• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Przez niemal półtora wieku kopalnia Centrum w Bytomiu była świadkiem burzliwej historii Górnego Śląska

Kopalnia Centrum nie zniknie zupełnie

Mimo zamknięcia bytomska kopalnia Centrum nie zniknie całkowicie –  powstaje tu Centralna Pompownia Wód dla zlewni Niecki Bytomskiej
Mimo zamknięcia bytomska kopalnia Centrum nie zniknie całkowicie – powstaje tu Centralna Pompownia Wód dla zlewni Niecki Bytomskiej
Utworzono: piątek, 26 października 2018
Autor: wig
Źródło: Trybuna Górnicza

W Bytomiu uroczyście świętowano w Spółce Restrukturyzacji Kopalń SA jubileusz 140-lecia Kopalni Węgla Kamiennego Centrum, która (jako kopalnia Karsten-Zentrum) pierwszą tonę surowca wydobyła w 1878 r. z pokładu 404 na poziomie 231 m.

W maju 2015 r. na powierzchnię wywieziono ostatni węgiel, a kopalnię włączono do SRK, rozpoczynając jej likwidację.

W uroczystym jubileuszu 140-lecia uczestniczyły przede wszystkim pokolenia pracowników związanych z kopalnią Centrum. Wśród gości byli też m.in. przedstawiciel Ministerstwa Energii, władze SRK, Agencji Rozwoju Przemysłu, prezydent Bytomia, przedstawiciele nadzoru górniczego i CSRG, inspekcji pracy, a także byli dyrektorzy kopalni Centrum i liderzy związkowi. Zasłużonych pracowników uhonorowano odznaczeniami branżowymi i stopniami górniczymi. Oprawę muzyczną podczas akademii i tradycyjnego śląskiego obiadu zapewnili muzycy Górniczej Orkiestry Dętej Bytom.

Przy obsłudze zakładu i pomp oraz rozbiórkach w likwidowanej kopalni pracują dziś 244 osoby. Mimo zamknięcia bytomska kopalnia Centrum nie zniknie całkowicie – po niemal półtora wieku zmieni formę działalności z wydobywania węgla na pompowanie wody: będzie chronić przed zalaniem wodami sąsiednie zakłady górnicze i powierzchnię. Od stycznia tego roku rozpoczęto w Bytomiu budowę Centralnej Pompowni dla zlewni Niecki Bytomskiej. Pompownia ta przejmie wody z kopalń: Grodziec, Jowisz, Wojkowice, Piekary, Rozbark V, Szombierki oraz Centrum. Zgodnie z obowiązującym programem prace powinny zakończyć się do końca 2021 r.

Eksploatacja górnicza w obszarze kopalni Centrum trwała od wieków, ale najpierw, na miejscu późniejszej kopalni węgla, rudy cynku i ołowiu wydobywały dwa starsze zakłady górnicze.

Kopalnia Centrum była świadkiem burzliwej historii Górnego Śląska w granicach Niemiec i Polski (po 1945 r.). Nawiedzały ją także tragiczne katastrofy górnicze z powodu tąpań, wybuchów pyłu węglowego i pożarów. W XIX w. kopalni nie omijały też zalania przez wodę. Pamięć wszystkich, którzy odeszli tu na wieczną szychtę, uczczono podczas uroczystości symboliczną minutą ciszy.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Mury budynków na Jasnej Górze zostały podświetlone na biało i czerwono. Sponsorem i pomysłodawcą tej patriotycznej iluminacji z okazji 100-lecia niepodległości Polski była firma Tauron.

Wizja i sprawne państwo polskie

Dyskusja o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki i gospodarce innowacyjnej...
O książce w siedzibie PGG opowiadały autorki oraz prezes spółki Tomasz Rogala

Górniczy fach w książce dla dzieci

Wizyty górników w przedszkolach i szkołach w związku z Barbórką...
Wieża szybu Karol była ostatnią, którą zlikwidowano w kopalni Kazimierz-Juliusz

Ostatnia zburzona wieża

W sobotę, 27 października, do historii przeszła wieża szybu Karol...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!