• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Społeczny PRE_COP24 odbył się w stolicy Unii Europejskiej

W Brukseli w obronie węgla i środowiska przed szczytem COP24

W konferencji Społeczny PRE_COP24 w Brukseli uczestniczyli politycy, związkowcy i przedstawiciele branż górniczej, hutniczej, budownictwa oraz ośrodków badawczych
Autor: Maciej Dorosiński
W konferencji Społeczny PRE_COP24 w Brukseli uczestniczyli politycy, związkowcy i przedstawiciele branż górniczej, hutniczej, budownictwa oraz ośrodków badawczych
Utworzono: czwartek, 11 października 2018
Autor: Witold Gałązka
Źródło: Trybuna Górnicza

Chcemy, aby usłyszano nasz głos. Europa musi zweryfikować kurs polityki klimatycznej. Nie dlatego, że my tak mówimy, ale ponieważ procesy ekonomiczne zaczynają wymuszać zmianę podejścia do węgla - mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji programowej Społeczny PRE_COP24, która odbyła się we wtorek, 9 października, w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Konferencję w ramach przygotowań Polski do grudniowego, katowickiego szczytu klimatycznego COP24 zorganizowała europosłanka Jadwiga Wiśniewska wspólnie z górniczymi związkami - Solidarność, OPZZ, Forum ZZ, SITG i think-tankiem Górnictwo OK. Salę wypełnili polscy posłowie do PE (m.in. wiceprzewodniczący PE Zdzisław Krasnodębski, Anna Fotyga, Ryszard Legutko, Czesław Hoc, Adam Gierek z Komisji Przemysłu, Badań i Energii ITRE PR i inni), przedstawiciele branż górniczej, hutniczej, budownictwa oraz ośrodków badawczych. Debatę transmitowano i tłumaczono na języki UE.

- Nie występujemy „przeciwko”. Chcemy żyć w czystym środowisku - zaznaczył Kazimierz Grajcarek i wezwał do rozliczenia się przez sygnatariuszy porozumień m.in. z Kyoto do rozliczenia, jak wypełniły swe zobowiązania. Nie bądźmy naiwni, bo cyfry nie kłamią. Zobaczmy, jak wiele miejsc pracy poświęciliśmy w Europie, aby „utworzyć” je w Indonezji, USA, Kanadzie, RPA, Chinach i innych krajach poza UE - mówił, porównując m.in. rosnące poza UE poziomy wydobycia węgla, obroty handlowe, rosnący import surowca.

- Pokażcie tzw. zielone miejsca pracy, zamiast tzw. czarnych! Gdzie powstały? - pytał. Ocenił, że nieuczciwe jest odmawianie przez Unię pomocy na modernizację energetyki węglowej. Wspominał o cenzurowaniu informacji, o obłudzie i kłamstwie, o trwonieniu miliardów euro z opłat emisyjnych. Dodał, że ok. 30 proc. węgla wydobywają na świecie nieletni oraz - przymusowo - więźniowie, a kopalnie i elektrownie w Trzecim Świecie mają skandaliczne standardy.

- Dlaczego mamy się na to zgadzać w UE?! - pytał. Zarzucił, że bałamutnie przyszywa się polskim górnikom łatkę walczących tylko o węgiel. Tymczasem żądają oni sprawiedliwych warunków, trwałych metod dochodzenia do czystego środowiska, poszanowania różnych rodzajów wrażliwości i specyfik lokalnych państw.
Dariusz Potyrała przypomniał podstawowe postulaty: Polska oczekuje swobody wyboru źródeł energii, zgodnie z gwarancjami traktatów UE i chce zasady neutralności klimatycznej (tyle samo emisji, co pochłaniania).

- Oczekujemy też powołania czterostronnego zespołu (politycy, przedsiębiorcy, związkowcy, naukowcy - przyp. netTG.pl), który podjąłby dialog z panelem klimatycznym ONZ IPCC - mówił Potyrała. Dariusz Trzcionka domagał się bilansu korzyści i strat z dwóch dekad polityki klimatycznej w Europie.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
W ostatnich dniach stycznia Krzysztof Tchórzewski przedstawił w Brukseli komisarzowi Miguelowi Ariasowi Cañetemu zasady polskiego mechanizmu stabilizacji cen prądu

Ceny prądu zamrożone

Ministerstwo Energii przygotowuje projekt nowelizacji ustawy ws. zamrożenia cen energii...
Nagrodę Kazimierzowi Grajcarkowi wręczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, oraz zarząd Wydawnictwa Górniczego - prezes Witold Pustułka i wiceprezes Anna Zych.

Buduje mosty, a nie mury

Kazimierz Grajcarek, koordynator ds. projektu Społeczny PRE_COP24, został uhonorowany tytułem...
Prezydent Duda był gościem karczmy piwnej, zorganizowanej w sobotę w Zabrzu przez śląsko-dąbrowską Solidarność. W tamtejszej hali MOSiR świętowało ponad 1000 osób

Barbórkowe świętowanie zakończone

Sezon karczem piwnych 2018/2019 można uznać za zamknięty. Tradycyjnie jego...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!