• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Programy, które realizują fundusze w całym kraju, nie dyskwalifikują węgla jako paliwa

Dzierżą palmę pierwszeństwa

WFOŚiGW w Katowicach dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zakres realizowanych działań
Autor: Maciej Dorosiński
WFOŚiGW w Katowicach dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zakres realizowanych działań
Utworzono: czwartek, 20 września 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Wśród szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działalność jednego jest szczególnie wyrazista. Ma swoją siedzibę w Katowicach i dysponuje największymi środkami w skali kraju.

Nie ma wątpliwości, że WFOŚiGW w Katowicach dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zakres realizowanych działań. Są to przedsięwzięcia edukacyjne zwłaszcza w dziedzinie walki ze smogiem. W ciągu minionego ćwierćwiecza WFOŚiGW wyasygnował ze swych środków ponad 8 mld zł na te właśnie cele. Tylko w latach 2013-2017 dofinansował bytomskie projekty na kwotę ponad 12 mln zł. Wśród najważniejszych przedsięwzięć znalazła się m.in. przebudowa zieleni oraz modernizacja stawu łabędziego w zabytkowym Parku Miejskim, rewitalizacja parku Fazaniec w Szombierkach, termomodernizcja budynków oraz szereg proekologicznych akcji edukacyjnych.

- Byliśmy, jesteśmy i chcemy być dalej najlepsi. Posiadamy największy potencjał i przodujemy w zasadzie w każdym zakresie, jeśli chodzi o działalność na rzecz środowiska. Około 400 mln zł rocznie przekazujemy w formie pożyczek i dotacji na rzecz ochrony środowiska. Te cyfry najlepiej obrazują skalę naszych działań – przyznaje Tomasz Bednarek, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Fundusz wspiera również nowoczesne i ekologiczne rozwiązania odnośnie technik grzewczych z wykorzystaniem węgla kamiennego.

Programy, które realizują fundusze w całym kraju, nie dyskwalifikują węgla jako paliwa. Dla przykładu program „Czyste powietrze” wyklucza jedynie możliwość finansowana pieców zwanych kopciuchami.

- Jeśli to będzie nowoczesny piec V klasy, to naturalnie taką wymianę sfinansujemy. Przemysł wydobywczy węgla kamiennego jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki i nie możemy z niego rezygnować. To jest opinia wyrażona zarówno przez premiera Mateusza Morawieckiego, jak i ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Dlatego trzeba zadbać o to, aby węgiel był jak najlepszej jakości, a piece, których używamy, były opalane takim właśnie węglem, a nie odpadami – przekonuje Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, przewodniczący konwentu prezesów WFOŚiGW w Polsce.

Wojewódzkie fundusze mają dobrą perspektywę, realizują wiele programów w całym kraju. Program „Czyste powietrze” przez najbliższych 12 lat będzie zadaniem wiodącym. Termomodernizacja obejmie 4 mln domów.

- To olbrzymie wyzwanie, któremu będziemy musieli podołać, ale naturalnie nie jedyne. Nadal chcemy inwestować w edukację ekologiczną, gospodarkę wodnościekową i ochronę przyrody. Istotne jest, że dysponujemy w Polsce dobrym i sprawdzonym systemem finansowania działań z zakresu ochrony środowiska, który może stanowić wzór dla innych krajów. A zatem do zobaczenia na kolejnym jubileuszu – dodaje Stachowiak.

A wracając do WFOŚiGW w Katowicach, cóż, skoro w regionie działa duży przemysł i jest zdegradowane środowisko, to firmy odprowadzają wyższe opłaty, a tym samym fundusz dysponuje większymi środkami. Z drugiej strony przed katowickim WFOŚiGW stoją największe w kraju wyzwania, którym niełatwo będzie sprostać.

Zarządom wszystkich funduszy z okazji jubileuszu działalności pogratulował minister środowiska Henryk Kowalczyk, podkreślając, że w kolejnych latach czeka je niezwykle trudne zadanie. Będzie nim realizacja programu „Czyste Powietrze”.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Ratownicy z CSRG w Bytomiu z zespołami austriackimi i niemieckimi wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach w Alpach

Wspólne ćwiczenia

Polska ekipa ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!