• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Programy, które realizują fundusze w całym kraju, nie dyskwalifikują węgla jako paliwa

Dzierżą palmę pierwszeństwa

WFOŚiGW w Katowicach dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zakres realizowanych działań
Autor: Maciej Dorosiński
WFOŚiGW w Katowicach dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zakres realizowanych działań
Utworzono: czwartek, 20 września 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Wśród szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działalność jednego jest szczególnie wyrazista. Ma swoją siedzibę w Katowicach i dysponuje największymi środkami w skali kraju.

Nie ma wątpliwości, że WFOŚiGW w Katowicach dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zakres realizowanych działań. Są to przedsięwzięcia edukacyjne zwłaszcza w dziedzinie walki ze smogiem. W ciągu minionego ćwierćwiecza WFOŚiGW wyasygnował ze swych środków ponad 8 mld zł na te właśnie cele. Tylko w latach 2013-2017 dofinansował bytomskie projekty na kwotę ponad 12 mln zł. Wśród najważniejszych przedsięwzięć znalazła się m.in. przebudowa zieleni oraz modernizacja stawu łabędziego w zabytkowym Parku Miejskim, rewitalizacja parku Fazaniec w Szombierkach, termomodernizcja budynków oraz szereg proekologicznych akcji edukacyjnych.

- Byliśmy, jesteśmy i chcemy być dalej najlepsi. Posiadamy największy potencjał i przodujemy w zasadzie w każdym zakresie, jeśli chodzi o działalność na rzecz środowiska. Około 400 mln zł rocznie przekazujemy w formie pożyczek i dotacji na rzecz ochrony środowiska. Te cyfry najlepiej obrazują skalę naszych działań – przyznaje Tomasz Bednarek, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Fundusz wspiera również nowoczesne i ekologiczne rozwiązania odnośnie technik grzewczych z wykorzystaniem węgla kamiennego.

Programy, które realizują fundusze w całym kraju, nie dyskwalifikują węgla jako paliwa. Dla przykładu program „Czyste powietrze” wyklucza jedynie możliwość finansowana pieców zwanych kopciuchami.

- Jeśli to będzie nowoczesny piec V klasy, to naturalnie taką wymianę sfinansujemy. Przemysł wydobywczy węgla kamiennego jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki i nie możemy z niego rezygnować. To jest opinia wyrażona zarówno przez premiera Mateusza Morawieckiego, jak i ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Dlatego trzeba zadbać o to, aby węgiel był jak najlepszej jakości, a piece, których używamy, były opalane takim właśnie węglem, a nie odpadami – przekonuje Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, przewodniczący konwentu prezesów WFOŚiGW w Polsce.

Wojewódzkie fundusze mają dobrą perspektywę, realizują wiele programów w całym kraju. Program „Czyste powietrze” przez najbliższych 12 lat będzie zadaniem wiodącym. Termomodernizacja obejmie 4 mln domów.

- To olbrzymie wyzwanie, któremu będziemy musieli podołać, ale naturalnie nie jedyne. Nadal chcemy inwestować w edukację ekologiczną, gospodarkę wodnościekową i ochronę przyrody. Istotne jest, że dysponujemy w Polsce dobrym i sprawdzonym systemem finansowania działań z zakresu ochrony środowiska, który może stanowić wzór dla innych krajów. A zatem do zobaczenia na kolejnym jubileuszu – dodaje Stachowiak.

A wracając do WFOŚiGW w Katowicach, cóż, skoro w regionie działa duży przemysł i jest zdegradowane środowisko, to firmy odprowadzają wyższe opłaty, a tym samym fundusz dysponuje większymi środkami. Z drugiej strony przed katowickim WFOŚiGW stoją największe w kraju wyzwania, którym niełatwo będzie sprostać.

Zarządom wszystkich funduszy z okazji jubileuszu działalności pogratulował minister środowiska Henryk Kowalczyk, podkreślając, że w kolejnych latach czeka je niezwykle trudne zadanie. Będzie nim realizacja programu „Czyste Powietrze”.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Po wrześniowej przerwie, pociągi Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wznawiają przewozy pasażerskie do tarnogórskiej kopalni

„Srebrny Pociąg” wrócił na tory

Od niedzieli, 7 października, po rocznej przerwie znów można odbyć...
Powinniśmy być radzi, ale też nie zmarnować szans przy podejmowaniu kolejnych wyzwań, których jest jeszcze wiele! - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podsumowując dotychczasową restrukturyzacje górnictwa

Nowy rozdział debaty o branży

Zbliżający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to dobra okazja,...
Prof. Arkadiusz Mężyk podczas wystąpienia inauguracyjnego zapewnił obecnych na uroczystości o tym, że uczelnia jest dobrze przygotowana do zmian wprowadzonych przez resort nauki i szkolnictwa wyższego

Odśpiewali Gaudeamus

Politechnika Śląska znalazła się na 4. miejscu wśród uczelni technicznych...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!