• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Na postawionym 10 lat temu obelisku widnieją nazwiska ofiar katastrofy w kopalni Makoszowy z 1958 roku

Wspomnienie górniczej tragedii

Uroczystości złożenia wieńców u stóp obelisku upamiętniającego ofiary katastrofy w kopalni Makoszowy towarzyszyła podniosła atmosfera. Górnicy minutą ciszy oddali cześć poległym.
Autor: Kajetan Berezowski
Uroczystości złożenia wieńców u stóp obelisku upamiętniającego ofiary katastrofy w kopalni Makoszowy towarzyszyła podniosła atmosfera. Górnicy minutą ciszy oddali cześć poległym.
Utworzono: piątek, 31 sierpnia 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

To była jedna z największych katastrof w historii kopalni Makoszowy. 28 sierpnia 1958 r. podczas prowadzenia prac montażowych zapaliła się najpierw drewniana obudowa przekopu, a następnie węgiel. Śmierć poniosło wówczas 72 górników. W 60. rocznicę tamtych wydarzeń, pod pomnikiem upamiętniającym tragedię, złożono wieńce i kwiaty.

Do wypadku doszło na poziomie 300 m, podczas cięcia stalowych elementów palnikiem acetylenowym. Ogień rozprzestrzeniał się po wyrobiskach, przedostając się w rejon, gdzie przebywało ok. 90 górników. Mieli przed sobą do pokonania 650-metrowy odcinek zadymionego chodnika, którym zamierzali się ewakuować. Byli wyposażeni w aparaty ucieczkowe, lecz ich wydajność była niewielka, zaledwie na 20 minut. Dla wielu czas ten okazał się niewystarczający. 42 górników uległo na miejscu śmiertelnemu zaczadzeniu. Inni, za namową przebywającego z nimi ratownika, zignorowali polecenie ewakuacji wyznaczonym chodnikiem i po przejściu ok. 150 m przez dym inną drogą ocaleli. W całej katastrofie, spośród 337 zagrożonych górników, 72 zginęło, a 87 poważnie zatruło się gazami. Mieli od 18 do 64 lat.

Na postawionym 10 lat temu naprzeciw kopalnianej bramy obelisku widnieją nazwiska ofiar katastrofy. Podczas uroczystości 28 sierpnia br. hołd poległym górnikom oddali wiceprezesi Spółki Restrukturyzacji Kopalń: Beata Barszczowska i Jacek Szuścik, Zygmunt Motyl - dyrektor kopalni Makoszowy, Tomasz Duda - dyrektor kopalni Sośnica, Krzysztof Lewandowski - wiceprezydent Zabrza oraz Joachim Bargiel - wójt Gierałtowic.

W przeddzień uroczystości przedstawiciele likwidowanej kopalni odwiedzili z drobnymi upominkami osiem żyjących wdów po górnikach, którzy wtedy stracili życie.

- Pamiętamy o nich. Pamiętamy o tych, którzy budowali potęgę górniczego Górnego Śląska i górniczego Zabrza. Nie ma chyba w naszym mieście rodziny, która nie byłaby w stanie wskazać w swym najbliższym otoczeniu kogoś, kto oddał swoje życie przy pracy w kopalni. Ta pamięć musi w nas pozostać – mówił Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Lewandowski podkreślił ogromne znaczenie węgla dla polskiej gospodarki wskazując, że kopalnia Makoszowy kryje w swoich podziemiach ogromne zasoby tego surowca.

- Musimy o tym mówić i zastanawiać się, w jaki sposób je eksploatować – tłumaczył.

Mirosław Dynak, radny Zabrza, oddając hołd poległym górnikom przypomniał, że zawodu górniczego nie sposób się dziś wstydzić.

- Nie możemy dać sobie wmówić, że węgiel jest już nam niepotrzebny. Nasza gospodarka wciąż go potrzebuje – przekonywał wyrażając żal, że kopalnia Makoszowy już nie fedruje.

A jak tamta tragedia sprzed 60 lat odbiła się na historii polskiego górnictwa?

- Przede wszystkim przyczyniła się do zmiany przepisów związanych z bezpieczeństwem w kopalniach. Zakazano m.in. stosowania otwartego ognia pod ziemią, zaczęto wprowadzać aparaty ucieczkowe o dłuższym czasie działania i udoskonalono zasady prowadzenia akcji ratowniczych – zwraca uwagę Wojciech Jaros, rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!