• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Polska Izba Ekologii rozdała nagrody - wyróżnienia i Ekolaury za 2018 r.

Oni działają na rzecz środowiska

Nagrodę dla spółki Haldex odebrał prezes Bogdan Leśniowski, który podkreślił, że jest to wyróżnienie, za którym stoi cała załoga spółki i to jej przede wszystkim należy się uznanie
Autor: ARC/Haldex
Nagrodę dla spółki Haldex odebrał prezes Bogdan Leśniowski, który podkreślił, że jest to wyróżnienie, za którym stoi cała załoga spółki i to jej przede wszystkim należy się uznanie
Utworzono: czwartek, 25 października 2018
Źródło: Trybuna Górnicza

Juz po raz 17. Polska Izba Ekologii postanowiła uhonorować osoby i instytucje wyjątkowo zaangażowane w walkę na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego. Podczas gali zorganizowanej 9 października w katowickim kinoteatrze Rialto wręczono im Ekolaury.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, osoby ze świata nauki i szeroko pojętego biznesu. Patronem honorowym konkursu był m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Izba organizuje konkurs już od 2002 r., promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Ma on zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów.

Górniczy akcent
Wśród laureatów tegorocznej edycji Ekolaurów znalazła się firma z branży okołogórniczej, a dokładniej Haldex, którego prezes Bogdan Leśniowski odebrał statuetkę w kategorii „Ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami”. Spółka została wyróżniona za „Zrównoważone i bezpieczne dla środowiska zarządzanie Obiektem Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Panewniki.

- To już nasz drugi Ekolaur w historii spółki i jest to bardzo cenne i ważne wyróżnienie. Nie spuszczamy z tonu, jeśli chodzi o troskę o środowisko naturalne. Każda taka nagroda to dla nas potwierdzenie naszego doświadczenia i profesjonalizmu – stwierdził w rozmowie z Trybuną Górniczą prezes Leśniowski. Podkreślił, że za wyróżnieniem stoi praca całej spółki i jest to nagroda przede wszystkim dla całej załogi Haldexu, a nie dla zarządu.

Obiekt „Panewniki” jest drugim co do wielkości terenem tego typu obiektów w Polsce. Haldex jako zarządzający obiektem dostosowuje stan formalnoprawny obiektu do wymogów aktualnych przepisów.

- Haldex, spełniając wymagania przepisów z zakresu gospodarki odpadami, zmienia stosowany dotychczas w obiekcie sposób postępowania z odpadami, z unieszkodliwiania na odzysk. W obiekcie spółka zbudowała nowoczesny zakład przetwarzania odpadów wydobywczych pochodzących z górnictwa węgla kamiennego, który docelowo osiąga godzinową wydajność przetwarzania odpadów na poziomie 525 t – wyjaśnia biuro prasowe Haldexu.

Środowisko i zrównoważony rozwój

Laureatom gratulował przewodniczący Rady Polskiej Izby Ekologii Czesław Śleziak

W trakcie gali oprócz statuetek Ekolaurów wręczone zostały też Medale Polskiej Izby Ekologii, przyznawane za zasługi dla zrównoważonego rozwoju. Nadaje się je osobom fizycznym oraz instytucjom, które całokształtem działalności, względnie realizacją swoich zadań przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2018 poprzedziło także wręczenie wyróżnień w konkursie Kotły TOPTEN 2018. To już 7. edycja konkursu dla producentów kotłów. Obecna odbywała się pod nazwą „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2018”.

- Celem Konkursu było promowanie w Polsce, a także poza jej granicami, najbardziej efektywnych energetycznie i jednocześnie najmniej obciążających środowisko urządzeń wytwarzających ciepło użytkowe z paliw stałych (kotłów grzewczych małej mocy). Konkurs organizowany był przez Polską Izbę Ekologii oraz Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii – wyjaśnia Polska Izba Ekologii.

Laureaci konkursu Ekolaury 2018
 
• Kategoria Gospodarka Wodno-Ściekowa:
Wyróżnienie: Miasto Białystok - Urząd Miejski w Białymstoku.
Ekolaur: Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o.
 
• Kategoria Ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami:
Wyróżnienia: McDonald's Polska Sp. z o.o. oraz SPESECO Sp. z o.o.
Ekolaur: HALDEX SA.
 
• Kategoria Ochrona powietrza, odnawialne źródła energii:
Wyróżnienia: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach
oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „BARBARA”.
Ekolaur: Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „LUIZA".
 
• Kategoria: Ekoprodukt, zielone technologie:
Wyróżnienie za ekoprodukt: KET - Specjalistyczny Zakład Ochrony Środowiska mgr inż. Kazimierz Kozimor,
Ekolaur za ekoprodukt: DEFRO Spółka z o.o. Spółka Komandytowa
oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjne HEIZTECHNIK Spółka z o.o. Spółka Komandytowa.
Ekolaur za zielone technologie: SUEZ Polska sp. z o.o.
 
• Ekolaury - Organizacje Pozarządowe: Fundacja Veolia Polska, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
oraz Fundacja OnWater.pl.
 
• Wyróżnienia (pozostałe podmioty): Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie SA,
oraz Miejska Energetyka Cieplna sp. z o.o. w Koszalinie.
 
• Ekolaury (pozostałe podmioty): Miasto Białystok - Urząd Miejski w Białymstoku
oraz Nadleśnictwo Garwolin.
 
• Kategoria: Energooszczędność, efektywność energetyczna:
Wyróżnienie: Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Ekolaur: Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA.
 
• Kategoria: Gmina, związek gminny przyjazny środowisku:
Wyróżnienie: Gmina Bytom, Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej,
Ekolaur: Miasto Katowice.
 
• Kategoria: Całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska:
Ekolaury: Politechnika Śląska, Bank Ochrony Środowiska SA, Gmina Pawłowice, Starpack Sławomir Starościak, Mustang – Usługi Wielobranżowe Marek Pierzchała
oraz Fundacja TARA - Schronisko dla Koni.

 

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Prezes Piotr Buchwald wręczył wybranym osobom m.in. kordziki górnicze. Były to wyróżnienia przyznane przez bytomską jednostkę

Podziękowania dla środowiska ratowniczego

Z okazji zbliżającego się dnia św. Barbary - górniczej patronki...
W konkursie „Pracuję bezpiecznie” zwyciężył Łukasz Nowak z kopalni Murcki-Staszic (trzeci od lewej). Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzebieniowski reprezentujący kopalnię Bolesław Śmiały (pierwszy z lewej), a ostatnie miejsce na podium wywalczył Mariusz Gonsior z ruchu Rydułtowy kopalni ROW (pierwszy od prawej). Nagrody wręczyli im: wiceprezes PGG Piotr Bojarski (drugi od lewej), dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek (trzeci od prawej) oraz wiceprezes WUG Piotr Wojtacha (drugi od prawej).

Wiedza budząca wielki podziw

Łukasz Nowak z Działu Wentylacji kopalni Murcki-Staszic na pewno będzie...
W imieniu organizatorów karczmy gości uroczystości przywitali Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoksu Kraj oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Sezon karczem rozpoczęty!

Hucznie i w doborowym gronie w sobotni wieczór, 17 listopada,...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!