imieniu przeczytał zebranym Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzięli w nich udział m.in. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, bp Adam Wodarczyk, Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Piotr Duda, szef NSZZ Solidarność, Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, posłowie, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

- Będziemy godnymi dziedzicami starszych pokoleń - obiecywał Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Szef IPN przypomniał, że w sierpniu 1980 r. cała Polska patrzyła na Śląsk.

- Tu była ta pięść robotników. Władza chciała Śląsk przekupić, ale Śląsk kupić się nie dał, możecie być z tego dumni – powiedział Jarosław Szarek i dodał, że w tamtych czasach Fazos zyskał poparcie różnych środowisk, zjednoczył ludzi wokół pewnej idei.
Po mszy zasłużonym działaczom związkowym wręczono statuetki „Symbol wdzięczności w służbie tarnogórskiej Solidarności”. Następnie po przejściu na rynek na ścianie ratusza odsłonięto tablicę upamiętniającą wybuch strajku. Otwarto także wystawę „Solidarność Fazos 1980-1981”.

Protest w Fazosie rozlał się na cały region. Kolejne miały miejsce w jastrzębskich kopalniach i w Hucie Katowice. Po strajkach na Wybrzeżu i Śląsku podpisano tzw. porozumienia sierpniowe i powstał NSZZ Solidarność.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!