• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Wtedy Polska patrzyła na Śląsk

Utworzono: czwartek, 23 sierpnia 2018
Autor: wig
Źródło: Trybuna Górnicza

Dr JAROSŁAW SZAREK, prezes Instytutu Pamięci Narodowej:

Historia w sierpniu 1980 r. mogła potoczyć się inaczej. Gdy rozpoczynały się strajki, komuniści przystąpili do akcji „Lato’80”: mobilizacja wojska, milicji, przerzucanie oddziałów bliżej miast, gdzie działały Międzyzakładowe Komitety Strajkowe.

Stenogramy z Biura Politycznego KC PZPR pokazują, jak ówcześni władcy Polski zastanawiali się, czy mogą spacyfikować strajki. Pada m.in. pytanie: „czy jesteśmy w stanie znowu strzelać do robotników?” i twierdząca odpowiedź. Jednak ludzie w Tarnowskich Górach przełamali strach.
Strajk w Fazosie zaczął się 21 sierpnia, a dwa dni później, gdy delegat Włodzimierz Jackowski pojawił się w gdańskiej hali BHP i powiedział, że reprezentuje Górny Śląsk, powitała go owacja.

Było już wiadomo, że tej wielkiej rzeki Polaków nie da zatrzymać. Na nic czołgi, na nic wojsko, SB i milicja. Mimo że szybciej zastrajkował Dolny Śląsk, to wszyscy w Polsce patrzyli wtedy na tę ziemię, bo tu właśnie była ta pięść świata pracy. Tego samego, który komuniści przez wiele lat chcieli kupić. Ale Górnego Śląska, Ślązaków kupić się nie da! Stanęli w 1980 r. razem z całą Polską, a Tarnowskie Góry były pierwsze. Z tej historii możecie być dumni, tej zasługi nikt Śląskowi nie odbierze!

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Fundacja Rodzin Górniczych zaprezentowała się w sobotę, 8 września, w Katowicach wśród około 60 śląskich stowarzyszeń na IX Festiwalu Organizacji Pozarządowych.

Zostały sieroty i żona w żałobie

Piotrek Holona z Radlina nie pamięta taty-górnika. W lipcu 1993...
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej w miniony poniedziałek zaprezentował dziennikarzom i analitykom sytuację firmy

Ponad miliard złotych zysku

W poniedziałek, 27 sierpnia, Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała pierwsze półrocze...
W Polsko-Australijskim Forum Energetycznym w Sydney, którego inicjatorem był prezydent RP Andrzej Duda, uczestniczyli przedstawiciele firm z branż wydobywczej i energetycznej.

Doceniają nasze osiągnięcia

Górnicze i energetyczne know-how podbija australijski rynek. Jest spore zainteresowanie...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!