• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej współpracują z wieloma instytucjami.

Edukacja to ważna rzecz

Symulator służący do edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej to miniatura domu jednorodzinnego. Zaprezentowały go funkcjonariuszki straży pożarnej z Poznania.
Autor: Kajetan Berezowski
Symulator służący do edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej to miniatura domu jednorodzinnego. Zaprezentowały go funkcjonariuszki straży pożarnej z Poznania.
Utworzono: czwartek, 20 września 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Na tegoroczne uroczystości jubileuszu 25-lecia ich działalności do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przybyli licznie ci, którzy działają nie tylko dla dobra środowiska, ale przede wszystkim ratują ludzkie życie.

Ze strażą pożarną wojewódzkie fundusze współpracują od 1994 r. I w tej dziedzinie prym wiedzie Fundusz katowicki. Wciąż realizowane są zapisy dokumentu pod nazwą „Strategia rozwoju Państwowej Straży Pożarnej i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w województwie śląskim w latach 2014-2024”. Specjalistyczny sprzęt strażacki zakupiony przy współudziale środków z WFOŚiGW, w tym samochody specjalistyczne, ratownicze, gaśnicze oraz kontenery proszkowe, trafiły do komend straży pożarnej w Bielsku-Białej, Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Piekarach Śląskich, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach, Tychach i Żorach. Państwową Strażą Pożarną oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych wspierają także fundusze w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. I stąd tak liczna była strażacka reprezentacja podczas uroczystości jubileuszowych. Funkcjonariuszki PSP w Poznaniu przywiozły ze sobą interaktywny symulator służący do edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej. Jest to inteligentny model domku jednorodzinnego, w którym komputery i urządzenia elektroniczne kontrolują każdy jego element. Intuicyjne sterowanie oświetleniem, drzwiami i innymi modułami odbywa się za pomocą odpowiedniej aplikacji. Umożliwia ona manualne włączanie i wyłączanie wszelkich urządzeń wewnątrz domu. Najistotniejszą funkcją symulatora jest dynamiczna prezentacja zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w środku. Efekty świetlne, wizualne i dźwiękowe realnie oddają grozę sytuacji, w której każdy może się znaleźć. Miniaturowe czujniki alarmują jego mieszkańców o zagrożeniu.

Symulator został nagrodzony Złotym medalem na targach Pol-Eco-System 2017. Doceniono jego innowacyjność i unikalność.

Prócz strażaków pomoce naukowe i edukacyjne zaprezentowali pracownicy wojewódzkich funduszy z Opola i Szczecina. Można było oglądać prace miniaturowej elektrowni wodnej i słonecznej, a także wypróbować siłę swoich mięśni pedałując na rowerze napędzającym miniaturki samochodów na torze wyścigowym.Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!