• Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.
  • ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice
  • tel. 32 428 87 12, 32 428 87 13
  • faks: 32 428 87 00
  • email: wydawnictwo (at) gornicza.com.pl

Wszystkie ceny podane w serwisie zawierają podatek VAT.

Katowicki WFOŚiGW jako pierwszy rozpoczął finansowanie obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji

„Czyste powietrze” – dobry instrument

Henryk Kowalczyk, minister środowiska, zapewnia, że żaden z realizowanych programów rządowych, za wyjątkiem programu „500 plus”, nie jest tak zasobny w środki, jak „Czyste Powietrze”
Autor: Kajetan Berezowski
Henryk Kowalczyk, minister środowiska, zapewnia, że żaden z realizowanych programów rządowych, za wyjątkiem programu „500 plus”, nie jest tak zasobny w środki, jak „Czyste Powietrze”
Utworzono: czwartek, 25 października 2018
Autor: Kajetan Berezowski
Źródło: Trybuna Górnicza

Polska bez smogu, czy to możliwe? A jeśli tak, to kiedy to wreszcie nastąpi? Gospodarzem dyskusji o problemach walki z zanieczyszczeniem powietrza w ramach 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zdecydowanie najważniejszym instrumentem w walce ze smogiem jest rządowy program „Czyste powietrze” o budżecie 103 mld zł. Będzie realizowany przez 12 lat.

- Żaden program rządowy, za wyjątkiem programu „500 plus”, nie jest tak zasobny w środki. Te środki „wejdą” w gospodarkę i to w tym segmencie, który dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw, bo ktoś musi termomodernizację wykonać, ktoś musi wyprodukować styropian. To miejsca pracy, które są rozrzucone w terenie – zapewnił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Podkreślił, że rząd zamierza stworzyć podobny program dla domów wielorodzinnych, ponieważ program „Czyste powietrze” jest dedykowany dla budownictwa jednorodzinnego.

Nie wszyscy skorzystali
- Były różne programy termomodernizacyjne dla budownictwa wielorodzinnego. Niestety nie zawsze były przeprowadzone sprawnie, stąd nie wszyscy właściciele z nich skorzystali. Po wdrożeniu i uruchomieniu programu „Czyste Powietrze” zamierzamy przystąpić do stworzenia programu dla budynków wielorodzinnych, oczywiście na nieco innych zasadach – wyjaśnił Kowalczyk.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przekonywał, że znaczącym uzupełnieniem programu „Czyste Powietrze” jest uregulowanie rynku paliw stałych w Polsce.

Na początku budowaliśmy rynek sprzedażowy węgla dla sektora górniczego, później zauważyliśmy, że te uregulowania będą nam służyły do uporządkowania rynku sprzedażowego w Polsce. Będą też dobrym instrumentem do walki z niską emisją i stąd ustawa, która wyrugowała najsłabsze gatunki opałowe. Rozporządzenie o jakości paliw stałych, które mogą być na polskim rynku, to wielka rewolucja. Jeśli porównamy to, co było, do tego, co jest dziś, to jakbyśmy się przesiedli z malucha do mercedesa – porównywał wiceminister energii.

Śląski WFOŚiGW prekursorem
Ten pogląd podzielił Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. W 2002 r. śląski fundusz, jako pierwszy w kraju, rozpoczął finansowanie obszarowych programów ograniczenia niskiej emisji. Środki przekazywane są za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego na modernizacje systemów grzewczych lub termomodernizacje indywidualnych budynków mieszkalnych.

- W ciągu szesnastu lat, jako fundusz, wsparliśmy wymianę ok. 32 tys. źródeł ciepła na terenie województwa śląskiego. „Czyste powietrze” to mimo wszystko rewolucja, ponieważ w ciągu dwunastu kolejnych planujemy objąć tym programem 560 tys. źródeł. To skala nieporównywalna – wskazał.

Lecz katowicki WFOŚiGW prowadzi walkę ze smogiem nie tylko w ramach programu „Czyste powietrze”. Równolegle działa inny, pod nazwą „Smog STOP”, wspierający dotacjami osoby chcące wymienić domowe źródła energii na bardziej ekologiczne.

Wojewódzki Fundusz zacieśnił również współpracę z Bankiem Ochrony Środowiska i Krakowskim Bankiem Spółdzielczym w ramach uruchomionej linii kredytowej. Udzielane przez banki dotacje i kredyty na atrakcyjnych warunkach przeznaczone zostały na działania proekologiczne. Już w 2017 r. fundusz przekazano do dyspozycji banków 8 mln zł z przeznaczeniem na udzielenie kredytów oraz 1,6 mln zł na wypłatę dotacji stanowiących uzupełnienie kredytu. Aby otrzymać dofinansowanie, należało zlikwidować źródło ciepła opalane paliwem stałym lub biomasą i zastąpić je nowym – bardziej efektywnym ekologicznie i energetycznie.

Fundusz dofinansowuje również zabudowę systemów grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii, a więc kolektorów słonecznych, pomp ciepła, dociepleń ścian, stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, budowę lub modernizację instalacji wewnętrznej c.o., a także zabudowę instalacji solarnych. O dofinansowanie mogły wystąpić osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Projekty unijne
Czasopisma
Polecamy
Tablicę w towarzystwie prałata Bernarda Czerneckiego i prezesa Daniela Ozona odsłoniła Barbara Trusiewicz, wdowa po górniku, który stracił życie w zeszłorocznej katastrofie.

Natura uczy wielkiej pokory

W cechowni ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, tuż obok figury świętej...
Prezes JSW Daniel Ozon (po prawej) docenił postawę ratowników z CSRG w czasie akcji w ruchu Zofiówka i złożył podziękowania prezesowi Stacji dr. inż Piotrowi Buchwaldowi.

Smutne, ale ważne doświadczenia

Minął rok od katastrofy w ruchu Zofiówka. Te 12 miesięcy...
Polskim uczeloniom, a szczególnie tym o profilu górniczym, coraz trudniej zachęcić młodych ludzi do studiowania

Miał być renesans, a jest odwrót?

Chętnych do studiowania górnictwa brakuje, a to błąd. W tym...
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!