• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Przez niemal półtora wieku kopalnia Centrum w Bytomiu była świadkiem burzliwej historii Górnego Śląska

Kopalnia Centrum nie zniknie zupełnie

Mimo zamknięcia bytomska kopalnia Centrum nie zniknie całkowicie –  powstaje tu Centralna Pompownia Wód dla zlewni Niecki Bytomskiej
Mimo zamknięcia bytomska kopalnia Centrum nie zniknie całkowicie – powstaje tu Centralna Pompownia Wód dla zlewni Niecki Bytomskiej
Utworzono: piątek, 26 października 2018
Autor: wig
Źródło: Trybuna Górnicza

W Bytomiu uroczyście świętowano w Spółce Restrukturyzacji Kopalń SA jubileusz 140-lecia Kopalni Węgla Kamiennego Centrum, która (jako kopalnia Karsten-Zentrum) pierwszą tonę surowca wydobyła w 1878 r. z pokładu 404 na poziomie 231 m.

W maju 2015 r. na powierzchnię wywieziono ostatni węgiel, a kopalnię włączono do SRK, rozpoczynając jej likwidację.

W uroczystym jubileuszu 140-lecia uczestniczyły przede wszystkim pokolenia pracowników związanych z kopalnią Centrum. Wśród gości byli też m.in. przedstawiciel Ministerstwa Energii, władze SRK, Agencji Rozwoju Przemysłu, prezydent Bytomia, przedstawiciele nadzoru górniczego i CSRG, inspekcji pracy, a także byli dyrektorzy kopalni Centrum i liderzy związkowi. Zasłużonych pracowników uhonorowano odznaczeniami branżowymi i stopniami górniczymi. Oprawę muzyczną podczas akademii i tradycyjnego śląskiego obiadu zapewnili muzycy Górniczej Orkiestry Dętej Bytom.

Przy obsłudze zakładu i pomp oraz rozbiórkach w likwidowanej kopalni pracują dziś 244 osoby. Mimo zamknięcia bytomska kopalnia Centrum nie zniknie całkowicie – po niemal półtora wieku zmieni formę działalności z wydobywania węgla na pompowanie wody: będzie chronić przed zalaniem wodami sąsiednie zakłady górnicze i powierzchnię. Od stycznia tego roku rozpoczęto w Bytomiu budowę Centralnej Pompowni dla zlewni Niecki Bytomskiej. Pompownia ta przejmie wody z kopalń: Grodziec, Jowisz, Wojkowice, Piekary, Rozbark V, Szombierki oraz Centrum. Zgodnie z obowiązującym programem prace powinny zakończyć się do końca 2021 r.

Eksploatacja górnicza w obszarze kopalni Centrum trwała od wieków, ale najpierw, na miejscu późniejszej kopalni węgla, rudy cynku i ołowiu wydobywały dwa starsze zakłady górnicze.

Kopalnia Centrum była świadkiem burzliwej historii Górnego Śląska w granicach Niemiec i Polski (po 1945 r.). Nawiedzały ją także tragiczne katastrofy górnicze z powodu tąpań, wybuchów pyłu węglowego i pożarów. W XIX w. kopalni nie omijały też zalania przez wodę. Pamięć wszystkich, którzy odeszli tu na wieczną szychtę, uczczono podczas uroczystości symboliczną minutą ciszy.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Puchar Ministra Energii – wręczony zwycięzcom przez Grzegorza Tobiszowskiego - wywalczyła drużyna kopalni ROW w PGG, tuż za nią uplasowali się narciarze z kopalni Knurów-Szczygłowice w JSW

Puchar dla narciarzy z ROW

W Wiśle Cieńkowie rozegrano doroczne zawody górników w slalomie gigancie...
Laureaci Turnieju Wiedzy Górniczej 2019. Od lewej: Tomasz Draga, Łukasz Dubel, Adam Jankowski.

Zwyciężyła solidna wiedza

Emocji jak zwykle nie brakowało, ale wiedzy wystarczyło, żeby godnie...
W sztolni najlepiej zachował się dworzec, skąd kolejka zabierała przyszłych górników do chodnika

Oxford kryje się pod ziemią

Mówiliśmy o niej „Oxford” - tak swoją Zasadniczą Szkołę Górniczą...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!